BAİBÜ de Gülten Dayıoğlu Vakfı Ödül Töreni Yapıldı

“Nitelikli Çocuk ve Gençlik Edebiyatı” eserlerinin yaygınlaştırılmasına, Türkçemizi doğru ve yalın kullanan yeni kuşak yazarlarının yetişmesine katkı sağlamak amacıyla ödüller veren Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı’nın Ödül Töreni BAİBÜ de gerçekleşti.

Türk roman ve öykü yazarı Gülten Dayıoğlu’nun Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü ziyareti ile 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü başlayan program, BAİBÜ Kongre Merkezi Bordo Salonda, İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin kitaplarını imzalamasıyla devam etti.

Ardından seyircilerin coşkusu altında salona giren Gülten Dayıoğlu’nun yerini almasından sonra Ödül Töreni programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. Açılış konuşmaları için Murat Dayıoğlu ve BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı sahneye çıktı.

BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı konuşmasında salonu dolduran gençlere ve çocuklara salonda oluşturdukları enerjiden ve coşkudan dolayı teşekkür etti. Bir vakıf üniversitesi olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin başka vakıf olan Gülten Dayıoğlu Vakfı’nı çok iyi anladığını ifade etti. Bu tür bir çalışmaya ev sahipliği yaptıklarından dolayı da mutlu olduğunu belirtti.

“Çocuklar Niçin Okumalı?”

Programın bir sonraki aşamasında ‘Çocuklar niçin okumalı?’ başlıklı açık oturum oluşturuldu. Açık oturuma Çocuk ve Gençlik Edebiyatı alanının duayen isimlerinden Ankara Üniversitesi’nden Prof Dr. Sedat Sever, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’dan Prof Dr. Selahattin Dilidüzgün, BAİBÜ  Öğr. Üyesi Doç. Dr. Metin Akyüz ve daha önceki yıllarda Gülten Dayıoğlu Vakfı’nın yarışmasını kazanan Yazar Dilge Güney konuk oldu. Açık oturumun moderatörlüğünü Prof Dr. Sedat Sever gerçekleştirdi. Gülten Dayıoğlu ve Çocuk Edebiyatı ekseninde kurgulanan konuşmalarda konuşmacılar çocukların okumalarının neden gerekli olduğunu ve bu okumanın ne şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği üzerine açıklamalarda bulundular.

Renk ve Ahenk Topluluğu Konseri

Program; BAİBÜ Eğitim Fak. Müzik Eğitimi Böl. Öğr. Gör. Savaş İnciroğlu tarafından hazırlanan Renk ve Ahenk Topluluğu’nun konseriyle devam etti. Farklı kültürlerde ve dillerde oluşmuş dört farklı müziklerden oluşan parçalarla müzik ziyafeti çekildi.  

Ödül Takdimi

Programda son olarak Gülten Dayıoğlu Konuşma ve Ödül Takdimleri için sahneye davet edildi. Gülten Dayıoğlu yazarlığıyla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi ve ne yapmak istediklerini belirtti.  Yakın zamanda eşini kaybeden Gülten Dayıoğlu yer yer duygusal anların da yaşanmasına neden oldu ve o duygu bütün salona egemen oldu. Gülten Dayıoğlu’nun konuşmasının ardından 2020 ve 2021 yılı ödül kazanan yazarlar sahneye davet edildiler ve ödülleri kendilerine takdim edildi. 2021 yılı ödülünü kazanan Yazar Mizyal Çakmak ödülünü aldı ve kısa bir konuşma yaptı. 2021 yılı Çocuk Romanı Ödülünü “Burnumun Renkleri ve Umami” adlı eseriyle kazanan Yazar Esra Yazdıç Demir’in de ödülü kendisine takdim edildi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420