Karayolu Trafik Güvenliği Haftası Başladı

7- 13 Mayıs Karayolu Trafik Güvenliği Haftası dolayısıyla Bolu’da da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Bu çerçevede Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Bolu Valisi Ahmet Ümit, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay İslam Can, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Asuman Şentürk, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Haluk Saygılı, İl Müdürleri, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Orhan Fırat, Emniyet ve Jandarma personeli, şoförler ve vatandaşlar katıldı.

Karayolu Trafik Güvenliği Haftası açılış töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

7-13 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’nın ülkemize ve ilimize sağlıklı ve huzurlu günler getirmesini temenni ederek konuşmasına başlayan Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Günümüzde karayolu ulaşımı günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu kadar ne yazık ki insan hayatını tehdit eden küresel bir sorun haline gelmiştir. Devletimiz bu sorunun çözümü noktasında; trafik güvenliği ve düzeninin sağlanması amacıyla vatandaşlarımızın trafik kurallarına uymaları noktasında bilinç ve duyarlılığın arttırılması için bir dizi tedbiri uygulamaya koymuştur.

 “2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı” Cumhurbaşkanlığı Yüksek Makamınca 2021/2 sayılı Genelge ile yürürlüğe konularak trafik güvenliğine yönelik tüm çalışmaların bir bütünlük içerisinde ve İçişleri Bakanlığımızın koordinesinde gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.

Alınan tedbirler neticesinde trafik kazalarında ciddi oranlarda düşüş yaşansa da; kazaların aşırı hız, uykusuz ve yorgun araç kullanmak, aracının bakımını yaptırmadan yola çıkmak, dikkatsizlik, trafikte kendine fazla güven ve trafik kurallarına uymamak gibi sebeplerden ve ayrıca kazaların büyük çoğunluğunun sürücü kaynaklı olduğunu görüyoruz.

Trafik düzeninin ve güvenliğinin sağlanması için konulan her kuralın mutlaka bir sebebi vardır; ancak bir kural ihlal edildiğinde ise mutlaka bir bedeli ortaya çıkar. Kurallar sizi korkutmak için değil korumak içindir. Yaşamımızı engelsiz ve sağ selamet devam ettirebilmek için kurallara azami ölçüde riayet etmek herkes için hayati önem taşımaktadır” dedi.

Yaya trafik güvenliğinin kırmızı çizgimiz olduğunu belirten Bolu Valisi Ahmet Ümit,” Sürücülerimiz; emniyet kemeri, takip mesafesi, hız limiti, şerit ihlali, araç kullanırken sigara içme ve telefonla konuşma yasağı gibi kuralları, Yayalarımız da; yaya yolunu kullanmak suretiyle yola odaklanmayı, yolda görünür olmayı ve trafik ışıklarına uymayı yaşam standardı haline getirmelidirler.

Trafikte bir anlık dalgınlığın ve dikkatsizliğin telafisi olmayan sonuçlara yol açtığını aklımızdan çıkarmayalım. Sürücülerin trafikte yayalarımıza yol önceliği tanıması, yayaların da kurallara azami oranda dikkat etmesi büyük önem arz etmektedir. TÜİK verilerine göre ölümlü trafik kazalarının %19.9’u ne yazık ki yaya ölümlerinden oluşmaktadır. Bu konuda sürücülerimizin de yayalarımızın da çok dikkatli olmaları gerekiyor” dedi.

Bolu Valisi Ahmet Ümit,” 7-13 Mayıs “Karayolu Trafik Haftası” boyunca gerçekleştireceğimiz uygulama ve etkinliklerde

“Bi Hareketine Bakar Hayat”,

“Kemerinle Yol Ver Hayata”,

“Kemerim Hep Aklımda Annem Hep Yanımda”,

“Yayalar Kırmızı Çizgimiz”,

“Trafikte Her Yıl Daha İyiye”

mottolarını etkin şekilde kullanarak ve toplumumuzun tüm kesimleri ile paylaşarak vatandaşlarımızda trafik bilincinin geliştirilmesini hedeflemekteyiz” dedi.

Bolu Valisi Ahmet Ümit konuşmasının sonunda şu ifadelere yer verdi: “Trafik haftası etkinlikleri münasebetiyle bugüne kadar trafikte görev yaparken tüm polis ve jandarma teşkilatlarımızdan Şehit olan kahramanlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün vatanımızın ve milletimizin bütünlüğü için gerek yurtiçinde gerek yurtdışında teröre karşı mücadele ederken Şehit olan kardeşlerimize Yüce Mevla’dan rahmet diliyorum. Trafik Haftası etkinliklerinde emeği geçen tüm trafik personelimize teşekkür ediyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” dedi.

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Uçkan Durusu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak istatistiki bilgiler verdi.

ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Yapılan protokol konuşmalarının ardından başarılı çalışmaları sonucu kurumları tarafından seçilen Yılın Trafik Görevlisi ile Yılın Örnek Sürücüsüne ödülleri Bolu Valisi Ahmet Ümit tarafından verildi.

Başarılı görülen İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı personeline ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Trafik Haftası münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genç Sanatlar Öğrenci Topluluğu’nun trafik güvenliğine dikkat çekmek üzere gerçekleştirdikleri skeç ile İnkilap Anaokulu ve İlkokulu öğrencilerinin düzenlediği gösterilerin ardından program sona erdi.

STANTLAR GEZİLDİ

Düzenlenen salon programının ardından Bolu Valisi Ahmet Ümit ve beraberindekiler Demokrasi Meydanı’nda Karayolu Trafik Güvenliği Haftası dolayısıyla Bolu Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, 9. Ulaştırma Bölge Müdürlüğü, Karayolları 41. Şube Şefliği ve Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından açılan stantları gezdiler.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, trafik güvenliğinin sağlanması ve toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler alarak görevli personele çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve kolaylıklar diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420