Davarcıoğlu’nun “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” Mesajı

Bolu DEVA Partisi Kadın Politikaları Bşk. Yrd. Emine Davarcıoğlu “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Bolu DEVA Partisi Kadın Politikaları Bşk. Yrd. Emine Davarcıoğlu yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bu gün 8 Mart dünya kadınlar günü münasebetiyle dünyanın her yerinde kadının anıldığı sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı gün ama ne yazık ki yine dünyanın birçok ülkesinde ise bu kutlamalar maalesef yapılamıyor. Örneğin Ukrayna onlar can derdinde ülkelerini kurtarma peşinde bir kısmı silahı eline almış ülkesine koruma derdinde bir kısmı ise çocukları kucaklarında güvenli bir yere gitme peşinde. Dilerim ki silah tüccarlarının çeşitli sebepler icat ederek ülkeler arasında anlamsız bir şekilde başlatmış oldukları bu savaşlar biter dünya huzura kavuşur.

Gelelim konumuza kadın toplumun en etkili yönlendirici birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sadece kadının sorunu değildir. Bu gelişmiş bir toplumu inşa etmenin tek yoludur.

Demokratik bir toplum olacaksak kadınları güçlendirmek, etkinlik alanını genişletmek, eğitim, sağlık, siyaset, hukuk vs alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanmasını sağlamak. Kravat taktı diye ceza indirimi yapılmamalı ayrımcılık yapılmamalı.

Kadın ülkemizde ırksal, kültürel, etnik, dini ve benzeri farklılıklar içinde algılanmakta ve bu farklılıklar bizi her alanda zenginleştirmektedir.

Osmanlı’dan günümüze bu çeşitlilik ve kimlik zenginliği yaşayan ülkemizde kadınlar erkeklerle birlikte siyasal tarihimizin şekillenmesinde büyük roller üstlenmişlerdir.

İstiklal savaşının NENE HATUN’U, HALİDE EDİP ADIVAR’I, HALİME ÇAVUŞ’U bizim kadınlarımızdır.

Tarih bize şunu söylüyor kadının müdahil olmadığı hiçbir hareket başarıyı yakalayamaz. Ülkemizin ekonomisi siyaseti, sosyal hayatı demokrasisi gelişirken bu sürece en fazla katkıyı kadınlar vermiştir ama gereken değeri görebilmişler midir? Halen daha bunu tartışıyoruz. Şunu unutmamalıyız tek kanatlı kuşu uçuramazsınız.

Kadın halen daha demokrasinin vazgeçilmezi olan sandığa seçmen olarak gitmemelidir. Kadın her alanda olduğu gibi siyasetin ve iş hayatının her kademesinde de var olmalıdır. Siyaseti kadın erkek birlikte yapmalıdır. Çünkü siyaset tek başına erkeklere bırakılacak kadar önemsiz değildir.

Kadın varsa ana varsa barış var. Çünkü hiçbir ana evladına kıyamaz onun arkadaşlarına kıyamaz hiçbir gence çocuğa kıyamaz. Bu nedenle dünyayı kadınlar yönetseydi belki bu kadar savaşta olmazdı. Kadın varsa sevgi var, kadın varsa hoşgörü var, kadın varsa çocuk var, velhasıl kadın varsa toplum vardır.

BİZ KADINLAR ARTIK UĞRADIĞIMIZ FİZİKSEL, PSİKOLOJİK, EKONOMİK ŞİDDETLE ANILMAK İSTEMİYORUZ. ARTIK KALDIRIN ÖNÜMÜZDEKİ CAMDAN DUVARLARI CAMDAN TAVANLARI.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420