Bolu’da 150 arıcıya damızlık ana arı desteği verildi.

Bolu’da, 150 Arıcıya Saf Damızlık Anadolu Arısı Dağıtıldı.

Bolu Valiliği koordinesinde, Bolu İl Özel İdaresinin desteği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliğinin ortaklaşa hazırladığı proje kapsamında “Saf Damızlık Anadolu Arısı Dağıtım Töreni” gerçekleşti.

558 işletmede 28.059 aktif kovan ile arıcılık faaliyetleri sürdürülen ilimizde, toplam bedeli 750 bin lira olan ve % 80’i İl Özel İdaresi tarafından karşılanan proje ile 150 üreticimize birer adet damızlık Anadolu arı kolonisi verilerek, sağlıklı bir hat elde etmeleri, kendi ana arılarını üreterek arı kolonilerini saf Anadolu arısına dönüştürmeleri amaçlanmaktadır.

“Bölgemizde, arılarda ıslah programını uygulamaya koyuyoruz”

Vatandaşlarımızın zor bir hobi ve zevk işi olan arıcılığı yaparken aynı zamanda üretim de gerçekleştirdiğini belirten Bolu Valisi Erkan Kılıç, “Gezginci arıcılık modelinin artması ile birlikte bölgelerdeki arılarda bir melezleşme meydana geldi. Üretim de azaldı. Dolayısı ile bizim bölgeye uygun, bal üretimi fazla arıları devreye sokmamız gerekiyor. Bunun için damızlık ana arı üretimi son derece önemli. Biz, bölgemizde tekrar bölgeye uyum sağlayan, dayanıklı, bal üretimi fazla arıya dönmemiz gerekiyor. Bu amaçla bölgemizde, arılarda ıslah programını uygulamaya koyuyoruz.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 150 arıcıya saf damızlık Anadolu arısı dağıtımı yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420