ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELE KAPSAMINDA UYGULANACAK TEDBİRLER

Valilik Emri İle Orman Yangınları Mücadele Kapsamında Uygulanacak Tedbirler yayınlandı.

Bolu Valiliğinin 24.06.2024 tarihli kararı ile Bolu il sınırları içerisinde yer alan ormanlık alanlarda çıkabilecek yangınların önlenmesi ve öncesinde alınacak tedbirler yayınlandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan veriler çerçevesinde; ülke genelinde mevsimsel sıcaklık değerlerinin artması ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ile orman alanları ve çevresinde artan insan hareketliliğine bağlı olarak orman yangını riskinin yükselebileceği değerlendirildiğinden, ilimiz sorumluluk alanlarında çıkabilecek orman yangınlarının önlenebilmesi amacıyla alınan kararlar yayınlandı.

ORMAN YANGINLARININ ÖNLENMESİ AMACIYLA ALINAN KARARLAR:

1- Bolu ili sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlara, yetkililer ve orman idaresi tarafından yasal veya zorunlu sebeplerle izin verileceklerin dışındaki girişler ile 2. maddede belirtilen alanlar dışındaki tüm girişler 1 Temmuz 2024 tarihinden 30 Eylül 2024 tarihine kadar yasaklanmıştır.

2- Bolu ili sınırları dahilinde; – Yer ateşi yakılmamak kaydıyla Ekli Listede belirtilen alanlarda 10.00-20.00 saatleri arasında ocak, barbekü, mangal, piknik tüpü ve semaver kullanılarak piknik yapılabilecektir. – Abant ve Yedigöller Milli Parkı ile Gölcük Tabiat Parkında, 10.00-20.00 saatleri arasında yalnızca piknik tüpü kullanılabilecektir. Orman parkları, milli parklar ve tabiat parklarında ilgili idarenin belirlediği şekilde ateşsiz piknik ve diğer rekreatif faaliyetler yapılabilecektir.

3- 2’inci maddede belirtilen yerler ve koşullar dışındaki ormanlık alanlarda piknik ateşi, çoban ateşi, avcı ateşi vb her türlü ateşin yakılması; mangal, semaver, piknik tüpü, barbekü vb. kullanarak ateşli veya ateşsiz piknik yapılması yasaktır.

4- Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

5- Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TEDAŞ, TEİAŞ, SEDAŞ) enerji hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

6- Orman Kanunu’nun 31 ve 32’inci maddeleri kapsamında kalan köylerimiz başta olmak üzere orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan tüm köy ve mahallelerimizde; anız, bağ bahçe, fındıklık ve tarla temizliği amacıyla dahi olsa her türlü bahçe atığı, bitki örtüsü vb. yakılması ile çoban ve avcı ateşi yakılması yasaktır.

7- Kamping işletmeleri haricinde orman içerisinde ve bitişiğinde kamp yapılması, çadır kurulması ve karavanla konaklama yapılması yasaktır.

8- Ormanlık alanlara yakın olan yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı maddeler kullanılması yasaktır.

DENETİM YAPACAK KURUMLAR:

Yukarıda yer alan kararların uygulanması ve denetimi Orman Bölge Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Bolu Şube Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince takip edilecek ve ilgili birimlerce hazırlanacak tutanaklar üzerine verilecek idari yaptırım kararları İlçelerde Kaymakamlar, il merkezinde ilgili Vali Yardımcılarınca onaylanacaktır.

CEZAİ HÜKÜMLER:

Usulüne göre alınan ve ilan edilen bu kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32’nci maddesi gereğince idari yaptırım uygulanacaktır. Ayrıca, eylemleri ayrı bir suç teşkil edenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.

BOLU İLİNDE GÜN İÇİNDE KONTROLLÜ PİKNİK YAPILABİLECEK ORMAN VE TABİAT PARKLARI

Bolu/Merkez Çakmaklar Çamlığı, Bolu/Merkez Tokadi Hayrettin, Bolu/Merkez Gökdere,  Dörtdivan Amanlar,  Gerede Şehir Ormanı,  Kıbrıscık Süngüçayır,  Kıbrıscık Devren Tarla,  Mengen Şirinyazı Gölet,  Seben Kozyaka, Seben Solaklar. Bolu/Merkez Ayıkayası, Bolu/Merkez Göksü, Bolu/Merkez Beşpınar, Bolu/Merkez Gölcük, Bolu/Merkez Karaca, Göynük Sünnet Gölü, Mudurnu/Taşkesti Sülüklü Göl, Kıbrıscık Karagöl, Yeniçağa Deregöl, Gerede Arkut Dağı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427