Bolu Kuray Kültür Evi Ekim Ayı Programı

Bolu Kuray Kültür Evi, Ekim ayını yine etkinlikleri, sunum ve söyleşileri, kitap imza günleri, dans dersleri ile dolu dolu geçiriyor.

Bolu Kuray Kültür Evi, Ekim ayı programında  “Göçürme (Mangala) Yarışması”, Filolog Yazar Oğulmaya Saparova’nın sunum ve kitap imza günü, Dr. Hayati Bice’nin kitap imza günü ve söyleşi, Aşkın Kuray’ın sunumu gerçekleşecek. Ayrıca hafta içi her akşam dans dersleri yine Kuray Kültür Evi’nde verilmeye devam ediyor.

19 Ekim 2021 Salı günü saat:16.00’da Kuray Kültür Evi’nde Türk zekâ oyunu olan “Göçürme (Mangala) Yarışması” yapılacak. Katılım ücretsiz olup, ilk üçü kazanan yarışmacılara kitap ödülü takdim edilecek.

22 Ekim 2021 Cuma günü saat: 21.00’da Aşkın Kuray’ın “Türk Yurtları” sunumu ile aynı akşam saat: 22.00’da Türkmen Filolog Yazar Oğulmaya Saparova’nın “Türkmen Sahra” Türkmen edebiyatında kadın konulu söyleşisi olacak. Ayrıca Yazar Saparova, okurları için “Hayma Ana” kitabını imzalayacak.

23 Ekim 2021 Cumartesi günü saat: 16.00’da Dr. Hayati Bice, “Türk Yurtlarındaki Yeni Gelişmeler” konulu söyleşi ve kitaplarının imza günü gerçekleşecek.

“Tekrar insanlar birbirleriyle karşılıklı yüz yüze olsunlar.”

“Göçürme (Mangala) Yarışması”  yapılmasındaki amacı kendi kültürümüzün yeniden hatırlanması olduğunu belirten Aşkın Kuray; “Bir diğer amacı bu oyunu tekrar gündeme alarak insanları birazda olsun cep telefonlarından uzak tutmak, biraz daha sohbeti, karşılıklı muhabbeti sağlamak, ikili sohbeti geliştirmek. Günümüz insanlarının yalnızca internette birbirlerini görmeden, karşısındakinin kim olduğunu fark etmeden, hiçbir paylaşımı olmadan, dostluk arkadaşlık, sohbet, dertleşme olmadan oyun oynuyorlar. Sadece kendilerini bu şekilde mutlu etmeye çalışıyorlar. Bu yetersiz kalıyor. Oysa göçürme, mangala, Satranç, dokuztaş gibi oyunlar hem zaman olarak hem zekâ geliştirme olarak hem de paylaşım olarak güzel. Karşılıklı güzel vakit geçirmek, birbirini yakın tanımak adına yararlı. İnsanı biraz daha sanal ağdan, internet ortamından kurtarıp, biraz daha insan merkezli, dostluk arkadaşlık merkezli düşünmeye, bu şekilde yaşamayı istemeye sevk ediyor. Bu yarışmayla birlikte tekrar insanlar birbirleriyle karşılıklı yüz yüze olsunlar.”dedi.

“Zaman öldürmek yerine kaliteli zaman geçirmek”

Bolu Kültür Evi ve kafe’de Bolu’ya bir nefes getirmek istediğini belirten Aşkın Kuray; “  Bilindik bir sanat kafe, kitap kafenin ötesinde düşünen ve farklılık hisseden ben bireyim ve birey olarak kaliteli zaman geçirip, kaliteli işler içinde olacağım diyen insanlara karşı bulabilecekleri, kendisi gibi düşünen insanlarla bir araya gelebilecekleri bir yer olmasını amaçlıyorum.. Gidip bir yerlerde zaman öldürmek yerine zamanı kazanmanın, zamanı değerlendirmenin doğru olduğuna inanıyorum. Çünkü şuan için her şey çok hızlı. Bir videoya 40 saniye baktık mı çok büyük zaman kaybetmiş olduğumuzu düşünüyoruz. 40 saniye çok büyük bir zaman değil aslında ama ona bile zamanımız yok. Öncelerden bir şeye defalarca bakıyorduk. Zaman öldürmek yerine kaliteli zaman geçirmek isteyen insanlarla buluşturacak bir yer olmasını amaçlıyorum. Zaman öldüren değil, zamanı yaşayanlar olarak. Böyle bir yer olması için elimden geleni yapıyorum ve yapmaya çalışacağım. Üniversite öğrencilerinin, memurların, akademisyenlerin orada buluşması bizim meseleye bakışımızı ortaya koyacak ve bu Bolu’ya bir kazanım olarak gelecek. Şuanda orada dans derleri veriliyor. Sanatçılarımız, dansçılarımız, ressamlarımız gelmeye başladı. Bolu’da kitap okuyanlar gelmeye başladı. Türk yöreleri halk oyunları projemizde var. Onunla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Kuray Kültür Evi’ne yeni kitaplar geldi. Her düşünce ve konuda, her türde kitaplar var. Sanatla düşünebilen, kitap okumasını seven, hisseden, duyan, sezen insanlar burada bir araya gelsin istiyoruz.”diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/sultanma/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427