Bolu TSO’da, 4. Bolu Fuarı ile İlgili Toplantı Yapıldı

Bu yıl 4.sü gerçekleştirilecek olan “Bolu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Yapı, Mobilya, Ev Tekstil Fuarı” hakkında basın toplantısı Bolu TSO’da yapıldı.

Bolu’da 12-15 Eylül 2024 tarihleri arasında bu yıl 4.sü gerçekleştirilecek olan “Geleneksel Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Yapı, Mobilya, Ev Tekstili, Bolu Fuarı” hakkında bilgilendirme için, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alemdar ile Yurt İçi ve Yurt Dışı Fuarlar Çalışma Grubundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Cumhur Özçelik ve SEF Fuarcılık firma yetkilisi Serdar Erdoğan, Bolu Basın mensuplarıyla bir araya geldi..

“BOLU İŞ DÜNYASI OLARAK BİZİM ÖNEMLE ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ BİR KONU FUARDIR”

Bolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alemdar, konuşmasında; “ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz tarafından yayınlanan ulusal fuar takviminde yer alan ve geleneksel hale gelen Geleneksel Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Yapı, Mobilya, Ev Tekstili, Bolu Fuarımız Sef Fuarcılık Firması ile birlikte bu yıl 12-15 Eylül 2024 tarihlerinde düzenlenecektir. Fuarımız yine her yıl olduğu gibi Kalıcı Konutlar Mevkiinde ziyaretçilerimizin hizmetine açılmış olacaktır. Geçen yıl 52 firmanın katıldığı, 1500’ün üzerinde markanın yer aldığını ve 60 bine yakın kişinin ziyaret ettiği fuarımıza bu yılda şu ana kadar 40 firmamız katılım başvurularını yapmıştır. Fuarımıza katılmayı düşünen diğer firmalarımızın da hızlı hareket ederek yerlerini alması konusunda ve bu fuarımızın duyurulması noktasında siz değerli basın mensuplarımızdan desteklerinizi bekliyoruz. Bu yılda çok sayıda katılıma sahne olacağını beklediğimiz fuarımıza ilimiz ve ilçelerimizde bulunan tüm kamu, kurum, kuruluşlarımız, STK’larımız ve halkımızı davet ediyoruz.  Bolu iş dünyası olarak bizim önemle üzerinde durduğumuz bir konu fuardır. Çünkü ilimizin ve ülkemizin ticaretinin tanınması ve gelişmesi, firmalarımızın ürettiğini tanıtıp – satabilme noktasında fuarlar çok önemli bir konuma sahiptir. Çünkü fuarlarda ürünler doğrudan müşteriyle buluşmaktadır.  Bu anlamda Ankara ve İstanbul gibi iki metropol kentin arasında son derece önemli bir konumda yer alan Bolu, fuarcılık konusunda Ülkemizin bir cazibe merkezi konumunda olabilecek bir ilimizdir. Bolu Fuarı’mızın İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ÇEVRE İLLERDEN BİZİM FUAR ALANIMIZDA FUAR YAPMAK İSTEYEN İLLER OLACAK”

Fuar alanı için Bolu Belediye Başkanı’nın söz verdiğini belirten TSO Yön. Kur. Başkanı Abdullah Alemdar; “Belediye Başkanımız bir fuar alanının 14 Burda civarında, 18.maddede belirlendiğini ve orada fuar alanını yapacağı noktasında bir söz vermişti. Şuanda onun gerçekleşmesini hep beraber bekliyoruz. Bolu’da bir fuar alanı yapılana kadar en azından bizim bu düzeyde de olsa bunu ayakta tutmamız gerekiyor ki bir fuar alanı yaptığımızda bu geçişi çok daha hızlı sağlayalım. O zaman gerçekten bir beyaz et fuarı burada yapabiliriz. Bunun dışında da diğer talepleri de karşılamak durumunda kalacağız. Yani çevre illerden de bizim fuar alanımızda fuar yapmak isteyen iller olacak. Zonguldak gibi Bartın gibi yine Düzce gibi belki bir takım illerde burada fuar yapmak isteyecek. Veya biz diğer oda başkanlarıyla bir arada hareket edip, burada, aynı Antalya’nın Yörex yaptığı gibi büyük bir fuarda oluşturabiliriz. Hem burada yöresel ürünlerimizi ortaya çıkartırız hem diğer değerlerimizi ortaya çıkartırız. Bunları yapabiliriz fakat bunun için bir alana ihtiyacımız olduğu artık yadsınamaz. Hem kongre merkezi anlamında hem de fuar alanı anlamında artık Bolu’nun bir alana ihtiyacı var. İnşallah önümüzdeki günlerde bu da gerçekleşir. Biz şuanda bu süreci bu şekilde yönettiğimiz için de şanslıyız. Bunu başarabildiğimiz sürece de kendimizi iyi hissediyoruz.

