İZMİRLİ HOCALARIN HOCASINA DALAMAN’DA ÖDÜL !

YAZAR: RECAİ ŞEYHOĞLU

Türkiye’de artroskopinin ve TUSYAD’ın kurucusu İzmirli profesör doktor Veli LÖK’e Dalaman’da ( Muğla ) düzenlenen 16. TUSYAD Kongresinde  Cumhuriyet’in  100. Yılı anısına plaket verilerek teşekkür edildi. 

10- 14 Ekim 2023 tarihlerinde Sarıgerme / Dalaman- Hilton Oteli’nde düzenlenen 16. Türk Spor Yaralanmaları  Artroskopi ve Diz Cerrahisi  Derneği’nin ( TUSYAD ) amacı, artroskopi ve artroskopik cerrahi ile birlikte diz cerrahisi ve her türlü  spor yaralanmasının önlenmesi ve tedavisi ile uğraşmak, bu konuların gelişmesine katkıda bulunmak, bu alanda uğraş veren uzman hekim ve elemanlar arasında yakın ilişki kurmak, bilgi  ve deneyim alışverişini olanaklı kılmak.

Derneğin üçüncü maddesi şöyle: ‘’ Dernek siyasetle uğraşmaz.’’

Merkezi İzmir’de olan derneğin kurucusu;  çok sayıda derneğin kurucu üyeliğini yapmış olan efsane doktor Veli Lök.

10 Ekim 2023 Salı günkü açılış konuşmasını yapan 1932 doğumlu Veli Lök’e  derneğin kuruluşuna yaptığı katkılar ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. Yılı anısına bir teşekkür plaketi verildi.

Ayrıca, kongreye katılan hekimlere patoloji profesörü / Önceki yıllarda Antakya- Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü yapmış olan Mehmet Şerefettin Canda’nın  hazırladığı ‘ Veli Lök Biyografisi ‘ kitabı dağıtıldı.

‘ Türkiye’de artroskopinin başlaması ve geç fiziksel işkence izlerini saptayan bilimsel metotların bulunması ‘ alt başlığını taşıyan kitabın  basım giderlerini de karşılayan Şerefettin  Canda, kongreye başarılar dileyerek  ‘’ Veli Lök gibi bir değerli hekimle  aynı kentte yaşıyor olmanın, aynı havayı soluyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum.  Tıp tarihi ve biz hekimler onun tıbba yaptığı katkıları asla unutmayacağız.’’ dedi.   

            

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420