Demir; 2021’de Bölge Otelleri En iyi Dönemi Yaşadı

Gazelle Genel Müdürü Ahmet Demir Covid-19 salgınının çıkışıyla başlayan bu yeni dönemde insanların turizm tercihlerinin de değiştiğini, bu krizinde bölgemizde fırsat verdiği sektörler olduğunu, bunların en iyi dönemi yaşadığını vurguladı.

Dün, Bolu İzzet Baysal Abant MTAL düzenlenen konferansın katılımcılarından olan Gazelle Resort Otel Genel Müdürü Ahmet Demir, Covid-19 Türkiye’ye girdikten sonra otellerin ilk 3 ay kapalı kaldığını anlattı. Otellerin açılması ardından devam eden pandemi sürecinde, durumun Türkiye açısından farklı bir etkilenim, Bolu olarak bakıldığında daha ayrı bir etkilenim olduğunu, Türkiye %70-75 etkilenim gösterirken, bu bölge %50’ler de kaldığını belirtti.

“2021 yılı ben inanıyorum ki bu bölge otelleri en iyi dönemini yaşadı diyebilirim.”

Gazelle Genel Müdürü Ahmet Demir pandemiyle beraber insanların turizm tercihlerinin de değiştiğini anlattığı konuşmasında; “Etrafımızda komşu iller olarak takribi 35 milyon nüfus var. Bu nüfusun kısa tatil sürecini değerlendirebileceği yerler Ankara- İstanbul arasında yer alan bölgelerden biri olan Bolu bölgesi. Bu bölge avantajlı bir bölge oldu. 2021 yılı ben inanıyorum ki bu bölge otelleri en iyi dönemini yaşadı diyebilirim. Kendi işletmemizde de bunun farkındayız. Bu bir kriz ama krizinde fırsat verdiği sektörler var. Bölgesel avantajlar var. Biz bu avantajı Bolu olarak iyi kullanmaya çalıştık. Abant yolu üzerindeki küçük tesislerde de belki çabalayarak yaptıklarını, bu dönemde çabalamadan yaptılar. Zamanla normalleşme oldukça, insanların seyahat alışkanlıkları kısmen normale dönecek ama yakın iller Bolu avantajını bir süre daha kullanacağına inanıyorum. Sahil bandı bundan sonra gelebilecek bu tür krizlere karşı yine zayıf bir zaman yaşayacaklar.” dedi.

“Türkiye’nin en revaçta olan bölgelerinden biri olmaya da devam edeceğiz.”

Demir, konuşmasının devamında; “ Bununla beraber seyahat eden insanların alışkanlıklarında da şöyle bir değişim olacağına inanıyorum. Yakın yerleri tercih edecekler. Sağlıklı, hijyen destekli yerleri daha çok tercih edecekler. Doğaya önem veren, temizliğe önem veren, güvenilir bir işletme olacak tercihleri. Yemek kültüründe zaten üretimin çok olduğu bir bölgedeyiz. Aşçı konusunda, mutfaklarımız o yönden hep zengin. Diğer unsurlarda işletmeler tarafından sağlandığı takdirde, Türkiye’nin en revaçta olan bölgelerinden biri olmaya da devam edeceğiz. Karavan turizminin de bundan sonra çok etkin olacağını düşünüyorum. Türkiye’de bir mesire yeri işletmeciliğinin önü açılıyor. Ya da bunların sayısı artırılıyor. Zaman içinde de bu işletmelerin Orman Bakanlığı bünyesinden alınıp, Turizm Bakanlığı bünyesine devredilme düşünceleri var. O zaman küçük tesisler turizm alanına geçtiğinde kıymetlenecek.

“Bolu’daki turizm çeşitliği çok fazla ve avantajlı”

Bölgemizde kısmide olsa yurtdışı tercihlerinin de olduğunu vurgulayan Gazelle Genel Müdürü Ahmet Demir; “Kartalkaya bölgesine Doğu bloğu ülkelerinden, Rus pazarından çok fazla olmasa da kısmi gelişler var. Euro ve Dolar’ın tüm dünyada, belki ülkemizde daha çok değer kazancı var. Bizim tarafımızdan kaybı var ama Rusların da Avrupa seyahatlerinde zorluk yaşayacağı için kısmi de olsa bizim kayak merkezlerine yöneliş var son iki yıldır. Bununla beraber bölge avantajları, geriatri dediğimiz ileri yaş turizmi bu bölge içinde artı bir avantaj. Geçen sene de ağırladık, Avrupa’daki yaşlı merkezlerinden Bolu’ya da gelişler var. Bolu’daki turizm çeşitliği çok fazla ve avantajlı, bunu da turizm mesleğinde devam etmeyi düşünenler değerlendirmeli.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420