Pazarköy’de “Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık” El Sanatları Kurs Sergisi

Mengen, Pazarköy’de “Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık” temalı El Sanatları Kursu’nun sergisinin açılışı ve belge töreni yapıldı.

Pazarköy’de yaz kursları kapsamında açılan “Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık” temalı El Sanatları Kursu, kursta yapılan ürünlerin sergisinin açılışı ve belge töreni ile sona erdi.

Törene Mengen Kaymakamı Ekrem Ender ERGÜN, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten ÖZTÜRK, Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih CELEPCİ, Mengen Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ahmet ÇEVİK, doktor ve aynı zamanda Nurten ÖZTÜRK’ÜN kız kardeşi olan Nursen BİLGİN KADAYIFÇIOĞLU, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Ülkemiz için geri dönüşümün ve sıfır atığın öneminin vurgulandığı törende, vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik açılan böyle kursların çok önemli olduğu söylenerek kursta yapılan ürünler ilgiyle incelendi. Sergi ürünlerinin incelenmesinin ardından Mengen Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ahmet ÇEVİK, Nurten ÖZTÜRK’ÜN kurucu üyesi olduğu OPET tarafından ülkemizin dört bir yanında yürütülen örnek projelerin takdire şayan olduğunu belirterek kendisine Türkiye haritalı filografi tablo hediye etmek istediklerini söyledi. Nurten ÖZTÜRK’E hediyesini Mengen Kaymakamı Ekrem Ender ERGÜN takdim etti.

Pazarköy’de yapımı devam eden Mengen Pazarköy Cezmi Bilgin Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tadilat masrafını da OPET adına üstlenen Nurten ÖZTÜRK’E, Mengen Kaymakamı Ekrem Ender ERGÜN, ilçeye ve ilçe eğitimine verdiği destekler için kendisine teşekkür etti.

Pazarköy’de Halk Eğitimi Merkezinin kurslarının kurs merkezi olan ve OPET tarafından yapılıp Nurten ÖZTÜRK’ÜN annesi Müntaze BİLGİN’İN adını taşıyan kültür evinin, Köy Yaşam Merkezi haline getirilmesi planlaması da Nurten ÖZTÜRK ve törene katılan Pazarköylüler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih CELEPCİ’NİN, “Bu eğitim öğretim yılı itibariyle açılışı gerçekleştirilecek olan Mengen Pazarköy Aşçılık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ve Milli Eğitim Bakanlığının Köy Yaşam Merkezi Projesi kapsamında Pazarköy halkının tüm eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Köy Yaşam Merkezi haline getirilecek olan Müntaze Bilgin Kültür Evinin, Pazarköy’de hem sosyal hem kültürel hem de ekonomik açıdan bir farklılık oluşturacağı” söylemleri Nurten ÖZTÜRK tarafından tam destek gördü. Böyle projelerin hep destekçisi olduklarını belirten Nurten ÖZTÜRK, Aşçılık Lisesinden sonra kültür evinin de köy yaşam merkezi haline getirilecek olmasının kendisini heyecanlandırdığını söyleyerek bu projeye de desteklerinin tam olacağını aktardı. Yapılan projeler dolayısıyla başta İlçe Kaymakamı Ekrem Ender ERGÜN olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Haziran ayının sonunda açılan ve talepler doğrultusunda yenisinin Ekim ayının başında açılacağı belirtilen kursa toplam 12 kursiyer katılmış ve belge almaya hak kazanmıştır. Kursta atık kağıt ve gazetelerden kapı süsü, çanta, ekmeklik, patates ve soğan sepeti; taş, tahta parçası ve kullanım ömrünü tamamlayan mutfak gereçlerinden taş boyama tablolar, atıl durumlardaki kumaşlardan kıyafet ve mutfak örtüleri gibi günlük hayatta kullanılabilen ürünler yapılmaktadır. Hem boş zamanların değerlendirildiği hem de evlerde ihtiyaç duyulan ürünlerin kursiyerlerce yapılarak aile ve ülke ekonomisine katkı sağlandığı Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık temalı kurslar, vatandaşlar tarafından her yıl biraz daha fazla ilgi görmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420