İÇLERİNDEN HANGİSİ OYUNU BAİBÜ’DE SAHNELENDİ

Yıldırım Keskin’in yazdığı, “İçlerinden Hangisi” adlı, iki perdelik komedi oyunu BAİBÜ’de sahnelendi.

Haber Fatma Marmara

Bilal Akbulut’un yönettiği, Yönetmen Yardımcılığını Enes Traş’ın yaptığı “İçlerinden Hangisi” adlı tiyatro oyunu 26 Nisan 2024 Cuma akşamı saat:19.00’da Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mavi Salonda Yaratıcı Drama Topluluğu oyuncuları tarafından sahnelendi.

1926 yılında, medeni kanun kabul edilmeden önce çok eşlilikten tek eşliliğe geçiş sürecinde Halil paşanın eşleri arasında geçen rekabeti ve buna bağlı çatışmalarını komedi olarak aktarılan oyunda, Buse Nur Gürsoy, Emre Kaplan, Erol Bedirhan Biçer, İlayda Kalay, Kübra Karaman, Mervenur Ayağlı, Özge Nur Aslantürk, Sudenaz Er, Umut Dursun Yurtsever sahne aldı..

“SEYİRCİSİZ TİYATRO OLMAZ”

Oyun sonrası sahneye davet edilen Yaratıcı Drama Topluluğu Danışmanı, BAİBÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Metin AKYÜZ; “ Bu dönem ikinci oyunla karşınızdayız. Bu dönem 5 oyunumuz var. Ekibimizin kalabalıklılığı kadar, seyircimizin kalabalıklılığı da çok çok önemli, seyircisiz tiyatro olmaz, bu tiyatro sizinle güzelleşti, sizinle anlam buldu. Yüzüncü yılımıza da uygun güzel ince dokundurmalı, keyifli bir dolantı komedyası çıktı galiba. Bu da yüzüncü yılımıza armağan olsun. Topluluk olarak 25.yılımızdayız ve 25.yılda 5 oyunumuz var. Haftaya yine aynı saatte ‘8 Kadın’ adlı oyunumuzla yine sizlerle birlikte olmayı umuyoruz.”dedi.

“UZUN SÜREDİR ÇALIŞIYORUZ”

Oyun sonrası bilgi paylaşan Yönetmen Bilal Akbulut; “Bu dönem oynadığımız ikinci oyunumuzdu. Uzun bir süredir çalışıyoruz aslında, geçen dönemin sonunda oyunu kararlaştırdık ve uzun bir süredir ekibimle çalışıyoruz. Çok güzel bir oyun çıktığını düşünüyorum. Gayet gayretli oldukları içinde ekibimle gurur duyuyorum. Hepsine teker teker çok teşekkür ediyorum. Benim alnımı kara çıkarmadılar, çok güzel oynadılar bugün. Bundan sonraki oyunlarda görüşmek üzere diyelim.”dedi.

“8 KADIN”, “TOROS CANAVARI”, “AYKIRI İKİLİ” OYUNLARI DA SAHNELENECEK

Yaratıcı Drama Topluluğu Danışmanı, BAİBÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Metin AKYÜZ, oyun öncesi bilgi paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Bu dönemin 2.oyunu, bu dönem sahnelemeyi düşündüğümüz  5 oyunumuz var. 2. Oyunu bu hafta sahneliyoruz, ‘İçlerinden Hangisi’ bunlardan bir tanesi. Daha önce biliyorsunuz ‘Dolares Claiborne’ sahnelemiştik. Ardından ‘8 Kadın’ adlı oyun, onu takip eden günlerde ‘Toros Canavarı’ ve en sonunda da ‘Aykırı İkili’ adlı oyunla dönemi kapatacağız.

“YARATICI DRAMA TOPLULUĞU OLARAK 25. SENEMİZ”

Seyircinin ilgisi bir hayli yüksek.. Oyuncu ekibin içerisinde 1-2 öğrencimiz var. Burada olup yer yer çalışanlar var. yer yerde formasyon alan öğrencilerimiz, Bolulu olup da yine bizimle beraber olan öğrencilerimiz var. Onun dışında tamamı okuyan öğrencilerden oluşuyor. Yaratıcı Drama Topluluğu olarak bu sene 25.senemiz. 25 yıllık bir geçmişle, pandemi dönemi haricinde her sene mutlaka oyun sahneledik. En önemlisi de pandemi döneminde de online eğitimler vererek, konferanslar düzenleyerek o açığımızı gidermeye çalıştık. 25 yıl boyunca kesintisiz faaliyetlerini sürdüren bir topluluğuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427