Bolu Vali Vekili İlhan TURGUT’un “12 Kasım 1999 Depremi Yıl Dönümü Anma” Mesajı

Bolu Vali Vekili İlhan TURGUT, “12 Kasım 1999 Depremi Yıl Dönümü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajda şu ifadelere yer verildi: “12 Kasım 1999’da Kaynaşlı merkezli 7.2 büyüklüğündeki depremin 22. yılı bugün. O tarihte Bolu’da da çok sayıda can kaybımız ciddi maddi kayıplarımız oldu. Bunun üzüntüsünü tüm Bolu halkı ve depremden etkilenen tüm insanlarımız halen yaşamaktadır.

Yerkabuğu canlı bir varlık ve daima hareket halinde kendini yenilemekte. Dolayısıyla depremleri her zaman yaşayacağız. Özellikle ana kırılım faylarının olduğu Bolu’da zamanı belirsiz olsa da şiddetli sarsıntıları yaşamaya devam edeceğiz. Bu yüzden depremlerle yaşamaya alışmak zorunluluğumuz bulunmakta.

Bu zorunluluk ile can kaybı olmadan, acısız ve ayrıca ekonomik, sosyal, psikolojik kayıplar olmadan yaşayabilmenin kurallarını öğrenmemiz gerekiyor.

Akıl ve bilimin gerektirdiği binaları üretmek, buna aykırı yapıları ortadan kaldırmak hem bütün bireylerin hem toplumun öncelikli görevi olmalı.

Toplum olarak yeterli bilince ulaşırsak, depremlerle yaşamayı öğrenmiş nice ülkeleri de örnek alarak bina enkazları altında kalmadan bizim ülkemizde de yaşayabileceğimizi bilmemiz gerekiyor.

Devlet olarak bugüne kadar mevzuatta yapılan düzenlemeler ile nice yapılar yenilendi. İnsanımıza ciddi miktarda maddi ve manevi desteklerde bulunuldu. Profesyonel kurumlaşmalar sağlandı. Bu imkanlardan yararlanmayı bilmemiz gerekiyor.

Kamu görevi ve hizmeti üstlenmiş her kademedeki sorumlu insanımızın da vatandaşlarımızı bu konuda aydınlatarak ve ikna ederek bir an önce depremlerde yıkılmayacak yapılara sahip olmalarını sağlamaları gerekiyor.

12 Kasım 1999 depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Yüce Allah’tan rahmet diliyor, yeniden aynı acıların yaşanmamasını yürekten temenni ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427