İZZET BABA’NIN IŞIĞINDA “İYİLİKTE YARIŞALIM”

Bolu Kent Konseyi tarafından “35. İzzet Baysal Şükran Günleri” kapsamında “İYİLİKTE YARIŞALIM” temasıyla İzzet Baysal Şükran Günleri Fotoğraf Yarışması düzenleniyor.

İzzet Baysal Şükran Günleri kapsamında “İYİLİKTE YARIŞALIM” vurgusuyla fotoğraf yarışması düzenlenecek. Bolu Kent Konseyi fotoğraf yarışması için başvuruları kabul etmeye hazırlanıyor. İşte yarışmanın şartnamesi:

1.Yarışmanın Adı:

İzzet Baysal Şükran Günleri Fotoğraf Yarışması

2.Yarışmanın Konusu ve Amacı:

Yarışmanın konusu: “İYİLİKTE YARIŞALIM”

Yarışmanın amacı: Vergisini ödedikten sonra kalan bütün kazancıyla ülkesine ve doğup büyüdüğü Bolu’ya hizmet eden Büyük hayırsever İzzet Baysal’ı daha iyi anlamak ve genç nesillere İzzet Baysal’ın felsefesini aktarmaktır. Kazandığı her kuruşu, insanların iyiliği için harcayan ve haklı olarak Boluluların “İzzet Baba” unvanını alan hayırsever İzzet Baysal için, Bolulular olarak ne yapsak azdır. Geleneksel hale getireceğimiz bu yarışma da ileriki yıllarda da devam edecek ve her yarışma da İzzet Babamızın bize miras bıraktığı konuları ele alacağız.

3.Yarışma Organizasyonu:

Yarışma; Bolu Kent Konseyi (bundan sonra DÜZENLEYİCİ KURUM olarak anılacaktır) tarafından Bolu Belediyesi ve Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği iş birliğinde yapılacaktır.

Yarışmaya en az bir fotoğrafla katılan kişi (bundan sonra KATILIMCI olarak anılacaktır.)

4.Yarışma Kategorileri:

Yarışma; Dijital (sayısal), renkli veya siyah beyaz fotoğraf olarak tek kategoridedir.

5.Yarışma Koşulları:

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Yarışmaya, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri katılabilir.

Yarışma; Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin 1. derece yakınları ve Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Üyelerinin 1. derece yakınları ve Seçici Kurul Üyeleri ve Yarışma Sekretaryası 1. derece yakınları katılamaz.

Her katılımcı en fazla 5 adet sayısal renkli veya siyah beyaz eserle yarışmaya katılabilir.

Yarışma için teslim edilen fotoğrafların teması “İYİLİK” olmalıdır. Bu temaya uygun olmayan fotoğraflar değerlendirme dışı bırakılacaktır.

Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilecektir. Fotoğraflar en az 1 MG en fazla 5 MB olacaktır.

Fotoğraflar 01/01/2020 ile 05/05/2024 tarihleri arasında çekilmiş olmalıdır.

Yarışma için gönderilen eserler, yarışmacının kendisine ait olmalıdır. Başkasına ait gönderilen eserlerin tespiti halinde ödül kazanmış bile olsalar hukuki sorumluluk yarışmacının kendisine ve velisine aittir.

Fotoğraflar rumuzlu olarak (kentkonseyi14@gmail.com) adresine gönderilecektir. Elden ya da posta yolu ile gönderilen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. Yarışmacılar, fotoğrafları ile birlikte isim soyisim ve iletişim bilgilerini de göndermelidir.

HDR gibi aşırı uygulamalar ve manipülasyon ile elde edilen eserler yarışma dışı bırakılacaktır.

Eserlerde toz alma, renk ve ışık ayarlaması yapılabilir.

Birden fazla fotoğrafın yan yana oluşturulması ile elde edilen panoramik ve kolaj yapılan eserler kabul edilmeyecektir.

İnsansız hava araçları (drone) ve yapay zekâ ile elde edilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilmez.

Kural dışı yarışmaya katılan ve jüri tarafından ödül verilen eserler sonradan değerlendirmeden çıkartılır ve kazandıkları ödülleri yedi gün içinde geri alınır.

Yarışmaya bir tek eser gönderse bile eser gönderen yarışmacılar, şartname hükümlerini kabul etmiş sayılır.

Yarışmaya teslim edilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin vermiş sayılır. Bu konuda ki sorumluluk yarışmacı ve yarışmacının velisine aittir. Bolu Kent Konseyi kendisine gönderilen fotoğraflardaki kişilerin açık rızalarının alındığını düşünerek hareket eder.

Katılımcı, yarışma için gönderdiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul ve beyan eder.

Yarışmanın düzenleyici kurulu, gerek gördüğü takdirde, fotoğrafın orijinalini isteyebilir.

