“AHUDUDU” BOLULU TİYATRO SEVERLERLE BULUŞTU

Salonu tamamen dolduran Bolulu tiyatro severler, “Ahududu” adlı vodvil oyunla, izleyenleri kendilerine hayran bırakan bu büyük usta sanatçıları, uzun süre ayakta alkışladılar.

Bolu’da sahne alan Tiyatrokare topluluğu “Ahududu” adlı komedi oyununu 8 Aralık 2021 Çarşamba akşamı saat:20.00’de Light Project & Gün organizasyonuyla, Bolu Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde sahneledi.

Yönetmen Nedim Saban tarafından “Ahududu” olarak uyarlanan Joseph Kesselring’in “Arsenic and Old Lace” adlı eseri, yılların duayenleri, büyük usta oyuncuları Suna Keskin, Melek Baysal, Nedim saban ile Bülent Seyran, Cem Güler, Özgür Yetkinoğlu, Murat Turhan, Birol Engeler, Müge Kement tarafından sahnelendi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Eşi Meral Özcan’ın da salonu tamamen dolduran tiyatro severlerle birlikte izlediği oyunda, yılların büyük ustaları, muhteşem dekordan oluşan sahnelerinde, seyirciyi kendilerine hayran bırakan performanslarıyla, Bolululara unutulmaz bir akşam yaşattılar.

Tesadüfen halalarının kutsal görev addettikleri sırrını öğreniyor.

Miras kalan tarihi bir köşkte gelişen hikâyede, çevresindekiler tarafından iyi tanınan ve herkese iyilik yaptığı düşünülen iki kız kardeş, Müşfike ve Mürşide halaların kutsal görev olarak nitelendirdikleri oyunda, onların ve yeğenlerinin ruhsal ve genetikle gelen durumlarından dolayı yaşadıkları karakterler konu ediliyor. Yine evlenmek üzere olan ve tesadüfen halalarının sırrını öğrenip kendini bu olayların içinde bulan eleştirmen-oyun yazarı, büyük mutluluğu yakalamasını sağlayan gerçeği öğreniyor. Oyuna ismini veren “Ahududu likörü” bu polisiye komedinin temalarından biri olarak oyunda yerini alıyor.

“Çok güzel bir kültür merkezi”

Oyun sonunda seyirciyle bir araya gelen ve düşüncelerini duygularını paylaşan Yönetmen Nedim Saban; “30. yılımız bu yıl. Biz buraya 23-24 yıl önce geldik. O da herhalde bir sinemaydı tam hatırlamıyorum. Böyle güzel bir kültür merkezinin yapılmış olması ve buraya gelmiş olmamız çok büyük bir heyecan oldu. Demek ki şunu gösteriyor; hakikaten seyircinin büyük talebi var. Yani Türkiye’nin her yerinde böyle kültür merkezi yapılırsa, mesela aynı şeyi Sivas’ta yaşadık. Çok güzel bir kültür merkezi yapılmış.”diye belirtti.

“Pandemiden sonra gizli bir hasret giderme oldu”

Sanatçı Yönetmen Nedim Saban; “Seyirci çok özlemiş. Türkiye’nin her köşesine biz gitmek istiyoruz. Bugün de sağlıklı çok güzel bir oyun oynandı ve hakikaten bizde özlemişiz Bolu seyircisini, öyle düşündüm. Kentte çok gelişiyor. Onun için kültüründe gelişmesi çok çok sevindirici. Bir de uzun zamandır buluşamamıştık.  İnsan sanki böyle, o pandemiden sonra hani gizli bir hasret giderme oldu.”ifadelerini kullandı.

Yine ve yeni bir oyunla çok yakında geliyorlar

Light Project & Gün organizasyonu ile Yönetmen Nedim Saban; Tiyatrokare topluluğundan Nevra Serezli’nin “Ağaçlar Ayakta Ölür” adlı bir diğer oyunuyla Bolu’ya tekrar Şubat 2022 gibi gelecekleri müjdesini de şimdiden Bolulu tiyatro severlerle paylaştılar. Haber: Fatma Marmara

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420