Bolu ve İlçelerindeki Aşçı Okulu Öğretmenleri Budapeşte’ye Gitti

Bolu ve İlçelerindeki Aşçı Okulu Öğretmenleri, 30 Ekim 12 Kasım tarihleri arasında, Budapeşte’de 12 gün süreli hindi yemekleri marinasyonu ve pişirme teknikleri ile ilgili eğitime katılacaklar.

Mengen İlçe Millli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Mengen Aşçılar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Yeniçağa Aşçılar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Gerede Esentepe Aşçılar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nden toplam 12 Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı Öğretmeni Macaristan- Budapeşte’de 12 gün süreli hindi yemekleri marinasyonu ve pişirme teknikleri ile ilgili eğitime katılacaklar..

Mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak bu projede Öğretmenler memleketimizin Aşçılık bilgisini ve görgüsünü sergileyecekler. Gastronomi hareketliliği açısından son derece önemli olan bu proje Türk Mutfağının tanıtımı açısından da son derece önemli olduğu belirtildi.

1. Grup : Katılımcılar; faaliyet süresince hafta içi her gün açık mutfakta kullanılan ekipmanı ve malzemeleri kullanıma hazırlayacak ve servis sırasında yemeklerin hazırlanmasında görev alacaklar. Katılımcılar görevlerini açık mutfakta deneyimli şeflerinin rehberliğinde yerine getirecekler. İki hafta sürecek eğitimde katılımcılara verilen görev ve sorumlulukların her gün kademeli olarak arttırılması ortağımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde karşılıklı olarak uygun görülmüştür. Katılımcılar, açık mutfakta uyulması gereken kuralları ve yemek pişirme sürecini görsel bir sunuma dönüştüren tekniklere dair yetkinlik kazanacaklar.

2. Grup: Katılımcılar; hafta içi her gün hindi tarifleri konusunda deneyimli ve uzman usta öğreticiler ile iş başı eğitimlere katılacaklar. Katılımcılar gün içerisinde hindi ile hazırlanan başlangıç, aperatif ve ana yemekleri hazırlayacaklar. Katılımcılar, şeflerinin rehberliğinde iş başı yaparak bütün hindini parçalara ayrılması, marinasyonu, tütsülenmesi gibi ön hazırlık işlemlerinden çeşitli tekniklerle pişirilmesine kadar hindi tariflerinin hazırlanması için gereken tüm işlemleri tecrübe ederek öğrenecek ve hindinin kullanımı hakkında vizyon sahibi olacak. Katılımcılar sabahtan öğlene kadar geçen sürede bir işletmenin menüsünde yer alan hindi yemeklerinin demosunu hazırlayacaklar. İki hafta sonunda katılımcılar hindi ile yapılabilen çeşitli tarifleri hazırlama yetkinliği kazanacak, hindinin kullanımı hakkında vizyonunu genişletecek ve tüm bunları öğrencilerine aktarabilecek yeterliliğe sahip olacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427