Bolu’da “Toplu Hikayeler” Sahnelendi

Ankara Devlet Tiyatrosunun, BAİBÜ’de 20 Aralık 2022 seyirciyle buluşan “Toplu Hikayeler” adlı 2 perdelik oyunu, 21 Aralık 2022 de tekrar sahnelenecek.

T.C. Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen,T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularının sahnelediği  “Toplu Hikayeler” adlı oyunu 20 Aralık 2022 Salı akşamı saat 20.00’de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kongre Merkezi Bordo Salonda tiyatro severlerle buluştu..

21 Aralık 2022 Çarşamba akşamı saat 20.00’de tekrar BAİBÜ Kongre Merkezi Bordo Salonda oynanacak olan, Yazar Donald Margulies’in kaleme aldığı, Çevirisini Murat Somay’ın yaptığı, Yönetmen Jason Hale’nin yönettiği, “Toplu Hikayeler” adlı oyunda yine Ruth Steiner  rolünde Sükun Işıtan, Lisa Morrison rolüyle Elif Kaman rol alıyor.

Oyun sonrası sahnede, Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Semra Baykır tarafından sanatçılara çiçek takdim edildi.

“Her yerde çok beğenildi”

Devlet Tiyatrosu oyuncusu, sahne ve diksiyon hocası, ‘Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı’ ödülünü almış olan  Ruth Steiner  rolündeki Sükun Işıtan oyun sonrası bilgi paylaşımında; “Oyun geçen yıl Şubat ayında başladı. Bir yıla yakın oynuyoruz ama bizim için sezonlar Ekim’de başladığı için 2.sezonumuz diyoruz. Ankara’da oynadık ama Türkiye’de de hemen hemen gitmediğimiz bir yer kalmadı. Her yerde çok beğenildi.”diye belirtti.

‘Hangi ilişki ne zaman gerçek bir sonuca bağlanmış ki’

Sanatçı Sükun Işıtan; “Sizde farkındasınızdır aslında biraz ağır bir oyun. Edebiyat içeriyor, isimler, ilişkiler ama son derece gerçekçi bir oyun. Yani hepimizin hayatında bu tür şeyler yaşanıyor. Ya da onların öğretmen öğrenci ilişkisi daha sonra anne kız ilişkisine evriliyor.  Bu ilişkiler aslında Ruth Steiner’in dediği gibi ‘Hangi ilişki ne zaman gerçek bir sonuca bağlanmış ki’ diyor zaten. Aslında karşılıklı olarak Ruth, öğrettiklerinin hepsini yapan bir öğrenciye sahip. Ama hepimiz hani ‘Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma’ derler. O hocasının dediğini yapıyor ama işte gerçekten kendi özel hayatımızla yüz yüze geldiğimizde bu çok acımasız gelebiliyor. Aslında Ruth’un söylediği her şey doğru, yazar için yazarlık konusunda ve bence yani ben oyun kişisi olarak Liza’yı haklı buluyorum. Tek Liza’yı haklı bulanda şimdiye kadar ben çıktım, o rolün sahibi olarak. Bence Liza haklı çünkü hocasının söylediklerini yapıyor. Ama hayat başka bir şey, sadece öğretiler bütünü değil. Orada çok başka bir şey var.”dedi.

“Çok emek var, ağırda bir oyun”

Sanatçı Sükun Işıtan; “Dediğim gibi Türkiye’de gitmediğimiz hemen hemen hiçbir yer kalmadı. Biz çok ağır olduğunu düşündüğümüz bu oyunun seyirci tarafından çok beğenildiğini görünce yani bu doğuda da batıda da bu bize çok ümit veriyor. Çok emek var, ağırda bir oyun. İnsanların bunu anlayıp, bu kadar sahiplenmesi, düşünmesi, bizim çok değerli. Daha çok gençler etkileniyor bu oyundan. Yani gençlerin çoğu bizi dışarıda bekliyor ve çok etkilendiklerini söylüyorlar. Bunlarda tabi ülkemizin geleceği adına da sanat açısından da hayata bakış açısından da çok hoş bir şey. Ben bu oyunun daha yaş almış tarafındayım ve Liza daha genç tarafında, gençlerle yaşlılar arasında jenerasyon farkını bence çok doğru bir şekilde ortaya koyan bir oyun. Ben Bolu’da ilk defa bir oyun oynuyorum. Her yerde aldığımız reaksiyon aynı, Rize’den tutun Çanakkale’ye kadar her yere gittik ve her yerde de burada olduğu gibi seyirci çok beğendi. Buradan sonra Zonguldak’a gideceğiz. Sanırım önümüzdeki ayda bir Trakya turnemiz olacak.”diye belirtti.  

“Hala haklı mı görüyorum?”

Devlet Tiyatrosu oyuncusu Lisa Morrison rolündeki Elif Kaman oyun sonrası bilgi paylaşımında; “Biz daha çok etik tarafını tartıştık. Hani sanatta etik böyle bir şey midir? Her ne olursa olsun sanat için kendimizi engellememeli miyiz acaba? diye, bu yıllardır tartışılan bir süreç aslında. Benim kuşağım olarak aslında ben şöyle Liza’yı haksız bulmuştum ilk okuduğumda, oyuna ilk baktığımda. Fakat sonrasında eşeledikçe, altından bir sürü şey bulduk. Hala haklı mı görüyorum? Evet, karakter olarak karakterimi haklı buluyorum bir yere kadar ama bazen de diyorum hani nasıl güzel bir an çünkü o sanat için belki yapabilirdi ama o ikili ilişkiye tabi zarar vermiş oluyor çoktan böyle bir durum.”diye ifade etti.  Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420