“Cimri” Tiyatro Oyunu Bolu’da Sahnelendi

Bolu Bölge Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenen, Jean Baptiste Poquelin Moliere’nin ölümsüz, klasik tiyatro eseri “Cimri” geleneksel ve modern tiyatro unsurlarıyla harmanlanmış,  komedi içeren oyun olarak sahnelendi.

Yönetmen Onur Yamak’ın yönetip, uyarladığı ve oynadığı, Türk orta oyunu ve Commedia dell’arte ögeleriyle zenginleştirilen, geleneksel ve modern tiyatro unsurlarıyla harmanmış haliyle sahnelenen, seyirciyle diyaloglarında olduğu, müzikal sahnelerin de yer aldığı “Cimri” oyunu izleyenlere keyifli saatler yaşatarak, sanatseverlerden büyük beğeni ve alkış aldı.

İki perdelik tiyatro oyunu 4 Mayıs 2024 Cumartesi günü saat: 17.00 ve 4 Mayıs 2024 Cumartesi akşamı saat: 20.00’de aynı gün iki gösterim halinde Bolu Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

“Cimri” adlı oyunda; Onur Yamak, Ömer Bebek, Bahar İrem Gençay, Süleyman Karakoç, Ece Beyza Ulusoy, Oğuz Eren Hırtıslı, Buse Yamak, Görkem Talay, Mustafa Recep Ensar Acar, Şehriban Çelikli, Eren Can Küçük, Şevval Karaca sahne alıyor. Oyunun afiş tasarımı: Mustafa Recep Ensar Acar, ses-ışık: Esra Konyalıoğlu tarafından sağlanıyor.

“Tiyatronun arka yüzünü göstermeye çalıştık”

Oyun sonrası bilgi paylaşan Yönetmen Onur Yamak; “Bolu Bölge Tiyatrosu olarak 10 sene önce 2013 yılında ödül aldığımız bir oyundu bu. O zaman klasik oynamıştık, yönetmen olarak, bir oyuncumuz almıştı. Biz de bu sene deneyimli olan bir ekiple ‘Cimri’ adlı oyunu biraz orta oyunu, biraz Commedia dell’arte etkileriyle yapmaya çalıştık. Amacımız hem Fransız komedyasını hem yerli Türk orta oyununu açık biçim, seyirciyle iç içe geçirerek güncel esprilerle oynamaktı. Buna çalıştık ve bugün de sahneledik. Umarım yolu açık olur. Çok keyifli bir oyun oldu. Doğaçlamalar katabildik. Tiyatronun arka yüzünü göremez seyirci. Zaman zaman onlara tiyatronun arka yüzünü göstermeye, yani prova ederken neler çektiğimizi göstermeye, oynarken saatlerce çektiğimiz çileleri, dekordu, kostümdür, provadır bunların ne kadar zor olduğunu göstermeye çalıştık. Amacımızda buydu, yönetmen olarak da bunu yapmaya çalıştık. Oyuncularda öyle, Yönetmen Yardımcılığını Oğuz Eren Hırtıslı yaptı. Sahne Amirliğini Buse Yamak yaptı. Işıkta, müzikte olan dostlar tüm oyuncularıma çok çok teşekkür ediyorum.

“Türkiye’de bu çalışmaları yapan ilklerdendik”

16 kişilik bir ekiple oynuyoruz bu oyunu. Bolu Bölge Tiyatrosu’nun tüm oyuncuları, deneyimsizlerde dahil olmak üzere bir 70’e yakın sayımız var. ‘Suç ve Ceza’, tek kişilik ‘Ferhunde’ turnelerde geziyor. Birçok yere gidiyoruz. ‘Ferhunde’ kendi hikayesini yazmaya başladı, tek kişilik bir oyun olarak 1 saat 15 dakika çok keyifli bir iş çıktı. Orada da Halit Ziya Uşaklığil’in oyununu uyarladık. ‘Suç ve Ceza’da’ Türkiye’de bu çalışmaları yapan ilklerdendik. Klasik haliyle oynuyoruz. O oyunda geziyor ve çok keyif alıyor, pek çok seyirci ve güzel puanlarda veriyorlar. Dönüşleri de çok güzel oluyor. Yani güzel bir dönem yaşıyoruz.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420