ABANT TİYATRO GÜNLERİNİN İLK OYUNU BOYACI BAİBÜ SAHNELENDİ

BAİBÜ Yaratıcı Drama Topluluğu,14 – 19 Kasım tarihlerini de içine alan, 6 günde 6 tiyatro oyunun sahneleneceği “Abant Tiyatro Günlerinin” ilk oyunu “Boyacı” BAİBÜ’ de seyirciyle buluştu. 5 gün boyunca diğer oyunlarda yine aynı yerde sahnelenmeye devam edecek.

Tuncer CÜCENOĞLU’nun yazdığı, Osman TURAK’ın yönettiği 2 perdelik komedi oyunu “Boyacı” Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yaratıcı Drama Topluluğu “Abant Tiyatro Günleri” kapsamında 14 Kasım Salı akşamı BAİBÜ Mavi Salonda seyirciyle buluştu. Doktor Ahmet Bey’in muayenehanesine, boya yapmak üzere gelen, ekonomik nedenlerden dolayı karısı Gül’ün de teşvikiyle doktorun yerine geçen boyacı Kadir ve eşinin, gelen hastalarla yaşadıkları olaylar zincirini içeren komedi oyunu, seyirci tarafından çok beğenildi.

“TİYATRO FESTİVALİNİ BOLU’DA GERÇEKLEŞTİRMEK BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR TUTKUYDU”

Oyun öncesi konuşma yapan, Yaratıcı Drama Topluluğunun Kurucusu, BAİBÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Metin AKYÜZ; “Yaratıcı Drama Topluluğumuzla gayri resmi olarak 25 yılımızı tamamladık. Resmi olarak da 24. Yılımızın içerisindeyiz. Yıllardır gerçekleştirmek istediğimiz bir etkinliğimiz vardı. Bir tiyatro festivalini Bolu’da gerçekleştirmek büyük bir tutkuydu bizim için. Ama her defasında bir aksilik oluyordu ve gerçekleştiremiyorduk. Nihayetinde bizde yaşadığımız pandemi sonrasında insanların artık normalleşme sürecini yaşaması gerektiğini düşünerek, bizi destekleyen ekipler var, onlarında desteğini alarak, gözümüzü kararttık ve bu festivali yapma düşüncesini hayata geçirelim istedik. Nihayetinde bunu gerçekleştirmiş oluyoruz ve ilk oyunumuzla festivali başlatmış oluyoruz.”dedi.

“DÜŞÜNEN İNSANIN BUNCA YAŞANANLARA DUYARSIZ KALMASI BEKLENEMEZ”

Tiyatro Festivaline dönük hazırladığı metni paylaşan Doç. Dr. Metin AKYÜZ; “Dünya ve ülkemiz, son yıllarda üst üste gelen olumsuzluklarla büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Pandemiyle başlayan kayıplar, ülkemizde yaşanan deprem ve hemen yanı başımızda yaşanan savaşlar, yaşanan sıkıntıların maddi olduğu kadar manevi yönünü de göz ardı etmememiz gerektiğini ortaya koymaktadır. Son 3 yıldır yaşananların yarattığı tahribat, tahminlerimizin çok üstünde olduğunun bilincindeyiz. Pandeminin hasarı yalnızca vücutlarımızla sınırlı kalmadı. Korkularımız, kaygılarımız ve yalnızlaşmayla birlikte bütünleşen bu süreç sosyal ve psikolojik olarak büyük bir çöküntüye de neden oldu. Depremde maddi kayıpların yanı sıra, binlerce canımızı kaybetmenin acısının ruhumuzda sayısız fay hatları aştığının da bilincindeyim. Ukrayna ile başlayıp yakın zamanda Gazze’de başlayan insanlık dramı ise yine insanın yıkıcılığını, insanlıktan çıkmışlığını ortaya koymaktadır. Düşünen insanın bunca yaşananlara duyarsız kalması beklenemez.”dedi.

“SANATIN BİRLEŞTİRİCİ VE İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNE HEP İNANDIK”

İnsanın insan olmasını ve insan kalmasını sağlayan bazı değerlerden birinin de sanat olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Metin AKYÜZ; “Bizde sanatın bu gücüne inanarak, Yaratıcı Drama Topluluğu olarak Abant Tiyatro Günleri Etkinliğini, insan kalma ve hayatta tutunma çabası olarak gerçekleştirmeye karar verdik. Bu nedenle ‘Hayat İçin Sanat’ söylemiyle etkinliğimizi başlatmaya karar verdik. Bu bir başlangıçtır. 24 yıldır faaliyet gösteren Yaratıcı Drama Topluluğu olarak sanatın birleştirici ve iyileştirici gücüne hep inandık. Faaliyetlerimizi 24 yıl boyunca bu inançla sürdürdük. 14-19 Kasım tarihleri arasında 6 oyunla öğrencilerimizin ve Bolu halkının karşısına çıkacağız.”dedi. 

Doç. Dr. Metin AKYÜZ, oyun sonundaki konuşmasında; “Bu oyun geçen yıl uzaktan eğitim sürecinde sahnelenmiş bir oyun. Oyuncularımız, üyelerimiz fedakârlıkta bulundu, uzaktan eğitim yapıldığı süreç içerisinde geldiler burada oyunlarını tamamladılar ve geçen yılsonunda bu oyunu sahneledik. Böyle bir etkinlik yapınca, bu oyunu hazır bir oyun olarak tekrar sahneledik. İçlerinde mezunlarımız var. Mezunlar ama hala bizimle beraberler.”dedi.        

14-19 Kasım Yaratıcı Drama Topluluğu Abant Tiyatro Günleri Etkinliğinin 5 gün boyunca sahnelenmeye devam edeceği oyunlar:

15 Kasım Çarşamba saat: 19.00’da Bolu Bölge Tiyatrosu’nun “Suç ve Ceza” adlı oyunu sahnelenecek.

16 Kasım Perşembe saat: 19.00’da Murat Dölek “Tahta Yürek” adlı oyunu sahnelenecek.

17 Kasım Cuma saat: 19.00’da Yaratıcı Drama Topluluğu’nun “ Tartuffe” adlı oyunu sahnelenecek.

18 Kasım Cumartesi saat:19.00’da OMÜTİT Samsun Mezunları’nın “Bir Daha Çal Sam” adlı oyunu sahnelenecek.

19 Kasım Pazar saat: 14.00’de OMÜTİT Ankara Mezunları’nın “Memurun Faslı” adlı oyunu sahnelenecek.

İletişim: 0 543 374 05 31- 0 507 432 65 82 Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420