Atatürk’e Çiçek Vermişti

Bolu Platformu Hilton Otelde düzenlediği Bolu  Tarih gecesinde  Bolu ve Türk Kadını için ayrı bir öneme sahip Bediz Morova hanımefendiyi anarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Gazeteci Ayşe Atılgan tarafından hazırlanan konuşma metni:

“Bolu Platformu tarafından organize edilen bu anlamlı  tarih gecesinde  sadece Bolu için  değil tüm Türk Kadınları için önemi ve anlamı büyük olan Sn Bediz Morova hanımefendiyi anmak biz kadınlar için onur ve gururdur.

Bolu platformunun 8 mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle sizlere hediye etmiş  olduğu fotoğraf, Bediz Morova’nın17 Temmuz 1934’te Bolu’da  Atatürk’e çiçek verirken çekilmiş bir anın fotoğrafıdır.

Behire olan adını süs nakış anlamına gelen Bediz ile değiştirmiştir Atatürk Bolu ziyaretinde. Belediye Meclis Üyesi aynı zamanda Kız Meslek Lisesinde öğretmendir. Konya’dan bizzat Atatürk tarafından Milletvekili yapılan  bir kadın. İsmi de soy ismi de bizzat Atatürk tarafından verilen bir kadın. Özellikle soy ismi verilirken, Atatürk gözlerini uzaklara dikti, önce ovaları sonra dağları gördü. Dağların gölgesinde kalan ve mora çalan rengiyle ovanın ismini Bediz’e söyledi: Morova. Sonra da dedi ki, “Seninle mecliste çalışmak istiyorum.”

.Bediz Morova,  konuşma üslubu, cesareti ve adabıyla Atatürk’ün dikkatini çekmişti. “Kadınlar da mecliste olmalı” fikri oluşmuştu Atatürk’te. Ve    Atatürk kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi gerektiği fikrine son noktayı Bolu’da koydu 17 Temmuz 1934 Bolu ziyaretinde. Gecenin sonunda heyette bulunan  Şükrü Kaya’ya

−  Bu mevzuyu Meclis’e götür, kanunlaşmasını temin et, bu vazifeyi sana veriyorum”…

Ve 5 Aralık 1934 te TBMM de 258 oyla Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verildi.

Bolulu hanımlar,  kanunun kabulünü kutlamak için 8 Aralık 1934   akşamı Halkevi salonunda, toplantı yaparlar. Burada bir konuşma yapan Bediz Morova

“… Bu kanun bütün Türk kadınlığı için olduğu gibi Türk milleti için de büyük bir gündür. Bu büyük günde Bolu’nun ve Bolu Fırkası’nın çatısının da bir hissi şerefi vardır. Büyük şefimiz Kemal Atatürk’ün Bolu’muza şeref verdikleri zaman,  bu çatı altında işte bu salonda kurulan tarihi sofrada ilk defa kadınlığın bu yüksek hakkı o zaman işaret buyurulmuştu…” diyerek duygularını ifade eder.

8 Şubat 1935te yapılan genel seçimlerde   18 Kadın, milletvekili olarak meclise girer. Bediz Morova Konya milletvekili olarak ilk kadın milletvekilleri arasındadır.

Yazılarıyla sık sık Bediz Morova ismini gündeme getiren gazeteci yazar Hamza Canbaş yine bir yazısında “Bediz Morova ismi  Bolu’da yaşatılırsa ne olur?” diye belirtmiş ve ardından   Kalıcı Konutlar Bölgesinde bir sokağa ismi verilmiştir.

 

Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinde büyük katkısı olan Bediz Morova hanımefendiyi sevgi saygı ve şükranla anıyoruz. 8 mart dünya kadınlar günü kutlu olsun.”

Kaynak:yoldakikedi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420