“ŞEHRE ÇOK ÖNEMLİ KATKISI VAR”

SEF Fuarcılık firma yetkilisi Serdar Erdoğan, Büyük bir fuar alanının şehir için çok önemli olduğunu belirttiği konuşmasında; “ Burada ne kattığını şehre birçok katkısı var. Oteller dönüyor, firmalar kendi aralarında ticaret yapıyorlar, yani bu çok önemli bir katkı. İstanbul’da hangi fuara gideyim, yurtdışında hangi fuara gideyim diye soran firmalar var. Ben onlara şu fuar daha fizibilite, şu fuar değil diye yardımcı da oluyorum. Yani bu şu demek oluyor: biz Bolu’nun ticaretinde imalat yapan bir firmayı buradan İstanbul’daki, dünya çapındaki bir fuara gönderiyoruz. Frankfurt’ta, Milano’da olan fuarları takip edip, onların destekleriyle alakalı bunları söylüyoruz, ‘şöyle yapın, böyle yapın’ diye. Yani Bolu’da üretim yapan firmalar yavaş yavaş cesaretleniyor, yani diyor ki: ‘Ben burada 50 m² bir alanda kendimi sergileyebiliyorsam, ben orada da kendimi sergileyebilirim. Dolayısıyla bu onlara ciddi manada katkı da sağlamış oluyor ve cesaret kazandırıyor. Ama tabi biz şöyle algılanıyoruz, yaptığınız fuar içeriye girdiğiniz andan itibaren fuar alanı ama fiziki şartlardan dolayı tam böyle istediğimiz o görüntüyü veremiyoruz. O da inşallah olur. Bir alan ayrılmış, belediyemiz bununla alakalı yapacağını söylemiş, inşallah yapar. Bizde kısa sürede fuar alanımıza kavuşuruz.”diye belirtti.

“BOLU MERKEZLİ BİR BATI KARADENİZ FUARI İÇİN ŞEHRİMİZ GÜZEL LOKASYONDA”

Bolu Merkezli, Batı Karadeniz fuarının burada yapılacak olmasının şehre büyük bir katkısı olacağını vurgulayan Serdar Erdoğan; “Burada ne olabileceğini gördüğümüz için burada Batı Karadeniz fuarı, Bolu merkezli bir fuar yapabileceğimizi uzun vadede düşündüğümüz için bu bölgeye geldik. Şehrimiz belli bir nüfusa sahip ama o kadar güzel bir lokasyonda ki bu lokasyonu değerlendirmek adına buranın ciddi manada bir fuar merkezi olabileceği konusunda bizim belli kriterlerimiz vardır fuarcılıkta yani 28-29 maddedir bunlar, 20’sini karşılayabilirler, devamlılığı gelir. 15-16-17 devam eder ve geleneksel hale gelmiş olur. onun için buradaki durumu gördük. Tabi süreçte, çeşitli süreçler oluyor. Ekonomik şartlar, ülkenin durumu v.s. bazen iniyor, çıkıyor. Ama önemli olan mevcudu koruyabildiğimiz andan itibaren, şuanda emekleyen bir çocuktu, yavaş yavaş yürümeye başladı fuar ama önümüzdeki yıldan itibaren tabi bir tık yükselecektir. Bu üstüne koya koya gidecektir.”dedi.  Haber: Fatma Marmara

https://www.youtube.com/watch?v=FexbkQPpD9M

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427