Mengen Aşçılık İle Turizm Otelcilikte, ‘Gençlere Yurtdışında Üniversite Eğitimi’ Konferansı Verildi

Bulgaristan, Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi “Gençlere Yurtdışında Üniversite Eğitim” Konferansı, Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ve Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde verildi.

Haber: Fatma Marmara 

Bulgaristan, Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kırıl Mihalev ile Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Uluslararası İşler Başkanı Prof. Dr. Hafize Fidan, 04 Nisan 2024 Perşembe günü öğleden önce Mengen Aşçılar MTAL’nde, öğleden sonra saat: 15.30’da Bolu İzzet Baysal Abant MTAL’nde “Gençlere Yurtdışında Üniversite Eğitim” ile ilgili okullarının tanıtımını da içeren bilgiler verdi..

Ayrıca, Prof. Dr. Kırıl Mihalev ve Prof. Dr. Hafize Fidan, Mengen Aşçılar MTAL’nde öğrencilere %50 burs ile okuma imkânı sağladı. Okulda yapılan mülakata 40 öğrenci katılım gösterdi. Mülakata katılan en iyi 3 öğrenciye %50 burs imkânı sağlanacak.

“ÜNİVERSİTEYİ GIDA VE TEKNOLOJİ ALANINDA BİRİNCİ YAPIYOR”

Prof. Dr. Hafize Fidan, ‘Gençlere Yurtdışında Üniversite Eğitim’ konulu konferansta özetle şu bilgilere yer verdi:

“Gıda Teknolojileri Üniversitesi, gıda ve teknoloji sektörüne personel yetiştiriyor. Kurumsal Akreditasyon Sertifikası’na göre Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na düzenli akreditasyona sahiptir. Bulgaristan’ın dördüncü prestijli üniversitesi olarak kabul ediliyor ve son akreditasyon sıralaması 10’a yakın olup, bu da üniversiteyi gıda ve teknoloji alanında birinci yapıyor.

Gıda Teknolojileri Üniversitesi, Başkent Sofya’nın arkasında yer alan Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri Filibe 2016 yılında UNESCO Küresel Öğrenen şehirler ağına katıldı. Plovdiv, Meriç nehrinin iki kıyısında bulunmaktadır. Bugün üniversitenin 3 fakültesi var.  Teknoloji Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İktisat Fakültesi.. Zengin bir teknik kütüphaneye, spor kompleksine, 1000’in üzerinde yataklı kendi yatakhanelerine sahiptir. Üniversite de gıda endüstrisi, biyoteknoloji, yiyecek servisi, turizm, endüstriyel yönetim, ısı mühendisliği, makine ve enstrüman mühendisliği, gıda endüstrisi ve biyoteknoloji için makineler, apartlar ve ekipmanlar, bilgisayar sistemleri ve teknolojileri, otomasyon, bilgi ve kontrol alanlarında programlar sunulmaktadır.

Ana kampüs 17.000 m²lik bir alanı kaplamaktadır. Sınıflar 450 koltuklu bir oditoryum, 300 koltuklu üç konferans salonu, çok sayıda ders, seminer ve bilgisayar odası ve 50’den fazla son teknoloji laboratuar dahil olmak üzere 4 binada verilmektedir. 150.000 cilten fazla özel eğitim ve bilimsel litaratürün yer aldığı merkezi bir kütüphane, 100 kişilik bir okuma odası ve bazı tesis dışı şubeler bulunmaktadır. Yılda ortalama 3300 öğrenci DFT’de eğitim alıyor. 2.200’ü tam zamanlı ve 1.100’ü yarı zamanlı eğitim şeklinde. Konaklama toplam 1.500 yatak kapasiteli 5 öğrenci yurdunda sunulmaktadır. Öğretim tesislerine yakın yemekhane ve UFT’nin ayrıca Plovdiv’de modern bir spor kompleksi bulunmaktadır. PlovdivWineUni adı verilen program, üç Bulgar üniversitesi, Filibe Gıda teknolojileri Üniversitesi, Filibe Ziraat Üniversitesi ve Filibe Tıp Üniversitesi’nden oluşan bir konsorsiyum tarafından düzenleniyor.

