Turizm Otelcilikte Mezuniyet Töreni

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde mezuniyet töreni gerçekleşti.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki mezuniyet töreninin şeref konuğu, aynı okul mezunu, Amerika Central Florida Üniversitesi Rosen Konaklama İsletmeciliği Fakültesinde CFHLA Prof. Dr. Fevzi Okumuş, mezunlara bundan sonraki hayatlarında yapmaları gerekenler konusunda bilgiler aktardı.

“Her mezuniyet, yeni bir başlangıçtır”

Törende ilk konuşmayı yapan Bolu İzzet Baysal Abant M.T.A.L. Müdürü Ayhan Vural; “Mezuniyet törenleri, öğrencilik hayatının kademede finalidir. Her kademe, okuldan mezun olan arkadaşlarımız için yeni gelen kademe hem zihinsel hem de fiziksel olarak bir üst aşama demektir. Her mezuniyet, yeni bir başlangıçtır. İlkokuldan mezun olduğunuz günkü heyecanınız, yerini 4 yıl sonra ortaokul mezuniyet heyecanına bıraktı. Göz açıp kapayıncaya kadar geçen bu dönemden sonra Lise dönemi başladı. Şimdi de yüksek öğretimin kapıları ile turizm sektörünün kapıları sizler için açılmakta.”dedi.

“Fevzi Okumuş hocamız çok güzel bir uygulama mutfağı yaptırdı”

 Mezunlarının her yıl Nisan ayında bira araya gelerek hasretle kucaklaştıklarını belirten Müdür Ayhan Vural; “Sizlerde, Amerika’dan gelip bugün bizimle olan Prof. Dr. Fevzi Okumuş hocamız gibi kendi okulunuza sahip çıkacaksınız. Fevzi Okumuş hocamız çok güzel bir uygulama mutfağı yaptırdı. Her gelişinde bizimle beraber olup, sizlere ilham kaynağı olmaktadır. Sevgili gençler, zaman geçiyor ve mekânlar değişiyor. Eğitim olanakları, teknikleri, eğitimci yaklaşımları değişiyor. Hiç değişmeyecekmiş gibi düşündüğümüz her olgu, yerini maziye bırakıyor. Öyleyse güzel olan, geride bırakılan hatıralar olmalı. Her gittiğimiz yerde doğru ve güzel yaşamaya gayret gösterirsek, dostluklar ve arkadaşlıklar biriktirirsek, geleceğe aktaracağımız anılarımız daha değerli olacaktır. Geride bıraktıklarımız için üzülmek değil, tebessüm etmek düşer bize.”diye ifade etti.

“Aile ortamında dört yılınız geçti”

Müdür Ayhan Vural konuşmasında son olarak; “Hafta sonu  “İmparatorluk Mirası Osmanlı Mutfağı Yemek Yarışmalarını” birlikte yaptık, 2022 bahar futbol turnuvasını yaptık, 24 Kasım Öğretmenler Arası Yemek Yarışmalarını tertipledik. Kariyer günleri yaptık. Sektör ziyaretleri gerçekleştirdik. Kokteyller, açılışlar, yemekler, düğün organizasyonları düzenledik. Staj yaptınız. Çok güzel arkadaşlıklar kurdunuz. Aile ortamında dört yılınız geçti. Sizlerden ayrılmanın buruk bir sevince dönüştüğünü söylesek abartmış olmayız. Birlikte geçen dört yıldan sonra hepinizi tek tek hatırlayacağız. Başarılarınızla gurur duyacağız. Size güvenimiz tamdır. Bundan sonraki yaşantınızda sizlere başarı dileklerimizi sunarken, ihtiyaç duyduğunuzda okulumuzun size açık olduğunu unutmamanızı rica ediyoruz. Sevgiyle kalınız.”dedi.

“En fazla fedakârlık yapan kişiler”

Central Florida Üniversitesi Rosen Konaklama İsletmeciliği Fakültesinde CFHLA Prof. Dr. Fevzi Okumuş, Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmasına mezun olan öğrencileri tebrik ederek başladı. Mezun öğrencilerin anne ve babalarını da tebrik eden Prof. Dr. Fevzi Okumuş; “Anne ve babalar biz çocuklarının okumaları ve bir iş güç sahibi olmaları için en fazla fedakârlık yapan kişiler.” dedi.

“Eğitimlerinize devam etmelisiniz ve kendinizi geliştirmelisiniz”

Muhakkak hayatın hiç kolay olmadığını, ciddi zorluklarla karşılaşacaklarını, haksızlıklarla karşılaşacaklarını fakat mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmemelerini belirten Prof. Dr. Fevzi Okumuş; “Siz mezun öğrencilerimiz, mutlaka eğitimlerinize devam etmelisiniz ve kendinizi geliştirmelisiniz. Sorun çözücü olmalısınız. Pozitif olmalı ve hiçbir zaman zorluklar karşısında pes etmemelisiniz.”dedi.

“Mustafa Kemal Atatürk ve İzzet Baysal’ı rehber olarak görün”

Turizm sektörünün önemli bir sektör olduğunu ve uzun vadede turizm sektörünün onlara çok şeyler kazandıracağını vurgulayan Prof. Dr. Fevzi Okumuş, turizm sektöründe de çalıştığı alanlarda, çalıştığı alanın en iyisi olmasını, en iyi aşçı, en iyi ön büro müdürü ve en iyi otel müdürü olmak için çaba göstermelerini tavsiye etti. Sosyal medyada dikkatli olmalarını vurgulayan Prof. Dr. Fevzi Okumuş; “Para konusunda kendinizi eğitmeli, tasarruf etmeli, tüketiciden çok tasarrufa yönelmelisiniz. Çünkü bütün dünyada bu ciddi bir sorun. Hepiniz okuyun iş güç sahibi olun ve geri dönün. Önce ailenizi kurtarın sonra bulunduğunuz okula yardım edin. Birbirinize yardım edin ve geri bir şeyler için katkı sağlayın. Yardım edin ki toplum ve Türkiye ancak bu şekilde gelişir. Eğer kendinize rehber arıyorsanız Mustafa Kemal Atatürk ve İzzet Baysal’ı rehber olarak görün. Hepinizi tebrik ediyor, gözlerinizden öpüyor, bundan sonraki iş hayatlarında başarılar diliyorum.”dedi.

“Okulumuzla gurur duyuyorum”

Böyle bir mezuniyet törenine de katılmak benim açımdan güzeldi diye belirten Prof. Dr. Fevzi Okumuş; “Gençlerin enerjisini görmek çok güzel. Yine okul Müdürü Ayhan Bey başta olmak üzere, diğer hocalar hepsi çok çalışkan ve okul, Bolu’da örnek bir okul. Ben de okulumuzla gurur duyuyorum.”diye ifade etti.

Mezuniyet töreni, öğrencilerin havaya kep atmaları, fotoğraf çekimleri ve yemek ikramı ardından sona erdi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420