Bolu’da “Ahi Evran Yılı” Kutlamaları Yapıldı

Bolu Yukarı Çarşı’da “2021 Ahi Evran Yılı” kutlama programı yapıldı.

Doğumunun 850. Yılında UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alınan Ahi Evran’ı, yüzlerce yıldır bu topraklarda ahilik geleneğini yaşatmış tüm esnaf ve sanatkârları rahmetle yâd etmek, bilginin hikmetle ticaretin ahlakla buluştuğu Ahilik Müessesesinin dünya milletlerine en doğru şekilde anlatmak, bu kutsal emaneti sonraki nesillere aktarmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle 2021 yılının “Ahi Evran Yılı” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır..

Bu kapsamda Bolu’da “2021 Ahi Evran Yılı” tarihi Yukarı Çarşı’da düzenlenen etkinlikte kutlandı. Etkinlik, Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, İl Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, il protokolü, esnaflar, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Yıldırım Beyazıt Camii önünde düzenlenen programda AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, örste, çekişle demir dövdüler. Etkinlikte, Ahilik ve esnaf duası yapıldı, çorba ikram ve simit ikram edildi.

Bu anları sosyal medya hesaplarından paylaşan Başkan Özcan, diğer esnaf ve sanatkarların da 2021 Ahi Evran Yılı’nı kutlayarak, “Güne Yukarı Çarşı’mızda 2021 Ahi Evran Yılı nedeniyle düzenlenen programda esnaf ve vatandaşlarımızla bir araya gelerek başladık. Dürüstlüğü, iyi ahlakı ve kardeşliği esas alarak Anadolu’nun güzel değerlerini uzun yıllardır yaşatan tüm esnaf ve sanatkârlarımızın 2021 Ahi Evran Yılı kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Geçmişte sosyal ve ekonomik hayati yönlendirdiği gibi günümüzdeki birçok sosyal ve iktisadi kuruluşun oluşumunda ve şekillenmesinde de büyük pay sahibi olan Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ı anma programının ikinci bölümü Bolu Bilim ve Sanat Merkezi konferans salonunda devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427