Bolu’da Gönülden Dile Türkü Şöleni Gerçekleşti

Bolu İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği “Gönülden Dile Yaz Konseri’ne” sanatseverlerde eşlik etti.

Şef Levent Üçer yönetimindeki, iki bölümden oluşan, 26 eserin 9 solo, 17 koro olarak seslendirildiği “Gönülden Dile Türk Halk Müziği Yaz Konseri” 10 Haziran 2022 Cuma akşamı saat: 20.00 de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bordo Salon’da sanatseverlerle buluştu.

Konserin birinci bölümü ardından sahneye gelen Bolu İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Öztürk, Şef Levent Üçer’e çiçek takdim etti. Sahneye gelerek koroyu ve saz ekibini tebrik eden Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, Şef Levent Üçer’i tebrik edip, plaket takdim etti ve ardından konuşma yaptı.

“İnsan gönül ve akıl ikileminde hayatına devam eden bir varlık”

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı konuşmasında; “İnsan gönül ve akıl ikileminde hayatına devam eden bir varlık. Öyle kodlanmışız. Bu iki hem zıt hem de birbirini tamamlayıcı kutup arasında bir denge kurmak mutluluğun sırrı. Bunlardan birini diğerine feda etme lüksümüz ve hakkımız yoktur. Eğer aklı çok beslersek, mekanikleşiriz, robotlaşırız. Duyguları çok beslersek, duygular çok ön plana çıkarsa o zaman da çabuk kırılırız ya da başkalarını kırarız. O yüzden bu ikisi arasında ahenk çok önemli. Türküler, şarkılar, şiirler de biraz bunun için var. İnsanlar bazen karşı karşıyayken söyleyemediklerini ya da yaşadıkları zaman diliminde toplumlarda karşılaştıkları bir kısım zorlukları aşamadıkları zaman, o duygularını da yok etmedikleri için bunları şiirlere, şarkılara, türkülere, mısralara döküyorlar. Ama bunlar hep bizden bir şeyler. Sevgimiz, hüznümüz, özlemimiz, yerine göre nefretimiz, yerine göre kararlılıklarımız vs.” diye ifade etti.

“Şarkılarımız, türkülerimiz gibi koromuzda renkli”

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı konuşmasının devamında; “ Tabi türküleri ve şarkıları bir insicam içerisinde sayın şefimin yönetiminde, bu kadar renkli bir korodan dinliyor olmak, aynı şarkılarımız, türkülerimiz gibi koromuzda renkli. Toplumun bütün katmanları var. Öğretmeni var, üniversiteden öğrencisi var. Esnafı var, tüccarı var. Dolayısıyla bizden olan özellikleri bizlere yansıtan, bizlere aktaran koromuza bu güzel akşamın oluşmasında emek veren, katkı sunan ve güzel bir finalle karşımıza çıkan Halk Eğitim müdürlüğümüze, müdürümüze, tüm hocalarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.”dedi.         

Bolu İzzet Baysal Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Öztürk konser sonrası sazendelere ve hanendelere teşekkür belgelerini takdim etti. Haber: Fatma Marmara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349