1.ORMAN OYUNLARI OLİMPİYATLARI BOLU’DA YAPILDI

Türkiye Ormancılar Derneği’nin (TOD) düzenlediği ve bundan sonra geleneksel hale gelecek olan “Orman Fakülteleri Yarışıyor” temalı “1.Orman Oyunları Olimpiyatları” Bolu’da gerçekleşti.

1924 yılında kurulan Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), ormanların korunması, önümüzdeki yıllarda görev yapacak olan genç ormancıların tanışması, kaynaşması, mesleki becerilerinin geliştirilmesi amacıyla “Orman Fakülteleri Yarışıyor” temalı düzenlediği üniversiteler arası “1.Orman Oyunları Olimpiyatları” yarışması 24 Temmuz 2022 Pazar günü Bolu Yumrukaya Kurtkütüğü Mevkiinde gerçekleşti.

Düzce Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültelerinin katıldığı “1.Orman Oyunları Olimpiyatları” yarışması, Tomruk Sürükleme, Tomruk Kesme, Ağaç Disk Atma, Odun İstifleme, Odun Yıllık Halka Sayma, Kozalak Toplama dallarında yapıldı.

Türkiye Ormancılar Derneği’nin (TOD) düzenlediği, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan “1.Orman Oyunları Olimpiyatları” programda Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara’nın açılış konuşması ardından yarışmalar yapıldı. Kazananlara madalya ve kupaları ile yarışmalara katılan öğrencilere katılım belgeleri yarışmaların bitiminde takdim edildi. Program sonrası tüm gelenlere Bolu Yumrukaya Köyü Muhtarlığı ve köy halkı tarafından hazırlanan yemekler ikram edildi. Programın sunuculuğu ve müzikleri Dj Santo tarafından yapıldı.

“AMACIMIZ, BURADA BİR KIRSAL TURİZM ÇALIŞMASINI ÖRNEK OLARAK GELİŞTİRMEK ”

Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara program açılışı konuşmasında; “Gerçekten, orman fakülteleriyle daha yakın ilişkiler kurmak, özellikle okul bitirdikten sonra meslek hayatına başladıklarında onlarla bu köprüyü oluşturmak için bunu önemli bir çaba olarak görüyorum. Gördüğümüz söz konusu bu yer 21 dönüm araziyi kapsıyor. Bizim amacımız burada bir kırsal turizm çalışmasını örnek olarak geliştirmek. Özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızla, köylülerimizle birlikte ortak bir şeyi başarmak, bunun ilk adımı olarak böyle bir organizasyonda bize Yumrukaya Köyünün her türlü katkısı var. Kendilerine özellikle bu konuda teşekkür ediyorum.”diye ifade etti.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA ARTIK DÜZENLİ OLARAK YAPILACAKL”

Başkan Ahmet Hüsrev Özkara konuşmasının devamında; “Şimdi şunu görmekte yarar var. Biz bu tür örnekleri dernek olarak çoğaltmak istiyoruz. Yani orman fakülteleri biliyorsunuz bizim mesleğimizin özelliğidir. Büyük bir çoğunluğu devlet kadrolarında çalışır. O nedenle gerçekten dernek olarak bu süreci köprü olma vazifesini yerine getirmek için bir çabanın içerisindeyiz ve bunu çok kısa bir sürede gerçekleştirdik. Haziran ayının ortasında vermiş olduğumuz kararla, Temmuz ayının hemen hemen 3.haftasında böyle bir çalışma yapmak gerçekten öyle kolay değil. Çünkü tek tek ulaşmaya çalışıyorsunuz. Okullar kapanmış, insanlar kendi memleketlerine gitmişler, buna rağmen o organizasyon gerçekten çok iyi gerçekleşti. Onun için bu yarışma bizim için 1.derecede önemli. Biz daha önce aslında bölgesel anlamda, dernek olarak Antalya Bölgesinde birkaç kez bu yarışmayı gerçekleştirdik. Oradan buraya gelip bize yardımcı olan arkadaşlarımız var. Bu konuda tecrübeli onlara ve özellikle Şube Başkanımız Necati Bey’e ve katılan arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu organizasyon bundan sonra önümüzdeki yıllarda artık düzenli olarak yapılacak bir organizasyon. Bu yılki ödüllerin üzerine önümüzdeki yıllarda daha fazla farklı ödüllerimiz olacak. Başarılı öğrencilerimizi ödüllendirmek istiyoruz çalışmaları sonrasında. Bugün burada ilk üçe girecek olanlara verilecek hediyelerimiz var. O nedenle yarışmanın spor amacına uygun, centilmence geçmesini ve seyreden katılımcıların da bu işten keyif alarak bu süreci izlemesini gönülden diliyorum. Başarılar diliyorum, kolay gelsin.”dedi.

KAZANAN YARIŞMACILARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Açılış konuşmaları ardından 6 dalda gerçekleştirilen yarışmalarda, yarışmayı 1.likle kazanan Karabük Üniversitesine madalyaları ve kupası Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara tarafından verildi. Yarışmayı 2.likle kazanan Düzce Üniversitesine madalyaları ve kupası TOD Akdeniz Şubesi Başkanı Mustafa Necati Baş tarafından verildi.  Yarışmayı 3.lükle kazanan Kastamonu Üniversitesine madalyaları ve kupa TOD Bolu Temsilcisi Kanber Öztoprak tarafından verildi.

