Başkan Özcan Basın Toplantısı Yaptı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, bütçe ana konulu basın toplantısında ayrıca tezkere, nikah, yoksulluk haritası gibi konulardaki çalışmalarını aktardı.

“Biz tezkerenin 2.kısmına hayır diyoruz”

Bolu Belediyesi bütçesi hakkında bilgiler veren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Geçtiğimiz günlerde bir tezkere mecliste kabul edildi. Bugüne kadar benim milletvekilliği dönemimde herhalde 12-13 tane tezkere geldi, Libya ile ilgili, Irak ve Suriye’ye terörle mücadele amacıyla asker gönderilmesiyle ilgili çok sayıda tezkere geldi. Ben ve CHP milletvekilleri bu tezkerelerin tamamına ‘Evet’ oyu kullandık. Ama bu seferki tezkereye CHP ‘Hayır’ oyu kullandı. Tezkerenin özetini ve bundan öncekilerden farkını size söyleyeyim. Bundan önceki tezkerelerde aynen şu ibare kullanılırdı: ‘Türkiye’nin terörle mücadelesini dinamik bir politika izlemesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir ve tayin olunacak şekilde, tüm silahlı kuvvetlerin gerektiği takdirde sınır ötesi harekât ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere asker göndermesine izin verilmesi.’ denilirdi. Burada tezkerenin 2 tane farkı var. 1. İki yıl süreli. Önceden bir yıl olurken şimdi 1 yıl ekleme yapılmış buna ve diyor: ‘Aynı amaçlara matuf olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması. Bununda sayısına, adetine, oranına Sayın Cumhurbaşkanı karar verecektir.’diyor. Bizim ‘Evet’ dediğimiz yıllarda Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiğinde sınır ötesinde operasyonlar yapabilmesi. Biz zaten buna yıllardır ‘Evet’ diyoruz. Buna hayır diyen HDP. Biz tezkerenin 2.kısmına hayır diyoruz. Yani yabancı ülke askerleri Türkiye’de konuçlanabilecek. Hangi askerler bunlar İngiliz askerlerimi, Amerikan askerlerimi, Rus askerlerimi, Fransız askerlerimi? Sayıları kaç olacak? Belli değil. 2003 tezkeresinden daha fena bir durum.”diye belirtti.

“310 civarında gelir kalemimizde de güncelleme yapıyoruz”

Bütçe ayında bazı kalemlerde belediye olarak güncelleme yapacaklarını belirten Başkan Tanju Özcan; “TÜİK Ekim ayı yeniden değerlendirme oranını açıkladı, %36,2. Yeniden değerlendirme demek siz vergileri, harçları devletin gelirlerine en az bu oranda arttırmanız gerekir kararı bu, yani zam dediği. Ben bütçemiz ile ilgili bilgiler vereceğim. Bizim gelir bütçemiz 619 kalemden oluşuyor. Biz bu kalemlerin 186’sında indirim yapıyoruz. 112 tanesini sabit tutuyoruz. 310 civarında gelir kalemimizde de güncelleme yapıyoruz. İndirimler artışlar toplamında %22.76 oranında artış ön görüyoruz. Yani hükümetin tavsiye ettiği oranın %50’si kadar bir güncelleme yapıyoruz. Yapmayı öneriyoruz. Bizim bütün gelir ve gider kalemlerimiz Sayıştay tarafından denetleniyor” ifadelerini kullandı.

“Aile bütünlüğünü korumak için bu uygulamayı yapıyoruz”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, nikah ücretleriyle ilgili değişik bir karar verdiklerini belirterek; “Taraflardan ikisinin de ilk nikâhıysa, fiyat tarifesindeki düşük rakam uygulanacak, yani iki tarafında ilk evliliği ise ucuz olacak. Taraflardan birinin ikinci nikâhı olması halinde nikâh ücreti 5 bin lira. Taraflardan birinin üçüncü nikâhı olması halinde nikâh ücreti 50 bin lira. Taraflardan birisinin veya ikisinin de yabancı uyruklu olması halinde nikâh ücreti 100 bin TL Bolu’da. Bunu ilk üç maddede aileyi korumak için yapıyoruz. Boşanmayı özendirmemek için. Anayasanın 74 ve 76.maddelerine göre aile bütünlüğünü korumak için bu uygulamayı yapıyoruz. Yabancı uyruklular konusunda 1.si hanımı ölmüş yabancı uyrukluyu getirip çoğunluklada dolandırılıyor. Çoluğu çocuğu huzursuz. Miras hukuku konusunda sıkıntılar ortaya çıkıyor. 2.si iki tane yabancı uyruklu Bolu’da evlenmesin, Bolu’ya yerleşmesin diye, Bolu’da çoluk çocuk sahibi olmasın diye böyle bir karar alıyoruz. İki Suriyeli, İki Iraklı burada evlenmesin diye biz bu düzenlemeyi getiriyoruz. Yabancıların Bolu’da evlenip Bolu’ya yerleşmelerini çoluk çocuk sahibi olmalarını istemiyoruz. Ülkelerine dönmelerini istiyoruz. Bu yüzden bu kararları da teklif ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dijital ortamda mahalle mahalle yoksulluk haritası hazırladık”

Bolu’nun yoksulluk haritasını çıkarttıklarını belirten Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; “Türkiye’de ilk kez bir çalışma yaptık.  Dijital ortamda mahalle mahalle yoksulluk haritası hazırladık. Türkiye’de ilk kez bir belediye bunu dijital ortama aktardı. Mahalle mahalle yoksulluk haritasını çıkarttık.  Tepecik Mahallemizle başlayacağız. Tepecik mahallesi muhtarımız ile bir araya geleceğiz. Mahalleyi en iyi tanıyan azası ile birlikte. Birde Tepecik mahallesinde görev yapan imamlarımız gelecek. Her akşam bir mahalle ile ilgili bir çalışma yapacağız. İlk Tepeciği inceleyeceğiz. Yardımları konuşacağız. Haksız şekilde yardım alan aile var mı ona bakacağız. Bu yardımları belediye yapıyorsa kesmesini, diğer kurumlar yapıyorsa haksız yardım alanların önünü kesmeyi hedefliyoruz. Birde mahallelerde yardıma ihtiyacı olup, yardım alamayan insanlar var. Yardım istemeye utanan insanlar var. Yardım istemeyi bilmeyen insanlar var. O yüzden biz o insanlara da belediye olarak ulaşmayı hedeflediğimiz için böyle bir çalışma yaptık. Haritaya baktığımızda şehrin güneyi ile kuzeyi arasında çok bir fark yok. Bu çalışmayı her gün her muhtarla güncelleyerek yapmaya devam edeceğiz. Ama hiçbir şekilde yardım yaptığımız kimseyi kamuoyuna açıklamayacağız” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427