BOLU’DA “39 BUÇUK BASAMAK” OYUNU SAHNELENDİ

Yazar John BUCHAN’ın romanından,  Oğuz Utku GÜNEŞ’in uyarlayıp yönettiği,  “39 Buçuk Basamak” adlı tek perdelik, 80 dakikalık tiyatro oyunu, Tiyatroadam oyuncuları tarafından Bolulu sanatseverlerle buluştu.

Bolu Kültür Sanat Organizasyon tarafından Bolu’ya getirilen, Berk YAYGIN, Deniz ÖZMEN, Murat AKKOYUNLU, Pelin ABAY’ın rol aldığı, Vehbi Can UYAROĞLU (Bluebandman), Ömer DİNAR (Blueman)’ında sahnede olduğu “39 Buçuk Basamak” adlı absürt komedi oyunu,  20 Şubat 2024 Salı akşamı Saat: 20.00’de Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

Işık, gölge oyunları, sahne dekoru, özgün müzikleri, lehçeleri, kostümleri, aksesuarları, baş döndüren hareketli sahneleri oynayan çok değerli oyuncularıyla, Bolulu sanatseverlere muhteşem bir akşam yaşatan ve bol bol alkış alan oyun, Cumhuriyet’in ilk yıllarının olduğu dönemi kapsıyor.

Oyunda: İskoç yazar John Buchan, kaleme alacağı serüven romanını çalışmak üzere Pera Palas Oteli’ne yerleşir. Feshane’de katıldığı şenliklerde gizemli bir Rus kadın ile tanışır. Kadın, John’un odasında bıçaklanır ve zanlı durumuna düşen John, kılık değiştirerek kaçmaya çalışırken peşine düşen zaptiyeler, casuslar ve jurnalciler tarafından kovalanacağından bihaberdir. Ulusal bir insan avının ana hedefi haline gelen John’un yolu Akşehir’den Konya’ya kadar uzanır.

“BİZ ONU TÜRKİYE TOPRAKLARINA TAŞIDIK”

Oyun öncesi bilgi paylaşan Sanatçı Murat AKKOYUNLU; “39 Buçuk Basamak ile Bolu’ya ilk gelişimiz. Bolu seyircisiyle buluşmak için çok heyecanlıyız. Umarım ki her şey güzel geçer. Bu sezon başlayan bir oyun bu ‘39 Buçuk Basamak’ birazda değişik bir sahne tasarımı ve oyunculuk performansı var. Biraz absürt tiyatro üzerine çalışılmış bir tekst. Zaten çok klasik bir tekstti bu. Romandı, romandan uyarlanmış bir durumda olan oyun. Yani 39 basamaktı, onda buçuk yok, buçuğu biz yaptık. Çünkü orada orijinal hikâye İskoçya’da başlayıp, Londra’da devam eden bir hikâyeydi. Biz onu Türkiye topraklarına taşıdık.  Çünkü şundan feyz alarak yaptık. John BUCHAN’ın 2.romanı, ‘Yeşil Kaftan’ diye bir romanı var. O 2.romanını İstanbul’a gelerek ve oradaki bir dokudan etkilenerek yazıyor. Bizde o iki romanı birleştirip, hikâyeyi yazarın üzerinden Türkiye topraklarında anlattık. Oyunumuz Konya’da başlıyor, sonra İstanbul’a fleşbekle geri dönüyor. Sonra tekrar Konya, Akşehir devam ediyor.”dedi.

“İSTANBUL’DA KAPALI GİŞE GİDİYOR”

Oyuncu Murat AKKOYUNLU; “Biz toplam 12 kişilik bir ekibiz ama sahne üstünde 4 oyuncumuz var. 5.bluemanimiz var, teknik konularda size görsel sağlayacak. Bir de müziğimiz var, canlı müzik yapıyoruz. O yüzden sahnede 6 kişilik bir ekip göreceksiniz. Bu oyunumuzu İstanbul’da çok yoğun oynuyoruz. Şimdi Anadolu turneleri de başladı. Buradan da İzmir’e gideceğiz. Biz yaklaşık 3,5 aydır oynuyoruz bu oyunu. İstanbul’da kapalı gişe gidiyor, o yüzden de biraz Anadolu seyircisiyle buluşmaya gayret ediyoruz, aradaki boşluklarımızda olabildiğince. Bizim için çok keyifli geçiyor turnelerimiz.”diye ifade etti.

Tiyatroadam’nın diğer oyunlarından oaln,  Zülfü LİVANELİ’nin ‘Son Ada’ romanını sahnelendiğini ve bu oyunla ilgili sürpriz açıklayan Oyuncu Murat AKKOYUNLU; “ Şuanda hâlihazırda o da devam ediyor ve o oyunda Bolu’ya gelecek diye biliyorum. Bolu izleyicilerine de Nisan ayı için tüyo verelim. Mart ayında tabii ki seçimler olduğu için biraz yoğun salonlar o yüzden de giremiyoruz.”dedi.

“GELENEKSEL TÜRK TİYATROSUNUN MOTİFLERİNİ ÇOK SIK KULLANIYORUZ”

Ramazan ayı boyunca oyunun devam edeceğini belirten Oyuncu Murat AKKOYUNLU; “Biz geleneksel Türk tiyatrosunun motiflerini çok sık kullanıyoruz. Biz Ramazan ayında da oynamaya devam edeceğiz. Bizim için öyle bir ara yok yani. Sadece salonların belediyelerle ilgili başka organizasyonları oluyor, sadece onların tarihlerine bakıyoruz. Şuanda hâlihazırda sinemada C Takımı diye bir filmimiz var. Geçen hafta Cuma günü vizyona girdi, hala vizyonda. Yeni projelerimizde var, çalışıyoruz. Ama bu sene tiyatro biraz daha ağırlıklı gidiyor. Başka bir oyunum daha var, o iki oyunumla beraber baya çalışıyoruz.”dedi.  

Oyun sonunda da Bolulu sanatseverlerle ilgili görüşlerini paylaşan Oyuncu Murat AKKOYUNLU; “Bolu seyircisi müthişti. Biz Bolu seyircisine bayıldık. O yüzden yine gelmek istiyoruz. İzlemeye gelen herkese sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.”ifadelerini kullandı. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420