Turizm Otelcilikte “Osmanlı Mutfağı Yemek Yarışmaları” Ödülleri Verildi

İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “İmparatorluk Mirası Osmanlı Mutfağı Yemek Yarışmaları” ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “İmparatorluk Mirası Osmanlı Mutfağı Yemek Yarışmaları” yurdumuzun 43 ilinden, 57 okuldan 57 ekip ve 228 yarışmacının katılımı ile gerçekleşti.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Şerafettin Çilkara, Bolu SGK İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan’ın da katıldığı yarışmada ekiplerin yemeklerini Bolu’nun meşhur 21 şefi değerlendirdi.

“Osmanlının mutfak kültürüne dikkat çekmek”

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural yarışma ile ilgili bilgi paylaşımında; “Geleceğimizin teminatı öğrencilerimize geçmişini tanıyıp geleceğe daha emin adımlarla ilerleyebilmeleri için kıtalara hükmeden cihan imparatorluğu Ejdadımız Osmanlının mutfak kültürüne dikkat çekmek, farkındalık yaratmak, araştırmaya sevk etmek amacıyla, yeni nesil aşçılık eğitimi alan genç aşçılarımıza fırsat ve imkân sunduk.. Amacımız Osmanlı Mutfağını gündemde tutarak  genç nesillere Osmanlı mutfağının merakını uyandırarak araştırmaya sevk etmektir. Pandemi sürecindeki sosyalleşme ve öğrenmek eksikliklerini gidererek sosyalleşmelerine destek olmaktır.”dedi.

“Bolu’nun meşhur şeflerinden birbirinden değerli 21 şefimiz değerlendirdi”

Müdür Ayhan Vural; “Yarışmaya okullarımız yoğun ilgi göstermiş olup toplam 58 okul başvuru yapmıştır. 57 Okulun katılımı ile yarışma başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Ekip yarışması dört kişiden oluşmuştur. 26-27 Mart tarihlerinde saat 09:30-12:30 arasında sabah oturumu; 13:30-16:30 arasında öğlen oturumu olmak üzere toplam iki günde dört oturum şeklinde sorunsuz gerçekleşmiştir.” diye belirtti.

“Altın madalya kazananlara kupaları Turizm Şenliğinde verilecek”

Kıyasıya mücadele eden ekiplerin yemeklerini iki gün boyunca Bolu’nun meşhur şeflerinden, Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği ve Bolu Gastronomi Derneği’nden birbirinden değerli 21 şefimiz değerlendirdi. Her oturumun sonunda yarışan okullara 16 kişiden oluşan jüri tarafından verilen puanların ortalaması ile sonuçlar belirlenmiş ve madalyaları her oturumun ardından 57 Okul Belgesi, 57 Danışman Öğretmen Katılım Belgesi, 228 Öğrenci Katılım Belgesi ile 10 takıma Altın Madalya, 42 takıma Gümüş Madalya, Özel Eğitim Okullarımızdan 4 takıma Altın Madalya törenle takdim edildi.. Altın madalya ve gümüş madalya alan ekiplere ayrıca Bolu İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Cemil Sarıcı’nın imzaladığı sertifika ve katılım belgeleri takdim edildi. Jüri üyelerimize plaket takdimi gerçekleşen törenin ardından ekipler mutlu ve başarılı bir şekilde ayrıldılar. 09 Mayıs Turizm Şenliğinde Altın Madalya alan takımlar birer sunum yapıp kupalarını alacaklar.”diye ifade etti.  Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427