“Sevgili Arsız Ölüm- Dirmit” Bolu’da Sahnelendi  

Latife Tekin’in eseri “Sevgili Arsız Ölüm –Dirmit” adlı oyunuyla sanatçı Nezaket Erden Bolulu sanatseverleri kahkahalara boğdu.

Hemhâl Tiyatrosu’ndan Hakan Emre Ünal’ın uyarlayıp yönettiği “Sevgili Arsız Ölüm –Dirmit” adlı eseri uyarlayan ve oynayan Sanatçı Nezaket Erden, oyunu tüm performansıyla yaşayan, yaşatan, yaşarken ağlayan, kendisi ağlarken de seyirciyi gözyaşları içinde kahkahalara boğan biri olarak, Bolulu tiyatro severlerin gönüllerinde taht kurdu.

Bolu Bölge Tiyatrosu Yönetmeni Onur Yamak tarafından organize edilerek Bolulu sanatseverlerle buluşturulan “Sevgili Arsız Ölüm –Dirmit” adlı trajikomik oyun, 03 Haziran 2022 Cuma akşamı saat: 20.00’de Bolu Belediyesi Necip Fazıl Kültür Sanat Merkezi’nde sahnelendi.  

Oyuncu Nezaket Erden’in tez çalışması olarak başlayıp uyarladığı ve yurtiçinde 350’nin üzerinde tek kişilik olarak oynadığı oyunu “Sevgili Arsız Ölüm –Dirmit” kırsal kesimde yaşayan kalabalık ailenin büyük kente gelmesi ardından, cehaletin de etkisiyle yaşadıkları olayları, ailenin tüm bireylerinin yaşantılarıyla birlikte kendisinin çektiği zorlukları seyirciye aktardığı bir oyun. Ailesinin dar çerçevede ve çevre etkisi altındaki bakış açılarını, tutucu düşüncelerini, onların bu doğrultudaki davranışlarıyla evin büyük kızı Dirmit olarak baş etme çabası içindeki mücadelesini, büyük bir ustalıkla ve sahne performansıyla sergileyen sanatçı, seyirciler tarafından ayakta alkış tufanına tutuldu.

Oyun sonrası Bolu Bölge Tiyatrosu Yönetmeni Onur Yamak, Sanatçı Nezaket Erden’e sahnede teşekkür edip hediye takdim etti. Ardından salondan ayrılmayan seyirciyle sanatçı söyleşi yaptı ve hatıra fotoğrafları çekildi.

Oyunun ardından bilgi paylaşımında bulunan Sanatçı Nezaket Erden; “Öncelikle burada olmak çok güzeldi. Buraya gelmeden önce uzun süredir Onur Bey ile konuşuyorduk, denk getirmeye çalışıyorduk. İyi ki böyle denk gelmiş ve gelmişiz bu sezon. Çok mutlu oldum. Muhteşem bir seyirci var Bolu’da, muhteşem bir izleyici potansiyeli var. Onların enerjisi de bana çok iyi geldi. Oyun çok güzel geçti, çok mutluyum. Umarım bir sürü böyle oyun gelir buraya ve bu güzel seyirci daha da güzel bir salona kavuşur, o salonda çok daha güzel oyunlar izlerler. Muhteşem bir potansiyel var ve çok mutlu olduk karşılaştığımıza. Umarım yine geliriz ve başka oyunlarla da geliriz. Çok çok güzel bir akşamdı. Bu oyun devam ediyor ve bu oyunla gezmeye de devam edeceğiz. İzmir’e gideceğiz, Artvin’e gideceğiz buradan sonra. Yeni oyunlarımız da var, bu oyunumuzla birlikte 3 oyunumuz var Tiyatro Hemhâl olarak, ‘Nolcak Bu Yusuf Umut’un Hali” ile ‘Tırnak İçinde Hizmetçiler’ Bu oyunlarımızda geziyor.  Yeni projelerimizde olacak gibi önümüzdeki sene. Bu şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz.”diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427