Güney Çevre Yolu İptal Edildi. Davayı Bolu Halkı kazandı.

2015 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, Karayolları yol ağına alınan ve 2019 yılında yapımına başlanan Güney Çevre Yolu Bolu İdare Mahkemesi kararı ile iptal edildi.

Yapıldığında pek çok tarım arazisini ve etrafındaki müştemilatı yok edecek olan Güney Çevre Yolu vatandaşın tepkisini çekiyordu. Bolu Platformu Üyeleri, Güney Çevre Yolunun geçtiği bölgede yaptığı inceleme ve köylülerle yaptığı değerlendirme sonunda Güney Çevre Yolu’nun iptal edilmesi hususunu kamuoyunun gündemine taşıdı.

Bolu Platformu “Hukuk Kurulu” ekibi çalışmalarıyla konuyu yargıya taşıdı.

Bolu Platformu Üyeleri tarafından yolun faydaları ve zararları hususunda sürekli olarak, Köy ve Mahalle Muhtarları, Sivil Toplum Örgütleri ve Güney Çevre Yolu’nun güzergâhında bulunan köylülerle konu enine boyuna tartışıldı. Yapılan istişareler sonunda Güney Çevre Yolu’nun çevreye vereceği zararın büyüklüğü Karayolları Genel Müdürlüğündeki yetkililere iletildi ve yolun yapımının durdurulması istendi. Ancak Karayolları yetkilileri konuya duyarsız kalınca, Bolu Platformu “Hukuk Kurulu” ekibinin çalışmaları ile konuyu yargıya taşıdı. Davaya konu olan Güney Çevre Yolu için Karayolları’nın, alması gereken ÇED raporunu almadığı, cevre yolu kenarındaki taşınmazların tarım arazisi olduğu, bu tarım arazilerinin farklı amaçla kullanılabileceklerine dair Toprak Koruma Kurulunun kararının olmadığı, yapılacak yol nedeniyle ekolojik dengenin bozulacağı, Bolu ilinin bu yola ihtiyacının olmadığı, bu yüzden de kamu yararından bahsedilemeyeceği, aksine Bolu Turizmine ve şehir esnafına zarar vereceği, dolayısı ile hukuka ve mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle iptal davası açıldı.

Güney Çevre Yolunun yapılmasına ilişkin alınan kararların iptaline karar verildi.

Mahkemenin bilirkişi uzmanlarınca yaptığı araştırmalar sonucunda, açılan davanın 13.12.2021 tarihli karar duruşmasında, Açılan bu davada, Bolu halkı haklı bulunarak yolun yapılamasının kamu yararı taşımadığı gerekçesi ile Güney Çevre Yolunun yapılmasına ilişkin alınan kararların iptaline karar verildi.

Bolu İdare Mahkemesinin kararı özellikle Güney Çevre Yolu güzergâhında bulunun köylülerin yüzlerini güldürdü.

“Karar her yönü ile Bolu ve halkımızın yararına olmuştur”  

Bolu Platformu Başkanı Orhan Uçar mahkemenin aldığı bu karardan sonra şunları söyledi:

“Bolu Platformu Bolu sevdalılarından oluşan bir STK dır. Bolumuzu ve Bolu  halkını ilgilendiren her konuda önce çalışmalar yapıyor, konusuna göre kurullarımız ile istişare ederek kararlar alıyoruz. Davaya konu çevre yolunu duyduğumuzda da mahallinde incelemeler yaparak, yapılması planlanan yolun Bolu halkının menfaatine olmadığını, tarım arazilerini yok edeceğini, ekolojik dengeyi bozacağını gördük. Bunun üzerine Platform “Güney Çevre Yolu Çalışma Grubu” tüm STK’lar, Muhtarlar ve çevre Köylüler ile toplantılar yaptı. Konuyu platform hukukçularıyla da görüşerek hukuken haklı ve iptal talebimizin Mahkemece kabul edilebilirliğine inanarak bu davanın açılmasını sağladık.

Karar her yönü ile Bolu ve halkımızın yararına olmuştur. Emeği geçenleri gönülden kutluyorum.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420