Yarışmada ödül, (derece, özel ödül, mansiyon ve sergileme) alan fotoğrafların yayın, kullanım ve sergileme hakkı eser sahipleriyle birlikte Bolu Kent Konseyine aittir. Eserin kullanım hakkı üçüncü bir kişi ya da kuruma satılamaz/devredilemez. Bu eserler Bolu Kent Konseyi arşivinde saklanacaktır. Bolu Kent Konseyi gerek gördüğü takdirde bu eserleri dilediği şekilde kullanabilir. Yarışmacılar 5846 sayılı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde verdiği bu izinleri geri alamaz.

Katılımcılar bu eserleri nedeniyle yarışma sonucunda elde ettikleri ödülleri aynı zamanda telif ücreti almış olarak kabul edilir. Dolayısı ile katılımcılar sonrasında bir hak iddia edemezler.

Eser sahibi katılımcı, yarışma için gönderdiği fotoğrafların tümünün, kendisine ait olduğunu, kendisi tarafından çekildiğini ve tüm izinlerinin alındığını, üçüncü şahısların bu eserle ilgili olarak hak iddia edemeyeceklerini kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu noktada Bolu Kent Konseyinin hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır. Üçüncü şahıslar eser ile ilgili olarak hak iddia ederse sorumluluk eseri yarışmaya gönderen katılımcıya aittir.

Yarışma da ödül kazanamayan eserler, jüri gözetiminde imha edilecektir.

6.Diğer Hususlar:

Fotoğraflar, yarışma sekretaryası tarafından seçici kurula teslim edilir. Seçici kurul kendisine ayrılan bir odada tümüyle karartılabilir bir salonda, en az 1080p: 1920×1080 piksel çözünürlüklü bir projeksiyon makinesinde veya en az 1m, en fazla 2.5 m diyagonal uzunlukta bir ekranda veya 42/55 inç’lik bir LCD monitörde, katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmaksızın, kodlanmış olarak sunulacaktır.

Yarışmanın ödülleri (belirtilen net tutar), düzenleyici kurum tarafından karşılanacaktır. Şartnamede belirtilen ödüller, hak sahiplerinin İzzet Baysal Şükran Günlerinde elden teslim edilecektir.

Ödül töreninde, eser sahibi bulunmaz ise ödülü bir yakınına teslim edilir. Ödülü alacak kimse bulunamaz ve bir ay içinde ödülünü almaya gelmez ise, bir ayın sonunda zaman aşımına uğrar. Kazanan yarışmacı ödülünü alamadan vefat ederse, yasal mirasçıları ödülü alabilir.

Yarışma sonunda, ödül alan eserler İzzet Baysal Şükran Günleri nedeniyle yapılan diğer yarışma sonuçları ile birlikte sergilenecektir.

Teslim edilecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır.Teknik aksaklıklar nedeniyle yarışma sekretaryasına ulaşmayan fotoğraflardan Bolu Kent Konseyi sorumlu değildir. Ödül almaya hak kazanan ve jüri tarafından uygun görülen fotoğraflar, Kent Konseyince uygun görülecek zamanda Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde sergilenecektir.

7.Seçici Kurul

Zuhal Toker Işın (Bolu Kent Konseyi Genel Sekreteri)

Hamza Canbaş (Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Yön. Kurulu Başkanı)

İ. Seza Vardallı (Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Yön. Kurulu Üyesi)

Murat Arıcan (Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Yön. Kurulu Üyesi)

Elif Can Kaya (Görsel Sanatlar Öğretmeni)

Seçici Kurul en az üç üyenin bir araya gelmesi ile toplanır. Seçici kurul yüz yüze tek seferde toplanarak yapılacaktır. Mücbir sebepler yüzünden bir araya gelemeyen seçici kurul üyeleri toplantısını dijital ortamla yapacaktır.

8.Yarışma Takvimi:

Yarışmanın Başlangıç: 20.02.2024 Yarışmanın Bitiş: 05.05.2024 saat 20.00

Son Başvuru (Teslim) Tarihi: 05.05.2024

Seçici Kurul Toplantı Tarih: 06.05.2024

Sonuç Bildirim Tarihi: 07.05.2024

Sergi ve Ödül Töreni Yer ve Saat: Düzenleyici Kurum tarafından daha sonra duyurulacaktır.

9.Ödüller-Sergilemeler:

Birincilik: 3000 TL

İkincilik: 2000 TL

Üçüncülük: 1000 TL

Bolu Kent Konseyi Özel Ödülü (1 adet): 1.000 TL

Ahmet Baysal Özel Ödülü (1 adet): 1.000 TL

Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği Özel Ödülü (1 adet): 1.000 TL

Sergileme 10 Ödülü (10 adet): 1.000 TL

Ödül ve sergileme dışında düzenleyici kurum yarışmaya gönderilen fotoğraflardan en az sergileme bedeli karşılığı satın alabilir.

10.Yarışma Sekretaryası-İletişim:

Adı ve Soyadı: Bolu Kent Konseyi Sekreteri/ Emel DOĞAN KAHRAMAN

İrtibat Tel: 0543 278 99 88- 444 26 58 -1549

E-posta: kentkonseyi14@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420