“Yurdeer Kalaycı Kültür & Sanat Merkezi” Hizmete Girdi

Bolu’da “Yurdeer Kalaycı Kültür & Sanat Merkezi” sanat dallarıyla hizmet vermeye başladı.

Bolu merkezde 1400 m²lik alanda üç adet sergi salonu, kütüphanesi de bulunan “Yurdeer Kalaycı Kültür & Sanat Merkezi” resim, heykel, fotoğraf, müzik, gastronomi gibi sanat dallarında sergi ve konferanslarıyla hizmet vermeye başladı.

“Yurdeer Kalaycı Kültür & Sanat Merkezi” galerisinde şuan da kendi resimleri sergilenen Sanatçı Yurdeer Kalaycı, kültür merkeziyle ilgili bilgi paylaşımında; “Sanat bizim toplumumuzda dışlanmış, insanlar sanata sırtını dönmüş vaziyette. Oysa sanatsız bir toplumun ileri gitmesi mümkün değil. Bunu en iyi Atatürk görmüştü. Tüm şehirlere ressamlar gönderdi, resimler yaptırdı. Sanata büyük önem vermeye çalıştı. Dolayısıyla günümüzde de sanatçıya çok iş düşüyor. Mücadele etme, yılmama, bıkmama gibi.”ifadelerini kullandı.

“Yurdeer Kalaycı Kültür & Sanat Merkezi” Sorumlu Müdürü Murat Peçenek ise bilgi paylaşımında, üniversite ve liselerle çalışmalarımız var. Kişilerin buraya gelip resim yapabilecekleri gibi müzikle uğraşanların da sergilerde enstrümanlarıyla resital verebileceklerini belirtti.

Merkezin yaklaşık 1,5-2 ay önce faaliyete başladığını, şuan Yurdeer Kalaycı Bey’in resimleri ile Sanatkar Ali Karagüllü’nün heykellerinin sergilendiğinden bahseden Peçenek konuşmasının devamında; “Tüm ressamları, sanata ilgisi olan insanları, Bolu tarihiyle ilgili araştırma yapmış insanları, aşçıları da merkezimize davet ettik. Kültürün bir parçası olan gastronomiyle ilgili çalışmalarımızda ise Topkapı Saray arşivine girmiş olan Sebenli Prof. Dr. Arif Bilgin Hocamız bu ay içinde burada bir konferans verecek. Her ay bir sergiye yer vereceğimiz Yurdeer Kalaycı Kültür & Sanat Merkezi’nde ayrıca eski Bolu fotoğraflarıyla ilgili bir sergi yapacağız. Yine Mehmet Yücetürk Resim Sergisi, Orhan Ersoy Resim Sergisi, Çetin Cambazoğlu’nun Fotoğraf Sergileri projelerimiz arasında. Tarihçi akademisyen İlber Ortaylı, İlhami Turan hoca, Bülent Yılmazer Hocamızı, 74 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda üstün vazife gören ve kitabı olan Haluk Üstügen Hocamızı da davet edeceğiz.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420