Mengen Halk Eğitim Merkezi Yılsonu Sergisi Açıldı

‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’ etkinlikleri kapsamında Mengen Halk Eğitim Merkezi “Yılsonu Sergisi” açıldı.

Sergi açılışına Mengen İlçe Kaymakamı Ekrem Ender Ergün, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, Mengen Gökçesu Belediye Başkanı Vahit Aydın, Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci, Bolu İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Semra Baykır, BAİBÜ öğretim üyeleri, Gıda Mühendisleri Odası Bolu Temsilcisi Cem Kösemeci, kursiyerler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı..

Mengen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün “Yılsonu Sergisi” Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Protokol konuşmaları ardından bağlama ve piyano kursiyerlerinin müzik ziyafeti sonrası, sergi açılış kurdelesinin kesilmesi ve kursiyerlerin yaptıkları çalışma ve eserlerin gezilmesi ile sürdü.

“Halk eğitimlerimiz, eğitim sunan bir kurumdur”

Yılsonu Sergisi açılışında konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci; “Bugün 2.si düzenlenen ‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’ etkinliklerinin programında yer alan Mengen halk Eğitim Merkezi’mizin düzenlemiş olduğu programın açılışını yapıyoruz. Halk eğitimlerimiz, eğitim sunan bir kurumdur. Eğitim öğretim çağını kaçırmış, zamanında okula devam edemeyenler için açık öğretim liseleri, kendilerini geliştirebilmek için çeşitli yeteneklerini tespit edebilmek ve bunları meydana çıkarabilmek için resim kursları, müzik kursları, piyano kursları, fotoğraf kursları, yine halkımızın ekonomisine katkıda bulunmak için süt hijyeni ve Mengen peyniri yapımı, atık malzemeleri değerlendirmek için atık kâğıt ve muhtelif ambalajdan aksesuar yapımı, insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için giyim üretim teknolojileri, el sanatları ve nakışları alanlarında birçok kurslar açıyoruz. Burada yine Pazarköy’de aynı şekilde kursumuz oldu. Atık kâğıt ve muhtelif ambalajdan aksesuar yapımı ile ilgili de bir kursumuz oldu. Pazartesi günü de orada bir programımız vardı.”diye ifade etti.

“Düşündüğün 100 yıl sonrası ise insanını eğit”

Müdür Salih Celepci; “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ diyor. Burada hem geçlerimize hem yetişkinlerimize sanat öğretiyoruz ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için kursiyerlerimizi yetiştiriyoruz. Şöyle bir söz var: ‘Eğer bugün bir yılı düşünüyorsan buğday ek. 5 yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, meyvesini yersin. Eğer düşündüğün 100 yıl sonrası ise insanını eğit.’ Bundan dolayı da eğitime çok önem veriyoruz. Eğitim şart diyoruz. Çünkü eğitim bir milletin gelişmişlik seviyesini gösterir. Ülkemizde de örgün eğitim %97’lerde şuanda. İlkokul, ortaokul, lise ve burada da büyük bir başarı sağlamış bulunuyoruz. Açık liseyi buraya getirdik. Açık lise sınavları daha önce merkezde oluyordu. Açık lise öğrencilerimizin gidiş geliş zorlukları vardı. Bununla ilgili de çalışmayı yaptık. İlçemizde açık lise sınavları da yapılmaktadır. Piyano kursları da bununla ilgili talepler geldi, onları da burada karşıladık.”dedi.

Konuşmaların ardından protokol tarafından sergi açılış kurdelesi kesildi. El sanatları ve el nakışları, giyim üretim teknolojisi, atık kâğıt muhtelif ambalajdan aksesuar yapımı, resim sanat eğitimi ve fotoğraf çekimi kurslarının çalışma ve eserlerinin gezildi. Ayrıca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde açılan ve öğreticiliğini İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Semih Tatlı’nın yaptığı süt hijyeni ve Mengen peyniri yapımı kursunda üretilen peynirlerin ikramı yapıldı. Mengen Aşçılık MTAL 9.sınıf öğrencilerinin desteğiyle kokteyl ve ikramlıkların sunumu sonrası program sona erdi.

“39 alanda açılan, 53 kursa 1364 kursiyer katıldı”

Sergi açılış sonrası bilgi paylaşan Mengen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Çevik; Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün belirlediği, 13 bin 650 olan Mengen nüfusuna göre, halk eğitim merkezi için her ay ilçe ve köyler dâhil nüfusunun %1 kadar kursiyer sisteme kaydedileceği hedefiyle Ocak- Mayıs ayları arasında %5 ulaşılması gerekirken, bu sayıyı 5 ayda iki katı olarak tamamladıklarını ve %10 kursiyer sayısına ulaştıklarını ifade etti..

“Şartlar iyileştirilirse çok daha fazla kurs sayımızda olabilir”

Müdür Ahmet Çevik; “Biz üzerimize düşen görevi fazlasıyla yerine getirmek için uğraştık. 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılından bu zamana kadar 39 alanda toplam 53 kurs açtık. 779 erkek, 585 kadın olmak üzere 1364 kursiyer, kurslarımıza katıldı. Yani %5 hedefi biz %10 çarpı 2 yapmış durumdayız. Mengen Halk Eğitim Faaliyetleri gayet güzel. Biz bu durumda çok şanslı bir halk eğitim merkeziyiz. Bizim sıkıntımız daha çok öğretici konusunda. Çok farklı kurs taleplerimiz geliyor ve biz birçok öğreticimizi Bolu’dan getirmeye çalışıyoruz. Tabii ki bazen öğretmenlerimiz kendileri fedakârlık yapmak zorunda kalıyor. Bazen de biz gelişlerini daha cazip hale getirmeye çalışıyoruz. Şartlar iyileştirilirse çok daha fazla kurs sayımızda olabilir. ”dedi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427