Demirkol: Tarihi Mirası Koruyacak, Sosyal Belediyecilik Yapacağız

AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol, Tarihi Bolu Yarımadası Sağlıklaştırma ve Restorasyon projesi ile Kültür Sokağı’nın yerel mimari ve tarihî zenginliğinin modern dokunuşlarla birleştirilerek, hem turistlerin hem de şehir sakinlerinin uğrak noktası haline getirileceğini söyledi.

31 Mart Yerel seçim çalışmaları kapsamında Tarihi Arasta Çarşısında esnaf ve vatandaşları ziyaret eden AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Muhammed Emin Demirkol, tarih kokan kent merkezindekültür varlıklarını korumak ve bölgeyi turizme kazandırmak amacıyla SokakSağlıklaştırma Projesi çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

Bolumuzun değerlerine sahip çıkacağız

Proje hakkında bilgi veren Demirkol, “Çağdaş vebilinçli toplumlar, sahipoldukları kültürel zenginliklerin değerini bilir, onları koruyarakgelecek kuşaklara taşımak için özel bir çaba sarf eder. Bir toplumun geçmişe dair enönemli varlıkları ise; çevresini oluşturan evleri, sokakları, anıtları, dini-sosyal yapıları vekültürel değerleridir. Bizler de yerel yönetimler olarak zengin tarihi dokusuyla çok önemlibir noktada olan Bolumuzun değerlerine sahip çıkmak, korumak ve tarihi çevre bilincioluşturmak adınaSokak Sağlıklaştırma Projesi’ni hayatgeçireceğiz.Tarihi mirası koruyacak, sosyal belediyecilik yapacağız.” dedi.

Turistlerin uğrak noktası olacak

İmaret Cami’den başlayarak sokağın sonuna kadar uzanacak projenin turizm açısından çok önemli olduğunun altını çizen Demirkol, “Yarımada projesitarihi dokunun korunması ve canlandırılması ile bölgedeki doğal güzelliklerin korunarak geliştirilmesini kapsayacaktır. Yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve dinlenme noktalarıyla zenginleştirilecek alanda, kültürel etkinlikler, sanat sergileri ve tarihî rehberli turlar düzenlenecektir. Bu proje, şehrimizin turizmine büyük katkı sağlayacak ve Bolu’nun tarihini yaşatmayı sürdürecektir. Tarihi yarımada projesi içerisinde İmaret Cami’den başlayarak sokağın sonuna kadar uzanan bu tarihi güzergâhta gerçekleştirecek sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projesiyle, bu alana hak ettiği değer geri kazandırılacaktır. Kültür Sokağı, yerel mimari ve tarihî zenginlik modern dokunuşlarla birleştirilerek hem turistlerin hem de şehir sakinlerinin uğrak noktası haline getirilecektir.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420