Genel Müdür Ali KARAGÖZ ve Daire Başkanı Ercan ALPAY’ın İzzet Baysal Abant MTAL Ziyareti

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ ve Eğitim Ortamları Geliştirme Daire Başkanı Ercan ALPAY, Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ ve Eğitim Ortamları Geliştirme Daire Başkanı Ercan ALPAY, İzzet Baysal Abant MTAL ziyaretinde “Ben her yerde varım” projesi kapsamında okulun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Gastronomi Festivali ve Karadeniz Bölge Yemek Yarışmalarında dereceye giren ekibin çalışmalarını atölyede ziyaret etti.

BOLU GASTRONOMİDE MARKA ŞEHİR

Ziyaret ve gelişmelerle ilgili bilgi paylaşan İzzet Baysal Abant MTAL Müdürü Ayhan VURAL şunları ifade etti:

“ Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Ali KARAGÖZ okulumuzu ziyaret etti. Minik şefler mutfakta projesi kapsamında minik şeflerin çalıştıkları atölyede etkinliklere katılarak tadım gerçekleştirdi. Alan Şefimiz Atilla DEMİRER, Atölye Şefimiz Mustafa KARAKAYA başkanlığında minik öğrenciler kurabiyeler hazırladı.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün “Ben her yerde varım” projesi kapsamında okulumuzun çalışmaları hakkında bilgi alan Genel Müdürümüz Ali KARAGÖZ ekmek üretimi, gastronomi festivali kapsamında Karadeniz Bölge yarışmalarında dereceye giren ekibimizin çalışmalarını atölyede ziyaret etti. Öğrencilerimizi tebrik etti. İstanbul’daki yarışmalarda başarılar diledi.

Çalışan genç nüfusun önemine dikkat çeken Genel Müdürümüz ekonominin itici gücü mesleki eğitimin hizmet sektörü boyutuyla önemli olduğunu, Bolu’nun gastronomide marka şehir olduğunu ifade etti. Lise düzeyinde beş aşçılık okulu bulunan, Meslek Yüksek Okulu, Gastronomi Fakültesi bulunan kapsamlı bir gastronomi şehri marka isimler yetiştirmektedir dedi.

Ortaokullara mesleği eğitimin tanıtımının iyi yapılması gerektiğini ifade eden Genel Müdürümüz mesleki eğitime her türlü desteğin verileceğini ifade etti. Nicelikten çok niteliğe önem verdiklerini belirtti. Proje okullarıyla ilgili statünün devam ettiğini öğretmen ve idareci atamalarının önümüzdeki süreçte yapılacağını ifade etti.

Genel Müdürümüz; Genç istihdamı, sektörle işbirliği çalışmaları, projeler ve okulların standartlarının yükselmesi gerektiğini ifade etti. 13-14 yaşında küçük çocukların ailelerini bırakarak aşçı olmak için Bolu’ya yatılı okumaya gelmelerinin çok önemli olduğunu ifade etti. Bu çocukların eğitim ortamlarının, yurtların, atölyelerinin ve staj yaptıkları işletmelerin üst standartlarının her geçen gün yükseltildiğini ifade etti.”

YÖRESEL YEMEKLER İKRAM EDİLDİ

Müdür Ayhan VURAL, Eğitim Ortamları ve Öğrence Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Ercan ALPAY’ın da programa katıldığını belirterek; “Mesleki eğitime her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Minik şefleri mutfakta görmek bizleri çok memnun etti. Yöresel yemekler mutfak şefleri Gökhan YÜKSEK, İsmail ONSEKİZ, Hatice ÖZDEMİR tarafından hazırlanan Patates çorbası, tiritli ördek, çoban kavurma, meyane pilavı, börek, baklava ile kızılcık şerbeti ikram edildi. Ekmek, baklava, börek ikramları; Atölye Şefi Yusuf ALGAN, Unlu Mamul Şefleri;  Abdulkadir ERTÜRK, Hacı Ali Çetinkaya tarafından hazırlandı. Abant Palas Taksim Otelcilik Köşk Otelleri  Executive Chef Sercan ÖZSOY ile  Executive Chef Raşit ÖZKAN programa katıldı. Atölye Şefimiz Yılmaz DEMİR servis hazırlıklarını Abant Palas Taksim Otelcilik Köşk Otelleri Ergün ÇAKIR ve Buse BAYRAM ve öğrencilerimizle yaptı.  Milli Eğitim Bakanlığımızın Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Gastronomi Festivali kapsamında dereceye giren öğrencilerimiz; Danışman ÖğretmenN. Erkan YILDIRIM, Mehmet GÜLEÇ Bakla Çorbası, Ecem YÜCETÜRK Ekmek Aşı, Hatice NUR GÜL Kara Kabak Tatlısı ve Kızılcık Şerbetini hazırlayarak misafirlere sunum gerçekleştirdi.”dedi.

Müdür Ayhan VURAL; “Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Ali KARAGÖZ ve Eğitim Ortamları Geliştirme Daire Başkanımız Ercan ALPAY’ın okulumuzu ziyareti esnasında karşılama, ağırlama ve uğurlama için çok teşekkür ederiz. Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışmaları ekibimize, Minik Şefler Mutfakta ekibimize, mutfak hazırlıkları ve servis hazırlıkları ekibimize, hediye takdimi ve hazırlık ekibimize, öğretmenler odasında karşılayan ekibimize çok teşekkür ediyoruz. Değerli Genel Müdürümüz Ali KARAGÖZ ve Daire Başkanımız Ercan ALPAY’a mesleki eğitimle ilgili aşçılık konusunun Bolu’muzun imliğini oluşturduğunu, 13-14 yaşında çocuklarımızın valizlerini alıp, ilimizdeki okullarla eğitim almaya geldiklerini, yurtlarda kaldıklarını ifade ettik. İmkanlarının geliştirilmesi, ders saatlerinin güncellenmesi, müfredatların sadeleştirilmesi, sektörden daha fazla destek sağlanması, üniversiteye önlerinin açılması ve sektörlerde daha nitelikli istihdam edilmeleri için görüşlerimizi bildirdik.

8 Mayıs’ta ilimizde Mesleki Eğitim Çalıştayı yapılacağını, konuların etraflıca masaya konulacağını, Alan Şeflerimiz, Sektör Temsilcileri, Akademisyenler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile Koru Otel’de altı masada tartışılacağını ifade ettik.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420