BOLU’DA“YEŞİLÇAM” ADLI TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ

“Yeşilçam” adlı, “Sevdiklerinize Sanat Hediye Edin” temalı, 80 dakikalık, tek perde tiyatro oyunu, Samsun Hayal Atölyesi Tiyatrosu oyuncuları tarafından Bolu’da sahnelendi.

Haber: Fatma Marmara

Uğur SAATÇİ’nin yazdığı, Samsun Hayal Atölyesi Tiyatrosu’nun Kurucusu, Yönetmen Eser AKAL’ın yönettiği, ekibiyle birlikte oynadıkları, metin düzenlemeyi Barış ERDENK’in yaptığı, “Yeşilçam” adlı komedi oyunu, Bolu Bölge Tiyatrosu Kurucusu ve Yönetmen Onur YAMAK’ın katkılarıyla, 26 Ocak 2024 Cuma akşamı saat: 20.00’de Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu.

Âşık olduğu film aktrisine ulaşabilmek için kendi filmini çekmeye karar veren Arif ve beraberindeki kişilerin, aksilikler içinde, planda olmayan bir şekilde, istenilenden çok farklı bu film macerasının çekildiği oyunun sonunda, Samsun Hayal Atölyesi Tiyatrosunun Kurucusu, Yönetmen Eser AKAL, sahneye Bolu Bölge Tiyatrosu Kurucusu ve Yönetmen Onur YAMAK’ı davet etti.

“TİYATRO HER ZAMAN HER YERDE YAŞAR”

Yönetmen Onur YAMAK oyuncuları tebrik ettikten sonra yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Yıllar önce bir festival düzenlemişlerdi, harika bir iş yapmışlardı. Bizde Türkiye’nin dört bir tarafından giden oyunlarla birlikte, gerçekten güzel seçimlerle, oyunlar seçmişlerdi, yurtdışından da dâhil. Bizim 8-9 yıllık bir tanışıklığımız var. Bu organizasyondan sonra dedim ki: ‘Orhan Veli’yle Bolu’ya gel’ ardından ‘Bir Garip Orhan Veli’ hikâyesiyle, tek kişilik gösterisiyle Bolu’ya geldi. Bugünde ekibiyle, bizlerle birlikteydi. Biz, Hayal Ötesi Tiyatrosu’na gittik, orada onları gördük. Samsunda ziyaret ettik. Tiyatro her zaman her yerde yaşar. Ben çok teşekkür ediyorum onlara. Buraya gelip ekipçe çok güzel bir oyunu bizlere sergiledikleri için ve sizlere de çok çok teşekkür ediyoruz.”

“ONLARIN SEYİRCİSİYLE TEKRAR BULUŞMAK İSTEDİĞİMİZ İÇİN GELDİK”

Oyun sonrası sahnede konuşma yapan ve ayrıca bilgi paylaşan Samsun Hayal Atölyesi Tiyatrosunun Kurucusu, Yönetmen Eser AKAL; “Biz 2013 yılında kurulduk. 11 senedir Samsun’da profesyonel bir ekibiz. Daha önce 2018 yılında, bundan 6 sene önce Bolu Bölge Tiyatrosu’nun davetlisi olarak ‘Bir Fakir Orhan Veli ‘ oyunumuzla gelmiştik. O zamanda çok kıymetli bir seyirci vardı Bolu’da ve çok mutlu olmuştuk. Seyircisi güzel olan şehirlere gitmeye, özellikle ısrarcı kalıyoruz, bu konularda. Burada da Bolu Bölge Tiyatrosu Onur YAMAK önderliğinde çok önemli işlere adım atıyorlar, imza atıyorlar ve ayrıca çok kıymetli bir seyirci yetiştiriyorlar. Onların seyircileriyle tekrar buluşmak istediğimiz için geldik ve Bolu seyircisiyle tekrar kucaklaşmak çok kıymetliydi bizim için. O açıdan herkese çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten bu işte emeği geçen özellikle Bolu Bölge Tiyatrosu’na ve Onur YAMAK’a çok teşekkür ediyoruz.”dedi.

“BU BİR TİYATRO KARDEŞLİĞİ”

Ekibi ve turneleriyle ilgili bilgi paylaşan Yönetmen Eser AKAL; “50 kişilik bir ekibiz biz. Buraya 24 kişiyle geldik. 18 yaş ve üzeri bir ekibimiz var bizim. En büyük üyelerimiz 52 yaşında. Böyle bir skalaya dâhil bir ekip. Öğrenci arkadaşlar var. Çalışan arkadaşlar var. Ev hanımı olanlar var. Yani değişik bir skalaya sahibiz. Bu oyunumuzu daha önce Alanya’da oynadık. Denizli’de oynadık. Akçaabat’ta oynadık. Gümüşhane’de oynadık. Şimdi Bolu’da oynadık, yarında Ankara’da oynayacağız. Bu sene içinde yine planlarımızda Çorum ve Kastamonu’da bize yakın olarak oynamak var. Bu 20.oynayışımız ‘Yeşilçam’ı’ ve 6.turneydi. Bundan hariç 7-8 adet daha oyunumuz var, çocuk oyunu dahil. Bu oyunlarla da tabii ki Bolu’ya gelmeyi düşünüyoruz. Bu bir tiyatro kardeşliği beraber yaptığımız. Bir dostluk. Onlar bize gelmişti, şimdi biz geldik ve bir daha onları bekliyoruz. Böyle böyle aramızda oluşan bir köprü, şehirlerin köprüsü, bizim köprümüz sayesinde seyircileriyle buluşması oluyor tiyatroların. Harika olgu bu bizim için. Biz geleceğiz, onlarda gelecek.”diye ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373