“10 Mayıs Turizm Şenliği” Turizm Otelcilikte Yapıldı

Bolu İzzet Baysal Abant M.T.A.L. bahçesinde ve okulun atölyelerinde “10 Mayıs Turizm Şenliği” programı kapsamında gün boyu pek çok etkinlikler gerçekleşti.

2021-2022 Eğitim- Öğretim Yılı “Turizm Şenliği” kapsamındaki program 10 Mayıs 2022 Salı günü Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (Turizm Otelcilik) bahçesinde ve atölyelerinde büyük bir katılımla gerçekleşti.

Programa; Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, Gençlik Spor İl Müdürü Şerafettin Çilkara, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fazıl Karaduman, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yasin Yeşil, Taksim Otelcilik Abant Palas İnsan Kaynakları Müdürü Kubilay Öztürk, okul müdürleri, müdür yardımcıları, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Dünya ekonomisinde önemli katkı payı olan turizm sektörüne, yetiştirdiği öğrencilerle büyük başarılara sahip bir kurum durumunda olan Bolu İzzet Baysal Abant M. T. A. L. okulda gerçekleştirdiği “10 Mayıs Turizm Şenliği” programı, Yöresel Serpme Kahvaltıyla 09.30’da başladı. Ardından Okulun atölyelerinde Osmanlı Mutfağı yemekleri- Mantune Bolu Yöresel Yemekleri- Narin Yufkadan börekler yapıldı. Açılış konuşmaları ile okulun bahçesinde devam eden programın ikinci bölümünde ise Atatürk Ortaokulu ve Bolu Gençlik Merkezi ekiplerinin Bolu Yöresel Halk Oyunları, Bolu Türküleri söyledi. Bolu İzzet Baysal, Toob Zübeyde Hanım MTAL, Gerede Aşçılık, Yeniçağa Aşçılık ve Mengen Aşçılık liseleri arasında yapılan Osmanlı Mutfağı Yemek Yarışmalarında kazananlara Kupa Takdimi yapıldı. Yöresel Lezzetler Sokağı, Work Shoplar, Yöresel Ürünler Standı ile Dünden Bugüne Okulun Fotoğrafları-Yöresel Yemekler- Görsel Sanatlar -Ebru Atölye Çalışmaları sergilerinin gezilmesi, ikramların sunumuyla devam edip, Sihirli Kule Oyunu,- Oyun Havalarıyla program sona erdi.

“Etkinliklerimiz yıl boyu devam etti”

“10 Mayıs Turizm Şenliği” açılış konuşmasını yapan Bolu İzzet Baysal Abant M. T. A. L. Müdürü Ayhan Vural; “2022 yılını ‘Osmanlı Mutfağı Yılı’ ilan ettik. Bu alanla ilgili 5 etkinlik yaptık. Üniversitelerden akademisyenler, sektörden aşçılar, sektörden yöneticiler davet ettik ve etkinliklerimiz yıl boyu devam etti. En son 26-27 Mart tarihlerinde tüm Türkiye geneli 40 il ve 56 eğitim kurumundan 224 öğrencimizin katılımıyla ‘Osmanlı Mutfağı- Mutfak Günleri’ tertip ettik. Tarihsel sürece olan değerimiz, değer vermemiz sebebiyle ecdadımız Osmanlı mutfağını tanımak, tanıtmak ve genç nesillere bunu aktarmak bizim ana şiarlarımızdan bir tanesiydi.”dedi.

“4 ayda Türkiye’de son 5 yılın rekoru kırıldı”

Pandemiyle birlikte, insanların daha güvenli ve daha yakın, doğal, steril, temiz ortamlar tercih sebebi olduğunu vurgulayan Müdür Ayhan Vural; “Turizmin hareketlenmesiyle birlikte ilk 4 ayda Türkiye’de son 5 yılın rekoru kırıldı. Emek yoğun bir sektör olan turizmin gerek ülke ekonomimiz açısından önemi, gerek katma değeri yüksek olması sebebiyle çok önemli olan bu sektöre eleman yetiştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz elemanlar Gazelle Genel Müdürü Ahmet Demir okulumuz mezunu. Yine Abant Palas Taksim Otelcilikte daha önce görev yapan aşçılarımız, müdürlerimiz, genel müdürlerimiz, yine Büyük Abant Otelde görev yapanlar ve Bolu’daki şuana kadar 13 önemli tesisin genel müdürü, aşçısı ve yöneticisi bizim okulumuz mezunu. Bununla da gurur duyuyoruz. Aşçılık elbette ki bizim kimliğimizi oluşturuyor ve bu kimliğe yakışır şekilde etkinlikler yapmak istiyoruz. Bu etkinliklerde de Mengen Aşçılık, Gerede Esentepe Aşçılık, Yeniçağa Aşçılık, Toob Zübeyde Hanım, Bolu Çıraklık Meslek Eğitim Merkezi gibi paydaşlarımız var. Yine Bolu İl Turizm Müdürlüğü’nün çok ciddi katkıları var.”ifadelerini kullandı.

“21-27 Mayıs tarihlerinde Türk Mutfağı etkinliği olacak”

21-27 Mayıs tarihleri itibariyle ‘Türk Mutfağı Yılı’ ilan edildiğini belirten Müdür Ayhan Vural; “ 21-27 Mayıs tarihlerinde Türk Mutfağı ile ilgili ilimizde bir takım etkinliklerimiz olacak. Gençlerimize de 8.sınıf öğrencilerimize de tercih noktasında başarılar diliyorum. İnşallah emek yoğun bir sektör olan turizm sektöründe gerek akademik, gerek mesleki olarak büyük başarılar elde ederler. Onlarda dün büyüklerimizin yapmış olduğu gibi genel müdürlük mertebesine, master cheflik mertebesine erişirler. Bolu’muzu, ilimizi, ülkemizi en yüksek derecede temsil etme kabiliyetine sahip olurlar.”dedi. Haber: Fatma Marmara 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir