Bolu’da Hafızlık Merasimi gerçekleşti

Bolu’da eğitimlerini tamamlayan hafızların merasim töreni gerçekleşti

T.C. Bolu Valiliği İl Müftülüğü’nün, Karaçayır Kapalı Spor Salonunda düzenlediği “Hafızlık Merasimi” töreninde, eğitimlerini tamamlayan 285 kadın ve erkek hafız icazetini aldı.

Törene; Bolu Valisi Erkan Kılıç, AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, AK Parti Bolu Milletvekili Dilekçe Komisyonu Sözcüsü Fehmi Küpçü, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen,  Bolu İli ve ilçelerin protokolü ve hafızların aileleri katıldı.

Eğitimleri tamamlanan 285 hafızın salona ilahiler eşliğinde girmesiyle başlayan tören ilahi dinletileri ardından, Ankara Millet Camii İmamı Mustafa Orhan tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Protokol konuşmaları, genç hafızlar tarafından kısa sureler okunması, Reisu’l Kurra Mustafa Demirkan tarafından edilen dua sonrasında genç hafızlara icazetlerinin verilmesiyle sona erdi.

“Hafız Allah’ın Esma-ül Hünsasından Bir Tanesidir”

Programın açılış konuşmasını yapan Bolu İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu; “Rabbime sonsuz hamd ediyorum. Bu güzel zamanı anı bize yaşattığı için. Bu kadar hafız kardeşimizi bu millete, bu devlete, bu ümmete hizmet yolunda bunların hafızlıklarını ikmal edip hayata başladıkları için. Hafız Allah’ın esma-ül hünsasından bir tanesidir. Koruyup kollayan anlamına gelir. Hafız Allah’ın kelamı Kuran ı Kerim’i, Kerim kitabımızı başından sonuna kadar hıfz eden, ezberleyen, zihnine nakşeden insana denir. Hafız aynı zamanda yüz bin hadis-i şerifi senet ve metni ile beraber ezberleyenlere de hadis hafızı denir. Her anlamıyla çok güzel, baş tacı” diye ifade etti.

“İnsan Yol Yürür, Yol Yürürken Bir Rehbere İhtiyacı Vardır”

AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü;  “İnsan, keremlidir, hikmetlidir, bereketlidir. Yol yürür… Dünden bugüne, yarına, ezele doğru yürür bu yolu. Yol yürürken bir rehbere ihtiyacı vardır. Bir pusulaya ihtiyaç vardır, pusula tarihtir, millettir ve tabi ki inandığımız tüm mukaddesatlardır. Ben kıymetli hocalarımıza, emek veren anne babalarımıza ve elbette ki bunun öznesi olan Kur’an-ı hıfz etmiş hafızlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Allah emeklerinizi zayi etmesin. Biz büyük bir devletiz. Bizim milletimiz, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Kuran-I Kerim’i bilir, okur. Peygamber efendimiz buyuruyor ki ‘ Sizin en hayırlınız, Kur-an’ı okuyan ve öğretenlerdir. Kur-an okuyan ve öğretenlerin var olduğu bir dünyada küresel adil düzen muradıyla aziz milletimiz, muazzez milletimiz, bu hafızlarımızla, inancımızla inşallah yeni bir dünya düzenine yola tam gaz devam edeceğiz.   ” ifadelerini kullandı.

“Kuran Bir Hidayet Rehberidir”

AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın;“Elbette hafızlık Rabbimin yeryüzünde bir insana verebileceği en büyük nimettir, şereftir, payedir. Hafızlık Kuran-ı Kerim’i akla ve kalbe yerleştirmek, hayatta ve ahlaka kılavuz yapmak, anlayarak aydınlattığı yolda yürümektir. Hafızlık büyük bir nimettir. Her nimetin şükrü de kendi cinsinden eda edilir. Hafızlığın şükrü onu unutmamak, yaşamak ve hayatı onunla güzelleştirmektir. Bugün türlü sorunlarla boğuşan ülkemizin ve ebette ahlaki bir çöküş yaşayan dünyamızın, hangi meselesini çözmek istersek mutlak Kuran’ın mesajlarını rehber almak zorundayız. Çünkü Kuran bir hidayet rehberidir. Sizler bu zor ve meşakkatli ancak bir o kadar da hayırlı ve bereketli bir yola çıktınız ve hamdolsun bugün burada dini mümine, vatana, millete ve bayrağa sahip çıkmak üzere yola koyuluyorsunuz. Rabbim sizlerin sayısını artırsın. Rabbim ezberlediğiniz Ayet-i Celileleri önce kendi hayatınıza tatbik etmeyi, daha sonra tüm çevrenize ve tüm insanlığa yaymayı nasip etsin.” diye ifade etti.

“Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de Ne Söylediğini Anlamak İçin Hayatını Vakfedeceksiniz”

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen nasihat, dua ve dileklerle başladığı konuşmasının devamında; “Kıymetli gençler, Kur’an-ı Kerim’e hizmet etme yolunda önemli bir adım attınız.  Ama bir adım olduğunu unutmayacaksınız. Önünüzde daha uzun mesafeler var. Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek, meselenin besmelesidir, başlangıcıdır. Bundan sonra ne söylediğini anlamak için ömrünü vakfedeceksin.  Bundan sonra Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de ne söylediğini anladıktan sonra yaşamak için hayatını vakfedeceksiniz. Bu adımın arkasını Kur’an-ı Kerim’e emek vermek suretiyle, anlamak için öğrenmek suretiyle, devamını getirmek suretiyle, adımın devamını getirmek için çaba göstereceksiniz” ifadelerini kullandı.

“Kur’an’a Göre Bir Yaşam Belirleyerek, Hayatımıza Yön Vermemiz Son Derece Önemli”

Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu için anlamlı ve önemli bir günde olduklarını belirterek başladığı konuşmasında; “Burada 285 tane hafızımız, bunun yanında bu programa katılamayan 123 tane hafızımızın bitirme, icazet törenini gerçekleştiriyoruz. Bunların içerisinde sadece Bolu’dan değil ülkemizin değişik yerlerinde aynı zamanda, kardeş ve dost ülkelerden gelip burada hafızlık eğitimini alan kardeşlerimiz var. Peygamber Efendimiz, ‘Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğreten ve okutandır.’ Bunu tabi şiar edinmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda burada almış olduğunuz hafızlık eğitimini, daha da geliştirerek özellikle hepimizin hayatında Kur’an’a göre bir yaşam belirleyerek, hayatımıza yön vermemiz son derece önemli.” ifadelerini kullandı.

Program, konuşmaların ardından hafızlar tarafından sureler okuması, dua edilmesi, hafızların icazetlerini alması ile sona erdi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427