BAİBÜ’DE, “DOLORES CLAIBORNE” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ

Stephen King’in unutulmaz romanı Dolares Claiborne’ün tiyatro uyarlaması, “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde” BAİBÜ Mavi Salonda Yaratıcı Drama Topluluğu oyuncuları tarafından sahnelendi.

Yönetmenliğini Yeşim Dağsuyu’nun yaptığı ve aynı zamanda oynadığı 2 perdelik “Dolores Claiborne” psikolojik gerilim oyununda, Bilal Akbulut, Dilara Tanrıverdi, Dilara Turak, Esranur Şahin, Nurettin Enes Tıraşçı, Osman Turak, Şehval Ulutürk rol aldı.

Yardımcı Yönetmeni: Bilal Akbulut, Ses ve Işık: Emre Kaplan, Yiğit Can Bilen, Afiş Tasarım: Esranur Şahin’in yaptığı oyunun konusu ise: Dolores Claiborne, tüm ömrünü Little Tall Adası’nda geçirmiş, berbat bir yaşama sahip, bir kadındır. Onun küçük dünyasında kızı Selena vardır. Kocası Joe alkolik ve kumarbaz bir adamdır. Onunla yaşamak Dolares için her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bir gün Selana’dan öğrendiği gerçekler sonucunda Dolares’in dünyası kararır. O günden sonra hayat ne Dolares için ne Selana için ne de Joe için aynı kalmamıştır.

Oyun sonrası ilk konuşmayı yapan oyunun Yönetmeni Yeşim Dağsuyu; “Sizler afişte yönetmen olarak benim ismimi gördünüz ama bu oyunun pırıl pırıl on tane farklı yönetmeni vardı. Bu yolda benimle yürümeyi kabul ettikleri için onların hepsine çok teşekkür ederim. Bugün burada oldukları için emek verdikleri için hepsine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Vakit ayırıp geldiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Oyun bitiminde sahneye davet edilen Yaratıcı Drama Topluluğu Danışmanı, BAİBÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Metin AKYÜZ konuşmasına 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününü kutlayarak başladı.

AKYÜZ konuşmasında; “25 yıldır dünya bir sahne ve biz hep bu sahneye bir ayna tutmak istedik. Hep bunu gerçekleştirdik. Elimizden geldiği sürece de 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününde, bu günü kutlamaya özen gösterdik. Bu sene de bunu gerçekleştirdik. Bu sürecin gerçekleşmesinde emeği geçen bu genç dostlara çok teşekkür ediyorum. Tabii ki seyircisiz tiyatro olmaz bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420