İlk Seansı Sahnelenen “Bit Yeniği” Seyirciyi Kahkahaya Boğdu

Bolu Bölge Tiyatrosu’nun iki gün arka arkaya sahnelenecek oyununun ilk seansında seyirci kahkahalara boğuldu.

Yazar Georges Feydeau’nun yazdığı, Yönetmen Onur Yamak’ın yönetip Bolu Bölge Tiyatrosu ekibiyle birlikte oynadığı “Bit Yeniği” adlı iki perdelik komedi oyunu, 12 Nisan 2022 Salı akşamı saat: 20.30’da Bolu Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde salonu dolduran tiyatro severlerle buluştu. Bolu Bölge Tiyatrosu ekibi yine aynı oyunla 2. seans olarak 13 Nisan 2022 Çarşamba akşamı saat: 20.30’da bir kez daha Bolu seyircisinin karşısına çıkacak.

“Ramazan ayı olmasına rağmen salonun dolu olması bizi çok mutlu etti”

Evli olan sigorta şirketi sahibine, kimden geldiği bilinmeyen bir aşk mektubunun gelmesiyle yaşanan olayların konusunu içeren komedi oyunu sonrası bilgi paylaşan Yönetmen Onur Yamak; “Yazar Georges Feydeau’nun yazdığı, vodvil deyimiyle, dolantı komedisini sahneledik. Tabii ki birçok yerde oynanmış bir oyun ama bunu biz biraz daha dolantı komedisinden, bizim eskilerle katarak değiştirdik. Yani amacımız burada Bolu’da biraz pandemiden sonra gülen yüzleri görmekti. Ramazan ayı içinde olmamıza rağmen saat 20.30’da salonun dolu olması bizi çok mutlu etti. Çok doluydu. Yarın akşamda güzel bir seyirci kitlemiz var. İki seans oynayacağız. Çok mutlu olduk. Bolu seyircisini bir şeylere alıştırabilmeye vesile olan araçlardan biri olmaktan çok mutluyum. Buna çok araç olan var. Bolu Belediyesine, Belediye Başkanına, Başkan Yardımcısı Rasim Bey, özellikle geleceğini söyledi geldi, izledi çok yoğun biliyorum ama geldi çok mutlu olduk. Provamıza da geldi. Size, İl Kültür Müdür Yardımcımız Semra Hanıma çok teşekkür ediyorum. İlk defa beklide 15 yıldır tiyatroda bizimle ilgilenen bürokratlar oluşuyor son 4-5 yıldır. Bir şeyler oluşuyor. Güzel gidiyoruz. Umarım daha da devam ettireceğiz.”dedi.

“Mayıs ayında ‘Gergedanlar’ diye bir oyunumuz var”

“Bit Yeniği” adlı oyunu yarın akşamda yine burada bir kez daha oynayacaklarını belirten Yönetmen Onur Yamak; “Bu oyunu Bolu Bağışçılar Vakfı adına, Bolu Kız Meslek Lisesi’nde oynayacağız. Onlara özel bir seans yapacağız. Akçakoca’ya gideceğiz bu oyunla. Böyle devam edecek. Mayıs ayında ‘Gergedanlar’ diye bir oyunumuz var. Yine absürt dramatik bir oyun. O oyunla da yine bu şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bu “Bit Yeniği” adlı oyunumuzda, sahne arkasıyla birlikte 25 kişiye ulaşan bir ekibimiz var. Işıkçısı, sahne arkası asistanları derken 25 kişiye ulaşıyor. Yaklaşık 17 kişi de sahnede oynuyoruz. 4 aydır bu oyuna çalışıyoruz. Pandeminin etkileriyle ara verdiğimiz oldu. Bazen üzerinde çalışma yapamadığımız günlerimiz oldu. Bir gün biri, bir gün diğeri Covid derken en sonunda son iki aydır net bir çalışma yaptık ve bu noktaya geldi. Tabii ki dekora emek verdik, oyuna çok emek verdik. Devamı da gelir diye umuyorum.”diye ifade etti.

