AYŞE GÜLTEN KIRICI’NIN “ÇEVRECİ İKİZLER” KİTABI ÇIKTI

Eğitimci Yazar, Güftekar Ayşe Gülten Kırıcı’nın yeni çıkan ve raflarda yerini alan kitabı “Çevreci İkizler” ile diğer kitapları 14 -30 Ocak 2022 tarihleri arasında İstanbul Akasya Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşacak.

Çok sayıda kitabı bulunan, ayrıca yazdığı şiirlerinin bestelenmesiyle sanatseverlerin gönüllerinde hoş bir seda olmaya devam eden Eğitimci Yazar, Güftekar Ayşe Gülten Kırıcı’nın yeni kitabı “ÇEVRECİ İKİZLER” kitapçıların raflarında yerini aldı. Halk Edebiyatı dergisinde de yazmaya devam eden Yazar Kırıcı, 14 Ocak -30 Ocak 2022 tarihleri arasında İstanbul Akasya Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşacak.

Kitaplarında, sorumluluk, yardımlaşma, saygı, sevgi gibi eğitimi işliyor.

Kitaplarının doğuş aşamalarıyla ilgili bilgi paylaşan Yazar Ayşe Gülten Kırıcı; “İlk çocuk romanım 2013’te basılan ‘KAR TANELERİ’ydi. İsmi gören bir arkadaşım, “Mevsimler serisini oluşturabilirsin.” dedi. Bu fikir benim de hoşuma gitti. Biraz da tesadüftü belki ama bir sonraki çocuk romanımın konusu yaz mevsiminde geçiyordu. ‘MİNNOŞ’ kitabı serinin yaz mevsimi oldu ve 2014’te basıldı. Kar Taneleri kitabı sorumluluk, yardımlaşma, saygı, sevgi ve aile bütünlüğü davranışı kazanımlı bir kitaptı. Minnoş’ta ise bu kazanımlara küçük yaşta hayvan sevgisi eklendi. Üçüncü kitabım da hem eğitici hem de önemli bir yaraya parmak basan, arkadaşlık konusunu içeren, okulların açıldığı zamana denk gelen güzel bir sonbahar mevsimi kitabım ‘KURDELECİ KIZ’ 2015’te basıldı. 2017 yılında, çocuk şiirlerimi toparladığım ‘SEVGİ ÇİÇEKLERİ İLE SEVGİYİ TOHUMA YAZ’ isimli öykü kitabım basıma girdi. Çocuk kitaplarımın incelemesi Bala Kitap Topluluğu tarafından yapıldı. Çocuk romanlarında ise geriye yalnızca serinin ilkbahar mevsimi kalmıştı. Konusu çevre olmalıydı. Böylece Zeki ve Zeynep okuyanlara çevre bilinci aşılayarak çeşitli maceralar yaşayacaktı.”dedi.

“Çevreci İkizler adıyla bu kitabımda basılı kitapların arasına katıldı.”

Kızının görev yaptığı Çin’in Şangay kentinde torununa bakmak için giden ve orada yazılarına devam eden Yazar Ayşe Gülten Kırıcı konuşmasının devamında; “Orada kaldığım iki yıl içinde serinin dördüncü kitabı yani ilkbahar mevsiminde geçen ‘DOĞA ÇOCUKLARI’ kitabını yazdım. Yetmedi şu anda basılmayı bekleyen ‘GÖNÜL SESİ’ öykü kitabını yazdım. O da yetmedi, ikinci sınıflara yönelik ‘BİR OYUNUMUZ VAR’ kitabını yazdım. Bu kitaplarım basılmaya hazır. Ayrıca hâlâ üzerinde çalıştığım ‘BOLU- GÖYNÜK’ ile ilgili bir kitap, bir roman ve büyüklere yönelik ve yine içinde güftelerimin de bulunduğu şiir kitabımda tamamlanmayı bekliyor. 2021 yılı Şubat ayı sonunda Doğa Çocukları isimli kitabım Bala Kitap Topluluğu üyeleriyle on-line toplantıda değerlendirildi. Aynı yılın sonunda Yeni doğacak bir çocuğumun olması heyecanıyla yayınevime gönderdim. 2022’de yeni ismi ‘ÇEVERECİ İKİZLER’ adıyla bu kitabımda basılı kitapların arasına katıldı.”diye belirtti.

“Kitaplarımda çok büyük emek harcandı.”

Çocukların doğru kitaplarla buluşup okumayı sevmesi, güzel davranışların kazanması çok önemli olduğunu, bu yüzden mevsim serisi kitaplarını tamamlamanın gönül rahatlığını yaşadığını vurgulayan Kırıcı; “Kitaplarımı oluştururken bir taraftan da bu kitaba nasıl bir kapak olabilir düşüncesiyle araştırma yapıyorum. Minnoş kitabımda yazlıkta bulunan kedimizin fotoğrafına benzer resim yaptırma arayışına girdim. Sevgili hemşerim, arkadaşım, emekli hemşire, aynı zamanda ressam, köşe yazarı ve gazeteci olan Fatma Marmara pastel boya ile resmi tabloya döktü. İç çizimlerini yapan Hakkı Uslu Bey tabloyu kapak grafiğinde uyguladı. Ortaya çok güzel bir kapak resmi çıktı. Kar Taneleri kitabımın kapak görsel resmi de 3. Baskıda yine Fatma Marmara tarafından pastel boya ile yapılıp kapakta uygulandı. Arkasından Kurdeleci Kız kitabının kapağı da Fatma Marmara tarafından pastel boya ile tabloya dökülüp, iç çizimler ve kapak görseli Gökhan Gülkan Bey tarafından yapıldı. Sonucunda kitaplarımın kapak görsellerinde bir tarz oluştu. Bütün bu çalışmalar uzun bir süreçten geçti tabii ki. Yani çok büyük emek harcandı.”ifadelerini kullandı.

Yazar Kırıcı’nın “Çevreci İkizler” isimli son kitabında; “Zeki ile Zeynep doğa meraklısı ikiz kardeştir. Bu merakları onları çevre kulübünde de birleştirir. Çevre kulübü öğretmeninin kır gezisi düşüncesine karşılık dedelerinin köyünde kamp yapma projesini ortaya koyarlar. Böylece kamp hazırlıkları ve izci kampının gerçekleşmesi sırasında yaşadıkları maceralar birbirini kovalar.

Yazar Ayşe Gülten Kırıcı yeni çıkan “Çevreci İkizler” ve diğer kitaplarıyla 14 Ocak -30 Ocak 2022 tarihleri arasında İstanbul Akasya Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluşacak. Haber: Fatma Marmara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420