“BUNDAN SONRA BU İŞİN MERKEZİ BOLU’DUR.”

Organizasyonun yapılmasına öncülük eden Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara program sonrası yaptığı basın açıklamasında; “Ülkemizde ulusal ölçekte ilk defa düzenlenen ‘Orman Fakülteleri Yarışıyor Olimpiyatı’ bundan sonraki yıllarda daha çeşitlenerek ve yapmış olduğumuz çalışmalardaki eksiklikler dikkate alınarak da devam edecek. Bundan sonra bu işin merkezi Bolu’dur. Bolu’da gerçekleşecek. Önümüzdeki yıl yine bu etkinliği daha geniş bir katılımla STK, yerel halk ve bu konuyla ilgili bütün kurum ve kuruluşları davet edeceğiz. Bu bizim için birinci tecrübe oldu. Biz daha önce bunu bölgesel bazda Antalya’da yapmıştık ama ilk defa ulusal ölçekte gerçekleşti. 7 orman fakültesini çağırmıştık, yedisi de geldiler, katıldılar ve gerçekten başarılı bir organizasyon. Bu organizasyonu düzenleyen bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Aynı zamanda TOD Bolu Temsilcimiz Kanber Öztoprak büyük bir yükü göğüsledi ve gerçekleştirdi. Her türlü malzemenin tedarikinde bize yardımcı olan Bolu Orman Bölge Müdürlüğümüze de çok teşekkür ediyorum.”dedi.

“BUGÜNDE BU GÖREVİN ORTAYA KONDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Orman fakülteleri öğrencileri ile bu etkinliği yapma nedenlerini açıklayan Başkan Ahmet Hüsrev Özkara; “Biz Türkiye ormancılar Derneği olarak mesleğimizi kamuoyuna daha iyi tanıtmak, henüz işin öğrenci boyutundan çalışacakları o mühendis olma boyutuna geçtiklerindeki o köprüyü oluşturmak, o sevgi bağını geliştirmek, karşılıklı işbirliğini geliştirmek ve ormancılıkla ilgili topluma daha iyi mesajlar vermek için bir araya geliyoruz.. Bugünde gerçekten bu görevin ortaya konduğunu düşünüyorum. Mutlaka yarışmada birisi kazanacak. Centilmence yarıştılar. Gerçekten ormancılığa yakışan bir yaklaşım içerisinde gördüm ben. Gelecek bize umut veriyor. Böyle yerlerde, bu tür sosyal etkinliklerle gelişecek. Bunu bir kere daha gözlemlemiş olduk.”dedi.

“ÖNEMLİ BİR MERKEZ BOLU”

Bu etkinlikte Bolu’nun seçilmesi tesadüf olmadığını vurgulayan Özkara; “ Biz zaten eğitim çalışmalarını gerçekleştirmek için bir mekân arıyorduk. Bolu özellikle bu iş için İstanbul ve Ankara aksının ortasında yer alıyor. Gerçekten önemli bir merkez Bolu ve giderek daha büyük bu anlamda hüviyet kazanacak. Ben öyle görüyorum. Bizimde bunun bir parçası olacağımızı düşünüyorum. O nedenle bu alanı belirlerken böyle bir yol izledik ve yapmış olduğumuz görüşmelerden sonrada açılan ihaleye girdik ve böyle bir yeri kazandırdığımızı düşünüyorum. Bence çerçeve boyutu şu, ‘Kırsal Turizm Alanı’ burası ve gerçekten bu kırsal turizm alanını öne çıkaracak, yapılaşmaya fazla yön vermeden, bizim normalde burada 6600 m² kullanım hakkımız var, biz< burada %50’yi geçmek istemiyoruz. Kentleşme bence dünyanın temel sorunlarından biri. Kırsalda yaşam aslında daha nitelikli yürümeli, yürütülmeli.  O anlamda da devlet sübvanse edebilmeli kırsaldaki yaşamı. Ben bu tür faaliyetlerin kırsalda daha iyi tutunmasına, kırsalın daha bu konularda etkin olmasına hizmet edeceğini düşünüyorum. Böyle bir misyonu da üstlendiğimiz için ayrıca kendi açımızdan da önemsiyorum.”ifadelerini kulandı.

“Köyümüz için devletimiz için elimizden geleni yapıyoruz.”

Yumrukaya Muhtarı Seyfi Özdemir; “2018 yılında giden Valimiz Aydın Baruş sayesinde köylümüzün rızasını alarak, köyümüze bir iş merkezi, ticarethane yapmak maksadıyla Türkiye Ormancılar Derneği’ne Osman Özdemir şefimin sayesinde burayı ihale usulü satmış bulunmaktayız. Biz de bugün bu etkinliği düzenlemekte elimizden geldiğince beraber çalışmayla etkinlik düzenledik.  Köyümüz için devletimiz için elimizden geleni yapıyoruz. Her türlü imkânı seferber etmiş durumdayız. İlerde burası faaliyete geçerse köy ürünleri yumurtası, sütü, peyniri köyde çalışan için bizim için bir değer.”dedi.  HABER: FATMA MARMARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420