Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Bütçe ve Sığınmacılarla İlgili Basın Açıklaması 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, suyun 01 Ocak itibariyle 2,5 lira olacağını, Dolar 1 TL olursa sığınmacılarında 2,5 liraya su kullanabileceğini söyledi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yeni 2022 bütçemiz Bolumuza ve Bolululara hayırlı olsun dilekleriyle başladığı konuşmasında; “Geçen yılki bütçemiz 400 milyon liraydı, yani bu yılki mevcut bütçemiz. Ama biz hem gelir anlamında hem de gider anlamında bu bütçeyi aştık. Özellikle gelir anlamında hedeflediği geliri aşan Türkiye’de bütün belediyeler arasında tek belediyeyiz. O anlamda bütün belediye çalışanlarımla gurur duyuyorum.

“Türkiye’de suya indirim yapan tek belediye biz olduk”

Bütçedeki gelirleri artırırken yeni gelir kaynakları bularak, bazı gelir kaynaklarındaki kaçakları önemli ölçüde engelleyerek bu kadar geliri elde ettiklerini vurgulayan Başkan Özcan; “Önümüzdeki yıl kayıp kaçaklardan dolayı yaklaşık 100 milyon lira daha gelir elde edeceğiz. Bu yıl 81 il için konuşuyorum, iki tane belediye suyun fiyatını sabit tutmuş. Diğer bütün belediyeler suya zam yapmış. Türkiye’de suya indirim yapan tek belediye biz olduk. Geldiğimizden beri Bolu’da suyu indiriyoruz. Su artık 2,5 TL. 01 Ocak itibariyle mekanik saatlerde. O nedenle ben vatandaşlarıma çağrıda bulunmak istiyorum. Yaklaşık saatlerin yarısı değişti. Hızlı bir şekilde saat değişimi için talep bekliyoruz. 01 Ocak’tan itibaren ucuz su kullanmak için saatlerin değişmesi gerekiyor. Biz saat değişimini ücretsiz olarak yapıyoruz. Değişen dijital saatin içerisinde alınmış su kaldıysa onu da faturasına mahsup etmeye devam ediyoruz.  Sadece kiracı abonelerden ev sahibi ile aralarında sorun yaşanmasın diye 200 TL. Güvence bedeli alıyoruz. Mal sahibinden güvence bedeli de almıyoruz. Şu anda yaptığımız indirimle beraber en ucuz 6.suyu veriyoruz. 45 ilde en yüksek 2 su bizimdi. Şuanda Türkiye’de tam 75 ilin suyu bizden pahalı. 6 il kaldı onlarında önüne geçeceğiz. Bu tür indirimleri yapmaya devam etmek suretiyle.

“Dolar 12 liraya çıktı. Dolar 1 TL’ye düşerse sığınmacılarda 2,5 TL’den su kullanacaklar”

İki yabancı uyruklu kişi Bolu’da evlenirse nikâh ücretinin 100 bin olacağı kararını aldıklarını belirten Başkan Özcan, su ile ilgili açıklamasında; “Bizim suda zaten farklı tarifelerimiz vardı, tek tarife yok. Suda indirim yapıyoruz ama meskenlerde ve küçük iş yerlerinde indirim yapıyoruz. Önemli olan gariban vatandaşın suyu ucuz kullanması. Yoksa çok büyük paralar kazanan sanayi kuruluşları elbette ödemelerini yapacak. Bizim resmi kurum ve ticarethane tarifemiz var. İnşaat gurubuyla ilgili tarifemiz var. Gazi, dul ve yetimlerle ilgili çok indirimli bir tarifemiz var. Bir de 4658 sayılı yasa kapsamında Bolu’da oturma izni almış olan geçici sığınmacılarla ilgili de bir tarife oluşturduk. Yabancı uyruklu kişilerin resmi para birimi TL değil, bizde bunu Amerikan doları olarak belirledik. Biz burada Amerikan doları üzerinden tahsilat yapacağız demedik. Dijital saat kullanıyorsa suyu aldığı gün merkez bankasının efektif satış kuru ne kadarsa o fiyattan TL’ye güncellenecek, o fiyattan alacak. Biz daha önce suya 10 kat zaman yapacağız demiştik o zaman dolar 6 liraydı. Şimdi dolar 12 liraya çıktı. Dolar 1 TL’ye düşerse sığınmacılarda 2,5 TL’den su kullanacaklar. Doların fiyatını biz belirlemiyoruz.”diye

“Anayasa’nın eşitlik ilkesinde kastedilen T.C. vatandaşları arasındaki eşitlik”

Ayrımcılık yapma konusuna da açıklama getiren Başkan Özcan; “T.C. Anayasası açık. Anayasa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bağlar. Anayasa’nın eşitlik ilkesinde kastedilen T.C. vatandaşları arasındaki eşitlik. Yabancılarla Türk vatandaşları eşit olacak diye bir şey yok. Üstelik orada yazdık, oturma izni almış olanlar bu zamdan etkilenecek. B.M. geçici koruma altında tuttuğu bir gurup var, onlar bunun dışında. Ayrıca Cenevre Sözleşmesi hükümleri gereğince Türkiye’de ben mülteciyim veya göçmen statüsü kazandım diyenlerde bundan etkilenmeyecek. Dolayısıyla biz dersimize çalışarak bunları getirdik. Biz ırkçılık yapmıyoruz. Faşist asla değiliz. “dedi.

“Sırbistan yabancılara sağlık hizmeti verirken yaklaşık 4 bin katını uyguluyor”

Diğer ülkelerin ayrımcılıklarından bahseden Başkan Tanju Özcan; “Şam Schengen Bölgesine seyahat edecek vatandaşlardan 7 Euro alınacak. Ayrımcılık asıl budur. Kendi vatandaşımdan almıyorum vatandaşım olmayanlardan ekstra alacağım diyor. İngiltere’de eğitim temel bir hak. Kendi vatandaşına 3 bin Pound, yabancı öğrencilere 15 bin Pound. Sırbistan, Avusturya, Almanya kendi vatandaşlarına ücretsiz sağlık hizmeti verirken yabancılara bunun yaklaşık Sırbistan 4 bin katını uyguluyor. 10 kat falan değil, 4 bin kat. Dolayısıyla bizim tavrımız net. Biz ırkçı değiliz, faşist değiliz. Türk milletinin menfaatlerini korumaya çalışıyoruz. Artık bu misafirlik çok uzadı, bir devlet politikası oluşturun sığınmacıları da geri gönderin sözümüzün arkasındayız.”diye belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427