Başkan Özcan’ın Ücretsiz Hukuki Danışmanlık Teklifinin Kabulü

Başkan Özcan’ın seçim vaadi olan “Ücretsiz avukatlık hizmeti” teklifi, Plan-Bütçe ve Çeşitli İşler Komisyonuna havalesi Meclis Üyeleri’nin oy birliğiyle kabul edildi.

Bolu’ya ücretsiz hukuki danışmanlık hizmeti sözü veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın halkın ayağına getirecek proje için Bolu Barosu ile protokol yapılmasına ilişkin teklifinin komisyona havalesi Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Başkan Tanju Özcan projeyle ilgili, “Haftada bir Bolu Barosu bir mahalleye ücretsiz avukat gönderecek. O mahallede belli saatler arsasında avukat, vatandaşları dinleyecek. Buna karşılık biz Baro’ya ücret yatıracağız, halkın ücretsiz olarak bu hizmeti alabilmesi adına” dedi.

2022 yılının ilk Belediye Meclis Toplantısı’nda maddi imkânsızlıklar nedeniyle adalete erişmekte güçlük çeken vatandaşlara “ücretsiz avukatlık hizmeti” sunulması amacıyla Bolu Belediyesi ile Bolu Barosu arasında protokol yapılması konusu gündeme getirildi.

“Seçim vaatlerimizden bir tanesiydi”

Bolu Belediyesi’nin maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara ücretsiz avukatlık hizmeti vereceği projeyle ilgili Meclisi bilgilendiren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Seçim vaatlerimizden bir tanesiydi. Baro seçimleri sürekli ertelendiği için bir türlü hayata geçirememiştik.” ifadelerini kullandı.

“Her hafta bir mahalleye ücretsiz avukat gönderilecek”

Projenin ayrıntılarına da değinen Başkan Özcan, “Haftada bir Bolu Barosu bir mahalleye ücretsiz avukat gönderecek. O mahallede belli saatler arsasında avukat vatandaşları dinleyecek. Buna karşılıkta biz Baro’ya ücret yatıracağız, halkın ücretsiz olarak bu hizmeti alabilmesi adına. Bazı vatandaşlarımız avukata gitmekte korkuyor. Danışma ücreti alan avukatlarımız var, almayanı var. Biz bu korkuyu bertaraf edelim, hizmeti ayağa getirelim düşüncesiyle hareket ettik. Zaten vaatlerimiz arasında da vardı. Bolu Barosu aynı zamanda meslek örgütü. Normal bir STK değil. Protokol imzalama yetkisi de var. Bu konuda protokol imzalanması için tarafıma yetki istiyorum.” diye konuştu.

Başkan Özcan’ın bilgilendirmesi sonrası Meclis Üyeleri’nin onayına sunulan teklifin, Plan-Bütçe ve Çeşitli İşler Komisyonuna havalesi oy birliğiyle kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427