“Bolu’da bir konservatuar oluşturmak”

Bolu Bölge Tiyatrosunu kurup bu güne kadar çok sayıda oyuncu yetiştiren ve şuanda da yine çok sayıda kursiyeri bulunan Yönetmen Onur Yamak, bununla ilgili olarak; “Tam olarak bu işi yapan, benimle birlikte ilk baştan beri, 9-10 senedir, 5 senedir gibi sürelerde devam eden 10 kişi ama onun dışında devam edenlerle 80 kişilik bir gurubuz.. Büyük bir kitle eğitim verdiğimiz, ucundan bucağından tutan, bir şekilde sahne arkasında, sahne önünde falan yaklaşık kursiyerleri de sayarsak 80 kişi civarında var. 3 oyun gurubu, 2 büyük, 1 çocuk tiyatrosu derken 80 kişilik bir grubumuz var. Evet, bir okul, bildiğiniz bir konservatuar oluşmuş oldu. Amaç da o zaten yani uzun vadede Bolu’da bir konservatuar oluşturmak, bunu Bolu Belediyesi ile yapmak, istişare etmek lazım, bu konuyu da sık sık tartışıyoruz, konuşuyoruz. Bu anlamda eğitimlerin devam etmesi lazım, sadece benim altından kalkabileceğim bir şey değil. Daha çok tiyatrolar yapılması lazım tabii ki. Yani bir nevi okul oluyor, her yaş gurubuyla çalışıyorum. En son kursiyerlerimde 65 yaşında olan da var.”dedi.

“İzzet Baysal’ı anlatan bir tiyatro oyunu”

Geçtiğimiz yıllarda kurumlarla da tiyatro çalışmaları yapıp, sahneleyen ve yeni dönemdeki projelerinden de bahseden Yönetmen Onur Yamak; “İl sağlık Müdürlüğü’nün tiyatrosunu çalıştırdım. Toplum ve Ruh sağlığı merkezi’ndeki psikologlarla hastaları çalıştırdım. Onlarla bir arada çalışmalar yaptık. Kız Meslek Lisesi’nde kızları toplumdaki farklı durumlara yöneltmek için yapılan çalışmalarımız oldu. Pandemi biraz engel oldu ama devam ettik, çalıştık ve sahnelediğimiz oyunlarımız oldu o şekilde. Eğitimlerde veriyorum ve bu şekilde ilerliyoruz. Önümüzde özellikle ileriye dönük, Rasim Başkan’la da istişare ettik bunu, İzzet Baysal’ı anlatan bir tiyatro oyunu yapalım dedi. Bunun metnini oluşturma düşüncesi doğdu, uzun vadede. Yani neden olmasın? İzzet Baysal’ın hayatını oynayan bir kişiyi bulduğumuz an öyle bir yapı, öyle bir şeyi yönetmeyi çok isterim. Profesyonel biri olarak her türlü desteği veririz dedik. Böyle bir çalışma yürütmeyi düşünüyoruz. Belki seneye İzzet Baysal Anma Günlerine yetişmiş olur. Kız Meslek Lisesi projesi devam edecek. Eğer Dr. Hülya Ensari Hanım devam ettirirse Toplum ve Ruh Sağlığı devam edecek böyle bir düşünceleri var, dernek adı altında. Onun dışında da şuan “Gergedanlar” diye bir oyunumuz var, onu sahneleyeceğiz kendimiz. Bakalım süreç nasıl ilerleyecek, buna göre hareket edeceğiz. Bugün burada ilk kez sahneye çıkan 7-8 kişi vardı ama sizlerde gördünüz, sanki ilk kez sahneye çıkıyor gibi değillerdi. İlk kez sahneye çıktığına inanmak biraz zor oluyor. İşte böyle bir emek oluşuyor. Böyle başarabiliyoruz .”ifadelerini kullandı.

“Annemin izlemiş olması çok özel bir duygu, çok farklı bir duygu”

Annesinin de ilk kez onu oynarken izlediğini ve bundan dolayı hissettiği duyguyu paylaşan Yönetmen Onur Yamak; “Bugün yine benim için çok duygusal bir gün oldu. 20 yıldır tiyatronun içindeyim. 16-17 pandemiyi saymazsak 16-17 yıldır Bolu Bölge Tiyatrosu var. Hayatımda ilk kez büyük oyunumu, bu kadar uzun oyunumu annem izledi ve annemin izlemiş olması çok özel bir duygu, çok farklı bir duygu. Ne hissettiğimi ifade edemiyorum ama çok duygulandım. Çok farklı bir duyguymuş. Çocukların hep aileleri gelirdi, ilk kez annem beni oynarken gördü. Hep bahsederiz tiyatro yapıyoruz, ediyoruz, gidiyoruz vs. ama Bolu’da bir türlü uzun süre kalamıyorlardı. Bu sefer kaldılar ve annem ilk kez tiyatromu izledi.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427