BAKE Akreditasyon Sınavını Başarıyla Tamamladı

Bolu Arama Kurtarma Ekibi (BAKE) Hafif Arama Kurtarma Akreditasyon sınavında saatlerce ter dökerek, başarılı sonuç elde etti.

06 Şubat depremlerinin ardından Hatay’a arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için giden Bolu Off Road Kulübü üyeleri, Bolu’ya döndüklerinde BAKE’ni kurmak amacıyla harekete geçti. Bolu Valisi Erkan Kılıç’ın destekleriyle 2023 yılının Nisan ayında kurulan Bolu Arama Kurtarma Ekibi (BAKE), Hafif Arama Kurtarma Akreditasyon sınavı için 02 Haziran 2024 Pazar günü 11.00- 17.00 saatleri arasında ekip olarak Dağkent AFAD Civril’deki çalışmalarıyla başarılı sonuç elde edip, bu guruptaki yer alan üyeleri akredite oldu. 

Bolu Valisi Erkan Kılıç, (BAKE), Hafif Arama Kurtarma Akreditasyon sınavında hilti, demir kesme ile enkazdaki betonların saatlerce kırılıp, kesilmesini, enkaz altında kalanların kurtarma çalışmalarını yakından izledi.  

 “TÜRKİYE’MİZDE DEPREMLER BİTMİYOR”

BAKE Başkanı Burhan Turan bilgi paylaşımında; “Asrın felaketinden sonra biz orya gitmiştik Bolu Off Road Kulübü olarak. Dönüşümüzde Sayın Valimizin takdirleriyle ‘Bir arama kurtarma derneği kurun’ demişti. Şuanda Bolu’da 22 tane dernek kuruldu. Bu derneklerin 4 tanesi akredite oldu. Bizde Bolu Acil Arama Kurtarma Derneği olarak bugün bir akredite sınavından geçiyoruz. Akredite ne demek? Akredite AFAD’ın alt tedarikçisi gibi düşünün. Kentsel Arama Kurtarma Derneği, bir afet olduğu zaman, AFAD’tan gelecek bilgiye göre biz organize olup, AFAD’ın yönlendirmesiyle birlikte o bölgeye intikal ediyoruz. Oradaki AFAD Başkanlığıyla veya oradaki kriz masasına gidiyoruz. Biz orada ‘Şu kadar sayıda kişimiz var. Bu kadar donanımlı malzememiz var. Bu iş güçlerini biz yapabiliriz.’diyoruz. Bolu’muza hayırlı olsun diyorum. İnşallah ihtiyaç olmaz ama artık Türkiye’mizdeki depremler v.s.ler bitmiyor. O nedenle bizde gönüllü arkadaşlarımızla birlikte AFAD ve diğer konularda hazır olmak istiyoruz. ”ifadelerini kullandı.  

“BOLU, AFETTE GÜÇLÜ OLSUN, EKİPLER GÜÇLÜ OLSUN, HAZIR OLALIM”

BAKE Başkanı Burhan Turan; “BAKE’de herkes her işi yapabilir durumda. Yani, yönetim çadırı, sekreter, iaşe çadırında mutfak ve aşçılar var ama bunlarda aynı zamanda kurtarma ekibine destek verebilecek durumda. 126 kişi gönüllü, 38 kişiyle birlikte akredite olan, Bolu Arama Kurtarma Ekibi’nde (BAKE) her meslekten üyeler var, öğretim görevlisi, memuru, muhasebeci, sanayide çalışanı, emeklisi, sağlıkçısı gibi. 6 aydır AFAD’dan eğitim aldık. Yeni gönüllüler kabul edilecek. Hedefimiz bin üye. Bin üyenin içinde akredite sınavları açıldıkça, gruplar oluşturdukça, 2.gruplar, 3.gruplar, 4.gruplar oluşturacağız. Şuanda Hafif Arama Kurtarma Ekibiyiz. Bu sınavın ardından orta var, sonra da ağır var. Tabi bunlar derneklerin ve akredite ekiplerinin özelliklerine göre değişiyor. Ortaya geçmemiz için farklı gerekli şartlar var. Onları ilerleyen günlerde tedarik edip, belki ilerleyen zamanlarda da orta seviye için başvuru yapmak istiyoruz. Şuanda başvurularda herhangi bir yaş sınırı yok. Kişinin kendi özelliğine göre değerlendiriyoruz. Ona göre sınıflandırıyoruz. Türkiye’de bu şekilde yapılanmalar var. Diğer STK’lar olarak da kurumlarımız destekliyor. Diğer illerde de böyle yapılanma var. Sayın Valimizin takdirleri ve yoğun baskısı üzerine Bolu iki metropolün arasında olduğu için Bolu, afette güçlü olsun, ekipler güçlü olsun, hazır olalım. İnşallah ihtiyaç olmaz. Bolu’da deprem olduğunda biz afetzede oluyoruz. Bize dışarıdan destek gelecek ama başka yerde olduğunda biz oralara gideceğiz.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420