“BİZİM İÇİN HER ÖĞRENCİ ÇOK DEĞERLİ”

Prof. Dr. Hafize Fidan, konferans sonrası bilgi paylaşımında; “Öncelikle burada bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Çünkü üniversite adına söylemem gerekirse, rektörümüz, rektör yardımcılarımız bu tarz işbirliklerine çok önem vermekte. Bizim için her öğrenci çok değerli. Onlara hem eğitim olanaklarını göstermek istiyoruz, aynı zamanda da okullarla farklı proje imkânları olduğunu biliyoruz ve bir sonraki dönemlerde bunların üzerine biraz daha yoğun çalışmayı düşünüyoruz. Bu nedenle Abdurrahman Hoca’mız ve Ayhan Hoca’mıza çok teşekkür ediyoruz, çünkü onlar, onların öğrencilerine vermek istediği imkân bizler için çok değerli. Bu Bolu’ya ikinci gelişimiz, ben inanıyorum ki bunun üçüncü, dördüncü ve bir sonraki yıllarda da bu tarz toplantılar yapacağımızı düşünüyorum. Çok farklı fikirlerde var aslında, dün konuşmamızda Ayhan Hoca’m çok güzel bir fikir verdi. Konferansı biraz daha öğrencilerin ilgi duydukları, merak ettikleri alanlarda da bazı konularda onlara bilgi verebiliriz. Biz biraz daha bilim açısından onlara bilgi veririz. Onlarda bizi biraz daha pratik açıdan ufkumuzu yöneltir, çünkü eğitim iki taraflı bir süreç, biz onlardan, onlarda bizden öğrendiklerine ben çok inanıyorum. Onların merakı, bizi daha çok iyi çalışmaya teşvik ediyor. Bu şekilde ben çok heyecanlıyım ve çok iyi işler yapacağımıza gönülden inanıyorum.”

“MARKA DEĞERİ OLAN ÜRÜNLERİ BİRLİKTE ÜRETECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Abdurrahman Elarslan bilgi paylaşımında; “ Bugün Plovdiv üniversitesinin değerli Uluslararası İşler Başkanı Prof. Dr. Hafize Fidan Hanımefendi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kırıl Mihalev Bey ile okulumuz öğrencilerini mülakat yapma imkânı elde ettik. Öğrencilerimiz güzel bir performans sergilediler. Hafize Hanım da gerçekten üniversitenin farkındalığını öğrencilerimize anlattılar. Onlara teşekkür ediyorum, huzurunuzda. Devamlılığı olacak güzel bir başlangıç olduğuna inanıyorum. Daha birçok projeyi, marka değeri olan ürünleri beraber üreteceğimize ben gönülden inanıyorum. Yolda gelirken de bunun hatta bir kısmını konuştuk. Neden olmasın diyoruz, dediğim gibi marka değeri olan belki her yıl 2-3 ürünü, beraber işbirliği halinde üretebileceğimizi düşünüyorum.  

“HER TÜRLÜ ÇALIŞMA ORTAMINA, HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ”

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural bilgi paylaşımında; “Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi’nin çok değerli Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kırıl Mihalev ile Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Uluslararası İşler Başkanı çok değerli Prof. Dr. Hafize Fidan’ın ilimize, okulumuza sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Mesleki anlamdaki çocukların bir üst öğreniminde yurtdışı tecrübesi kazanmaları ve yurtdışında eğitim almaları adına önemli bir çalışma olarak görüyoruz. İyi öğrencilerimizden, çalışkan, başarılı, mesleği benimsemiş öğrencilerimizden, öğrencilerinde bu üniversitede okuyup, mezun olmalarını ve Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde gerek akademisyen olarak, gerekse sektörel olarak yer almalarını canı gönülden istiyoruz. Bunun içinde her türlü çalışma ortamına, her türlü işbirliğine açığız. Kapı kapıyı açıyor. Biz daha önce 1-2 defa Bulgaristan’a gittik. Sofya’da bulunduk. Dolayısıyla orada iyi dostluklarımız, arkadaşlıklarımız var. Coğrafya ve kültürel olarak da zaten bize çok benziyor. İnsanların yakınlığı da bizi gerçekten o bölgeye teşvik ediyor. o açıdan öğrencilerimiz için büyük bir avantaj olarak görüyorum.”dedi.

Program sonunda plaket ve hediye takdimi ile toplu fotoğraf çekimleri yapıldı. Ardından Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı makamında ziyaret edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=uyhJKfzwdIQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420