5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu Kapsamında İl Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

 

5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilmesi amacıyla oluşturulan İl Koordinasyon Toplantısı Bolu Valisi Ahmet Ümit’in başkanlığında yapıldı.

Valilik Abant Toplantı Salonunda Bolu Valisi Ahmet Ümit’in başkanlığında yapılan toplantıya; Kaymakamlar, Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Yılmaz, Bolu Cumhuriyet Savcısı Gökhan Yaman, B.A.İ.B.Ü Rektör Yardımcısı Samettin Gündüz, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Haluk Saygılı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Cemal Keskin ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

2021 yılında İl Koordinasyon toplantılarında alınan koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının il genelinde eşgüdümlü olarak uygulanabilmesinin önemine değinen Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın güvenli ve huzurlu bir ortamda yetişmeleri en büyük gayemizdir. Çocuğa yönelik her türlü şiddeti ve istismarı önlemek için devletimizin genelde aldığı tedbirleri, Valiliğimizin koordinesinde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ile iş birliği halinde İlimizde de etkin bir şekilde uyguluyoruz. İlgili kurumlarımızla birlikte çocuklarımızın haklarını korumak ve ihtiyaçlarını karşılamak için koruyucu ve destekleyici uygulamaları hayata geçirerek, evlatlarımız için yaşanabilir, güvenli bir dünya inşa etmekle mükellefiz.

Bizim kadim kültürümüzde, gelenek ve göreneklerimizde hiçbir canlıya zulüm yoktur. Çocuklar başta olmak üzere hiçbir canlıya yapılan şiddeti tasvip etmemiz mümkün dahi olamaz. Şiddetin her türlüsünün karşısındayız ve sıfır toleransla şiddetle mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Toplumun temelinin aile olduğunu belirten Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Eğitim ailede başlar. Aile, çılgın denizlerin sakin limanıdır. Çocuklarımızın milli ve manevi değerlerimizi haiz bireyler olarak yetişmelerinde ebeveynler başta olmak üzere hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Özellikle de yetim ve öksüz çocuklarımızın korunup kollanması, topluma yararlı bireyler olarak yetiştirilmesi için üzerimize düşen vazifeyi en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Yetim başı okşamak, ihtiyaç sahipleriyle ilgilenmek Yüce Allah’ın emri, bizim de vazifemizdir” dedi.

Sayın Valimiz Ahmet Ümit, “Şiddetin her türlüsünün önlenmesinde, koruyucu ve destekleyici uygulamaların yürütülmesinde, kadına ve çocuklara karşı yapılan şiddetle mücadelede toplumumuzda farkındalık oluşturulmasında emeği geçen bütün kurumlarımıza, personelimize ve şiddetle mücadelede duyarlılık gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Neslihan Burcu Arslantaş tarafından yapılan sunumda; 2021 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce yapılan işlemler hakkında istatistiki bilgiler, 2022 yılında Çocuk Hizmetleri alanında yapılacak çalışmalar, Okul Destek Projesi kapsamında 2022 yılında yapılacak çalışmalar, Çocuk İşçiliği ve Sokakta Çalıştırılan/Dilendirilen Çocuklar hakkında yapılan çalışmalar ve alınması gereken önlemler, Adalet Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Arasında İmzalanan, Tutuklu Hükümlü veya Yükümlüler ile Çocuklarının Sosyal Hizmetlerden Yararlandırılması Hakkında İş Birliği Protokolü, İlimizde ikamet eden öksüz/yetim çocuklarla ilgili yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Toplantı, 2021 yılında il genelinde yürütülen çalışmalar ile 2022 yılında yapılması planlanan faaliyetlerle ilgili bilgilerin aktarılması ve tespit edilen sorunlarla ilgili çözüm önerilerinin uygulamaya konulmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunulmasıyla sona erdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420