DEVA Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin, BGC’ni Ziyaret Etti

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi)’nin Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin, beraberindeki heyetle birlikte Bolu Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ettiler.

BGC Başkanı Mert Minisker, DEVA Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin ve beraberinde gelen heyete, ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

“Dağkent Meselesini Ben 3 Ayda Çözeceğim Diyorum”

Dağkent’le ilgili sorunları ve projelerini açıklayan DEVA Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin; “Dağkent projesi Bolu’da yaşayan insanları konut sahibi yapmak için başlatılan bir projedir. Orada 4 tip proje yapılmış. Varislerin izni olmadan siz burada proje değişikliği yapamazsınız. Orada yapılan bir sürü konut var ve bu konutların bazıları maalesef mevcut projeye uymuyor. Oturuyor ama yapı kullanım izin belgesi alamıyor. Her türlü hizmet var, zemini sağlam. İnsanlar tabi özellikle bu pandemi döneminde buralardan yer sahibi olmak istiyorlar ama projeyi beğenmiyorlar. Dolayısıyla böyle bir çaresizlik var. Çözümde bulamıyorlar. Biz birini ikna ettik ve burada size farklı bir proje çizeceğiz dedik. Can Bey’den randevu aldık. Biz bu parselde böyle bir bina istiyoruz dedik. Can Bey’de tamam dedi. Bu projeyi çizdirdik, Bolu Belediyesi’ne götürdük. Dediler ki bunu yapamayız, tip uymuyor. Yaklaşık olarak 1 yıl sürdü. Can Bey’i buraya davet edelim dedik. Şu konularda anlaşabilirsiniz dedim. Buna mimarlar karşı çıktı. Ondan sonra öyle bir hale soktular, adama öyle şeyler yaptılar ki o da bundan sonra ben sizinle görüşmüyorum, avukatlarımla görüşeceksiniz dedi. Konuyu kapattı. Şuan insanlar mağdur. 1968 yılından beri gelen soruna, ben 3 ayda çözerim iddiası koydum. Dağkent meselesi bir kangren ve ben buna bir iddia koyuyorum, 3 ayda çözeceğim diyorum.”dedi.

“Her Bina İle İlgili Bir Rapor Hazırladılar”

Deprem zamanından kalma bir sürü bina olduğunu vurgulayan DEVA Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin; “İzmir depremi öncesinde yönetmeliğe göre risk analizleri ve performans analizleri yaptırmışlar ve o analiz sonrasında bu binaların nelerden hasar alacağı, nelerden yıkılacağını adamlar rapor etmişler. İş uzamış ve deprem meydana gelmiş ve aynen raporda belirtilen hasarlar ve yıkımlar meydana gelmiş. Yönetmeliği hazırlayan Boğaziçi Üniversitesi.. Burada da 1999 depremi sonrası veriler Boğaziçi Üniversitesine gitti. Onlarda bir çalışma yaptılar ve her bina ile ilgili bir rapor hazırladılar. Bu raporları da Bolu’ya teslim ettiler. Sonra biz bu raporlar nerede dedik, bize rapor çok kötü %90’nı sıkıntılı dediler. Bizde isterse %100 olsun biz zaten bunu öğrenmek için yaptırdık dedik. İkinci konuda bu yaptırdığımız raporları bina sahipleri de bilmesi gerekiyor.”diye belirtti.

“Küme Küme Bu Yapıların Bulunduğu Yerler Belli”

“Biz bu dönemde bu 5 yılda elimizden geldiğince şehri baştan aşağıya yeniden yapacağız.” diye belirten DEVA Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin; “Küme küme bu yapıların bulunduğu yerler belli. Normalde Çevre ve şehircilik Bakanlığı devreye giriyor ve bir rant hesabı yapıyor. Bu uygulamayı belediye biz yaptığımız için, kentsel dönüşüm kapsamı içinde yaptığımız için böyle bir bedel ödenmiyor. Bu alanları belirleyip, Bolu’daki mimar ve mühendislerle şöyle bir proje hazırlayacağız. Buraya bir mimari proje tasarlayacaksınız. Proje hem mimari hem de maliyet olarak güvenlik anlamında değerlendirilecek. Bu binaların tamamında deprem izolatörü kullanacaksınız. İnşaat maliyetini düşürmek için en önemli faktörlerden bir tanesi de beton faktörü. Bunlarda Bolu Belediyesi’nde var.”dedi ve bunu ne şekilde yapabileceklerinin bilgilerini aktardı.

“1 Kuruş Bile Almadan, O Binalar 18 Ayda Tamamlanacak”

Kalıcı konutlarla ilgili sıkıntıları ve projelerini de anlatan DEVA Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin; “Onlar o kadar hızlı ve o kadar gelişigüzel yapıldı ki bugün hala birçok binanın tabanları çöküktür. Asansörleri yok, otoparkı yok. O gün koşullarında bu şekilde planlanmış ama çok geniş bir arazisi var. Ben kalıcı konutlardaki bütün mal sahipleriyle görüşeceğim. Yerlerine şuandaki mevcut dairelerinden daha büyük olmak ön koşuluyla, son derece modern, günümüz koşullarına uyan, engellilerin çok rahat biçimde her yere ulaşabileceği, asansörlü, otoparklı, güvenlikli ve izolatörlü bambaşka bir şeye dönüşecek. Özellikle zemin katlarda ticareti devam ettireceğim. Ben oradaki insanların hiç birinden 1 kuruş bile almadan, o binalar 18 ayda tamamlanacak ve bu süre içinde de kanun gereği kira yardımı almalarını sağlayacağım.”dedi.

“Bambaşka Bir Bolu’yu Yaşıyor Olacağız”

Alpagut, Çakmaklar, Sarıcalar, Salıbeyler’i kapsayan alanlarında yeni ve yüksek katlı konutlar için uygun olduğunu anlatan DEVA Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin; “Mümkün olduğunca kimseye zarar vermeden, kimseyi mağdur etmeden, oradaki insanlar daha karlı olacak bu işten ve bunları tamamladığınızda bambaşka bir Bolu’yu yaşıyor olacağız..”dedi.  

Bolu’nun otopark sorununa da değinen DEVA Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Nadir Gürkan Yetkin, bu konudaki projelerini anlattı. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420