Bolu Orman Bölge Müdürlüğü, Bolu Basınıyla Bir Araya Geldi

Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Bolu basınıyla tanışma kahvaltısında bir araya geldi.

Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Bölge Müdür Yardımcıları Yılmaz Yıldız, Ferdi Özer, Halis Demir, iletişim Şube Müdürü Dr. Metin Serin, kurum çalışanları ile basının katıldığı kahvaltı programında, Bolu’da bulunan mevcut ormanlar ve bu ormanlarda yapılan faaliyetlerle ilgili bilgi aktarımı yapıldı.

“Bolu ormanları genel alanın %64’ünü kapsıyor”

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü kapsama alnında çok güzel doğal güzellikler, biyoçeşitlilik, fauna ve flora olduğuna değinerek konuşmasına başlayan Bölge Müdürü Mahmut Şentürk; “Bolu ormanları genel alanın %64’ünü kapsıyor. Bu ormanlar yaklaşık 4,5 ile 5 milyon insana yıllık oksijen üretiyor. Tabi bunun yanında sayılmaz birçok faydası var ormanların. Birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Binlerce insanı gerek kışın gerekse yazın ağırlıyor. Yani adeta doğanın bir koruyucusu gibi ormanlar. Bizlerde orman mühendisleri olarak, orman bölge müdürlüğü olarak, bu hassas varlıkların yönetimi noktasında elimizden gelen gayreti ve hassasiyeti göstermeye gayret ediyoruz.”dedi.

“Günümüzde orman servetimiz 1,7 milyar m³ ulaşmıştır.”

Ormanlarda yapılan faaliyetlerin ormanın sağlığı için gerekli olduğunu vurgulayan Bölge Müdürü Mahmut Şentürk; “Bizlerde orman teşkilatı olarak ormanlarda yaptığımız tüm faaliyetler, ormanların sağlığına kavuşması, sağlıklı ve kaliteli olması, yaşlanan ormanların gençleştirilmesi ve yeni ormanların kurulması şeklindedir. 1970’li yıllarda yaklaşık 1 milyar m³ orman varlığımız varken, günümüzde orman servetimiz 1,7 milyar m³ ulaşmıştır. Bu gelişim yalnızca orman genel müdürlüğünün çalışmalarıyla değil, bizzat vatandaşımızın ormanı korumasıyla, elinde olan fidanı dikmesiyle, bunun akabinde tabii ki teşkilatımızın ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışmalarıyla bu varlığımız giderek büyüyor. Bizlerde bir doktor gibi orman mühendisleri olarak görevimiz doğaya kesinlikle zarar vermek değil, bilakis bu ekosisteme duyarlı olmak, doğaya uygun ormanların sağlıklı ve kaliteli olmasını sağlamak, aynı zamanda da en güzel şekilde, en azami şekilde doğaya oksijen üretmesini sağlamaktır. ”diye belirtti.

Program Basın ve İletişim Şube Müdürü Dr. Metin Serin’in sunduğu Bolu Orman Bölge Müdürlüğü’nün faaliyetlerinin yer aldığı slayt eşliğindeki sunumda ayrıca ORKÖY projesi kapsamında 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilen çalışmaların bilgisi aktarıldı.

Programın son bölümünde Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk basın mensuplarının sorularını cevapladı. Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427