“Ferhunde” Tiyatro Oyunu Bolu’da Sahnelenecek

Halit Ziya Uşaklıgil’in unutulmaz eseri Ferhunde kalfadan uyarlanarak sahnelenen “Ferhunde” oyunu Bolu seyircisiyle buluşacak.

Yönetmen Onur Yamak’ın uyarlayıp yönettiği, Bahar İrem Gençay’ın sahneleyeceği “Ferhunde” adlı tek perde tiyatro oyunu, 3 Mayıs 2024 Cuma akşamı saat: 20.00’da Necip Fazıl Kültür Merkezinde tiyatro severlerle buluşacak.

Oyunun Asistanları: Zeynep Güngül, İrem terzi, Müzik direktörü: Meriç Çaylak, Kostüm Tasarım: Nurdan Güner Çaylak, Ses-ışık: Ensar Acar, Yapım: Ritim Yapım olan “Ferhunde” oyununun konusu ise şöyle:

“Halit Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz hikayesi Ferhunde Kalfa. Bize ait, bizden dedirten, samimiyetle hayallerine kavuşmayı, evlenmekle eşleştirilmiş bir özgür olma hikayesi.

Bir konak, konağa daha küçük yaşta halayık olarak getirilmiş bir çocuk, bir köle kız. Evin küçük hanımı Hasna ile büyüyen ve onun hayalleriyle mutlu olup, kendi olması unutturulan Ferhunde. Hasna evlensin sıra ona gelecek. Hasna çocuk edinsin sıra ona da gelecek.

Ben Ferhunde, küçük yaşta Kamil Paşa’nın konağına halayık olarak verilen Kalfa. Ben Ferhunde, paşanın küçük kızı Hasna ile büyüyen dadı. Ben Ferhunde, büyüdükçe kalfa olan dadı, bacı olan ama hiç özgürleşmeyen köle. Bütün çocukluğum bu konakta geçti. Konakta, konakta…

Hasnanın çocuğu büyüsün o da evlenecek. Olmadı, olduramadı. Bekledi, bekledi, bekledi. “Aman Allah’ım saçımdaki aklar ne kadarda çoğalmış. Yüzümde kırışıklarda başladı. Uff bu aynayı kim icat etmiş? Hiç bakma daha iyi. Hani anlı şanlı düğün yapacaklardı. Düğünden vazgeçtim, adını bile anmıyorlar artık. Ahh geçti bir ömür, geçti gitti. Sabit ilkokulu bitirdi. Rüştiyeye başlayalı da epeyce oldu. O yıl Kadıköy’e gittik. Bir yılda Çamlıca’da kaldık. Demek ki Sabit rüştiyeye başlayalı iki yıl olmuş. Hala beni düşünen yok. Ben Ferhunde, umutları kırılan. ” Haber: Fatma Marmara

İletişim: 0 536 853 90 14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420