BAİBÜ Mavi Salonda “8 Kadın” Tiyatro Oyunu Sahnelendi

Robert Thomas’ın yazdığı, Osman Turak’ın yönettiği, Oğuzhan Kisecik’in yönetmen yardımcılığını yaptığı “8 Kadın” isimli iki perde tiyatro oyunu BAİBÜ’de seyirciyle buluştu.

Yaratıcı Drama Topluluğu oyuncuları Hayat Ateş, Kardelen Zeynep çetin, Miray Beyza Ateş, Miray Dalgın, Nursena Derin, Öznur Kaplan, Şeydanur Koçak, Zeynep Özdaşdelen’in rol aldığı “8 Kadın” isimli tiyatro oyunu Bolu Abant izzet Baysal Üniversitesi Mavi Salon’da 3 Mayıs 2024 Cuma akşamı saat: 19.00’da tiyatro severlerle buluştu.

1950 yılında Fransa’daki taşra kasabalarından birinde Noel gecesi etrafı karlarla çevrilmiş, ulaşıma kapanmış bir evde geçiyor. Baba Marcel öldürülmüştür, katil ev halkından biridir. Oyun, başından sonuna kadar katilin kim olduğunun araştırılmasıyla geçmekte ve finalde ise çözülme yaşanmaktadır.

“ dönem 5 oyun hazırlamaya karar verdik”

Oyun sonrası sahneye davet edilen Yaratıcı Drama Topluluğu Danışmanı, BAİBÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Metin AKYÜZ; “ sanat iyileştirir mi ye bir dönemden itibaren, tiyatrolarımızı,  oyunlarımızı birbiri ardınca sergilemeye başladık. Bildiğiniz üzere ilk dönem bir tiyatro günleri düzenlemiştik. 6 oyun üst üste sergilenmişti. Yaşamış olduğumuz bu pandeminin ardından, yaşanan deprem derken gerçekten sıkıntılı bir tablo vardı ve üniversitemiz bomboştu. Sonra geldiniz, doldurdunuz ama bir şeylerin baya eksik olduğunu düşündük ve bu tiyatro günlerini hazırlamıştık. Sonra onun hızı, coşkusu devam etti ve bu dönem 5 oyun hazırlamaya karar verdik. Üçüncüsüyle beraberiz. Önümüzdeki günlerde ‘Toros Canavarı’ ve ‘Aykırı İkili’ adlı oyunlarla dönemi kapatacağız.”dedi.

Oyun sonrası bilgi paylaşan Yönetmen Osman Turak; “8 kadın oyunu çok güzel bir oyun. Hem insanı geren hem meraklandıran hem güldüren hem üzen, aynı hayat gibi çeşit çeşit duyguları yaratan, ne dram diyebileceğimiz, ne komedi diyebileceğimiz ortada, benim çok sevdiğim ve hoşuma giden bir oyun oldu. Umarım izleyenlerde aynı fikirdedir. Biz bu oyuna 3 aydır hazırlanıyoruz. Bu da ilk gösterimimiz oldu. Önümüzdeki sene tekrar bu oyunu oynamak isteriz ama imkanlar dahilinde, ekip arkadaşlarımızda uygun olursa tabi.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420