BGC’DEN “10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ” MESAJI

Bolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Bolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (BGC) tarafından yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığı, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşuludur. Türkiye’nin son yıllarda her alanda kat ettiği ilerleme, medyada da çeşitliliğe sahip özgürlükçü bir ortamın oluşmasıyla kendini göstermektedir. Demokrasinin önceliği, gücünü halktan alan bağımsız ve özgür medya ortamının sağlanmasıdır. Demokrasi haber alma ve ifade özgürlüğüyle güçlenir ve zenginlik kazanır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.’ Farklı görüş ve düşünceleri nesnel bir şekilde ortaya koyan tarafsız bir basının, toplumun bilinçlenmesinde dolayısıyla da barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde büyük payı vardır. Doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerlerdir.

Sendikal örgütlenmenin bulunmaması, iş güvencesinin yanı sıra mesleğe yeni giren genç gazetecilerin çok düşük ücretlerle çalıştırılması gibi şartlar gazetecilerin editoryal bağımsızlığını tehdit ederek medyanın işlerini tam anlamıyla yerine getirememesine sebep olmaktadır. Basın meslek ahlak ilkelerine bağlı, tarafsız, kamu yararını her şeyin üstünde tutan ve özel hayata saygılı bir anlayışla çalışmalarını sürdüren bütün basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427